KARAKUCAK GÜREŞLERİ TÜM HEYECANIYLA BAŞLADI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KARAKUCAK GÜREŞLERİ TÜM HEYECANIYLA BAŞLADI
İLK GÜNÜN BAŞPEHLİVANI FATİH KAMBUR OLDUMersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Haftası dolayısıyla düzenlenen, 6. Geleneksel Karakucak Güreşleri, Silifke Mara’da yapılan ilk müsabakalarla başladı. İlk günün kazanan ve Başpehlivan olan yiğidi ise Fatih Kambur oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ağustos Zafer Haftası dolayısıyla düzenlediği 6. Geleneksel Karakucak Güreşleri tüm heyecanıyla başladı. Silifke Mara’da yapılan ilk müsabakalarda ilk günün Başpehlivanı 120 kiloda yarışarak rakiplerini yenen Fatih Kambur oldu. Enes Bandırma’nın ikinci olduğu mücadelede ise üçüncülüğü Salim Ercan ve Fatih Yaşarlı paylaştı.

Güreşler 3 kategoride gerçekleşti

Kırkpınar cazgırlarından Emin Ger’in renkli sunumları ve manileri ile canlanan etkinlikte, seyirciler güreşçileri dikkatle izledi. Dereceye girebilmek için kıyasıya güreşen pehlivanların mücadeleleri ise göz doldurdu. Karakucak Güreşleri’ne Türkiye’nin dört bir yanından katılan güreşçiler yaş, kuvvet ve ustalıklarına göre kategorilere ayrıldı. Minikler, yıldızlar ve büyükler olmak üzere 3 kategoride mücadele eden ve dereceye giren güreşçilerin zafer sevinci görülmeye değerdi.

120 kiloda güreşen Fatih Kambur ve Enes Bandırma mücadelesinden Fatih Kambur galip geldi ve Mara Yaylası’nda başpehlivan oldu. Enes Bandırma’nın ikinci olduğu mücadelede ise üçüncülüğü Salim Ercan ve Fatih Yaşarlı paylaştı.

Dereceye giren güreşçiler ödüllerini Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel ve protokol üyelerinin elinden aldı.

Hasan Gökbel: “Büyükşehir Belediyesi olarak ata sporumuz güreşi önemsiyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hasan Gökbel, müsabakalarda yaptığı konuşmada, ata sporu güreşi önemsediklerini ve yeni kurulacak spor kulübünde branş olarak değerlendireceklerini ifade ederek, “Artık geleneksel hale getirdiğimiz ve bu sene altıncısını düzenlediğimiz Karakucak Güreşleri’ni Silifke’de başlattık. Güreş bizim ata sporumuz ve Büyükşehir Belediyesi olarak önemsiyoruz. Bu sporun gelişmesi adına bazı projelerimiz var. Her şeyden önce Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Sayın Başkanımız Vahap Seçer’in talimatıyla yeni bir spor kulübü derneği kurduk. Bu derneğin birçok branşı olacak ve bu branşların içerisinde muhtemelen güreş de olacak. Önümüzdeki dönem içerisinde hem bu branşları  hem de sporcu üye sayımızı artıracağız. Ben güreşçilerimize kazasız, belasız, sakatlanmaların olmadığı  müsabakalar diliyorum” diye konuştu.

“Vahap Başkanımız taşın altına elini değil gövdesini koyuyor”

Güreşte manileri ile insanları neşelendiren Kırkpınar cazgırı Emin Ger, “Öncelikle Vahap Seçer Başkanımızı ata sporumuz güreşi sekteye uğratmadan, gelecek nesillere aktarma noktasında taşın altına elini değil, gövdesini koyduğu için tebrik ediyorum. Bu bizim kültürümüz, geleneğimiz, peygamber sünneti. Geleneğimizin yaşatılması açısından kim emek harcıyorsa çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Mersin güreşin ana merkezi”

Karakucak Güreşleri’ne katılmak için Tokat’tan gelen Bekir Demirtaş, “Güreşler çok güzel gidiyor, genç arkadaşlarımız mücadele ediyor. Dizimde bir ağrı olduğu için bugün güreşemedim. Diğer illerle kıyasladığımız zaman, Karakucak Güreşleri anlamında Mersin güreşin ana merkezi diyebiliriz. Mersin halkı güreşleri çok seviyor”  diye konuştu.

“Gururla seyrediyoruz”

6 yıldır tüm güreş müsabakalarına katıldığını ve güreşleri seyretmekten keyif aldığını ifade eden Mustafa Fevzi Bayar, “Güreş etkinliklerini çok beğeniyorum. Gençler, yeni yetişenler güreşiyorlar. Gururla seyrediyoruz. Ben burada yarışan küçük pehlivanlara hediye vermek istiyorum. Güreşler için farklı şehirlerden güreşçilerin gelmesi çok güzel. Bu müsabakaları sürdürürsek hem Mersin’in hem de ata sporumuz güreşlerin değeri artar”  dedi.

“Bu müsabakayı düzenleyenlere helal olsun”

Gençken güreşçi olmak istediğini, ancak imkan bulamadığını ifade eden Hasan Eski ise güreş özlemini müsabakaları izleyerek giderdiğini söyledi. Eski, “Güreşler çok güzel, gençlerimizin maşallahı var. Her şeye gençken başlamak lazım. Gençleri yetiştirenlere, bu müsabakayı düzenleyenlere helal olsun. Bizim zamanımızda böyle yardım edecek önder de yoktu, imkan da yoktu. Ama gönül böyle bir güreşe katılmak isterdi. Bu etkinliği düzenleyenlere teşekkür ederim” diye konuştu.

Etkinlik sonunda spor ile sanat bir araya getirilerek Kent Orkestrası konseri ve halk oyunları gösterisi düzenlendi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
PEYZAJCININ SİTEM DOLU SESLENİŞİÖnceki Haber

PEYZAJCININ SİTEM DOLU SESLENİŞİ

DEVRAN DEĞİŞTİ IŞIK TÜNELİ KAYBOLDUSonraki Haber

DEVRAN DEĞİŞTİ IŞIK TÜNELİ KAYBOLDU

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!