Kocamaz’ın Damadına Ballı Maaş uygulaması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kocamaz’ın Damadına Ballı Maaş uygulaması
Mersin Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Hacı Burhanettin Kocamaz’ın damadı Adana’da MHP li belediyede özel kalem müdürü yapılır. Bir müddet sonra bu kadrodan mühendisliğe geçirilip Tarsus Belediyesinde işe başlatılır. Bunu üzerine Tarsuslular durumun hukuka uygun olmadığı kamu zararı oluştuğu iddiası ile bizlere bildirirler.

ÖncelikleBelediyelerde Özel Kalem Müdürü Atamalarına bir bakalım. Özel Kalem müdürü nasıl olunur, o kadroyu aldıktan sonra başka bir kadroya nasıl geçilir, mevzuat ne diyor?

Özel Kalem Müdürlüğü Kadrosu Bulunan Belediyeler:

Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmelik hükümlerine göre,

1-Büyükşehir belediyeleri,

2- İl belediyeleri ve

3- Nüfusu 150.000'in üzerinde sayılan belediyelerde (büyükşehir ilçe ve ilçe belediyeleri) özel kalem müdürü istihdam edilebilmektedir.

Buradaki 150.000 nüfus kriterini ise şu şekilde değerlendirmek uygun olacaktır. Kadrolar Yönetmelikteki gruplandırmalar ve kategorileştirmeler üzerinden belirlendiğinden, diğer ilk iki sıradakilerin yanında kategorik olarak 150 binin üzerindeki belediyelere bu imkân tanınmaktadır. Ancak, grup atlamaları ile bazı belediyeler de bu nüfusa sahip olan belediyelerin ihdas ettiği kadro sayıları kadar kadro ihdas etmektedirler. Buna göre özetle; Belediye ve Bağlı Kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartlarına Dair Yönetmeliğe göre, Özel Kalem Müdürü kadrosu büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri, C-9 ve üzeri gruplarda bulunan büyükşehir ilçe belediyeleri ve D-14 ve üzeri gruplarda bulunan ilçe belediyeleri için öngörülmüştür. Norm kadrosunda özel kalem müdürü öngörülmeyen belediyeler, bu kadroyu ihdas edememektedirler.

Özel Kalem Müdürlüklerinden Başka Kadrolara atanma.

Özel kalem müdürlüklerine atanma, atananlar açısından her hangi bir kazanılmış hak teşkil etmez.

Açıktan yapılan atamalarda, atanan kişi Devlet memuru statüsünü almaktadır. Bu kişiler, bu kadrodan alındıklarında mükteseplerine (kazanılmış hak aylık derecelerine) uygun memuriyet kadrolarına atanabilirler. Bu gibiler için, adaylık durumu söz konusu değildir. Adaylık sürelerini tamamlamadan da, başka kadrolara nakledilebilirler. (Devlet Personel Başkanlığı görüşleri bu yöndedir.)

Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğin 20. maddesinin (ç) bendinde yer alan “istisnai memurluklarda çalışanlar veya çalışmış olanların, bu Yönetmelik kapsamındaki kadrolara atanacakları kadro için öngörülen şartları taşımaları kaydıyla atanabilecekleri  “şeklindeki düzenleme hukuka uyarlı bulunmadığından, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 1.4.2010 tarih ve YD. İtiraz No: 2010/70 sayılı kararı ile yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.

Yürürlüğün durdurulmasından sonra ise 7/5/2014 tarih ve 28993 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Düzenleme yürürlükten kaldırılmadan önce, özel kalem müdürlüğü görevinde bulunanlar veya daha önce bu görevi yürütenler, bu görevde ne kadar süreyle çalıştıklarına bakılmaksızın Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmelik kapsamındaki görevlere, o görevlerin atanma için gerekli tüm şartlarını (alt görevlerde bekleme süreleri dahil) taşımaları halinde görevde yükselme sınavına girmeden atanabilecek iken, söz konusu yürütmenin durdurulması kararı ve yürürlükten kaldırma işlemi ile artık bu imkan kalmamıştır. Sonuç itibariyle, özel kalem müdürlüğü kadrosuna atanmış olmak, görevde yükselmeye tabi bir kadroya gerekli şartları taşısa bile görevde yükselme sınavına girmeden atanmaları söz konusu olamayacaktır.

Peki, şimdi biz bunları neden yazdık?

Şunun için yazdık. Tarsus’lu vatandaşlarımız bize vatsaptan ulaşıp bir önemli bilgi attılar.

Vatandaşlar; “Mersin Eski Büyükşehir Belediye başkanı Yine Eski MHP’li Hacı Burhanettin Kocamaz’ın damadına süper bir kıyak yapılmıştır. Ballı maaş alması sağlanmıştır. Hem de kendisi o dönemde Büyükşehir başkanı iken bu olaylar gelişmiştir. Şöyle ki, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Burhanettin KOCAMAZ’ın damadı Yahya DEMIRCİ’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı Özel Kalem Müdürü olarak devlet memurları kanunun 59.ncu maddesi gereğince o dönemde ataması yapılmıştır. Buraya kadar her şey hukuka uygundur. Yanlış bir iş ve işlem yoktur. Ancak daha sonra Özel kalem müdürlüğü kadrosunda alınarak memur kadrosuna ataması yapılması gerekirken, Mühendis kadrosuna atanmış Tarsus Belediyesinde göreve başlatılmıştır. Mühendis kadrosuna atanması işlemi ise yukarıda yazdığımız ve yayınladığımız ilgili kanun ve yönetmelikte belirtilen tüm hususlar göz önüne alındığında, ilgili idarenin, hukuka aykırı bir işlem tesis ettiği söz konusudur. Yani memur olmuş olsa farklı maaş alacak mühendis kadrosunda olunca çok farklı (yüksek) maaş almaktadır. Bu usulsüzdür, hukuksuzdur ortada bu nedenle fazladan ödenen maaş nedeniyle kamu zarı söz konusudur” demekteler.

Haberanaliz.net olarak Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ve ilgililere durumu aktarmak istedik.

Şuan Tarsus Belediyesinde Memur olarak görev yapması gerekirken Mühendis kadrosunda makine ikmal biriminde çalıştığı iddia edilen Yahya DEMIRCI ile ilgili atama işleminin hukuka uygun olması için, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdogan’ın gerekli yasal işlemi yapacağını temenni eder, kamuoyu adına takipçisi olacağımızı bildirir, saygılarımızı sunarız.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MUSTAFA GÖKTAŞ'DAN TARİHİ KARAMANCILAR KONAĞI ÇAĞRISIÖnceki Haber

MUSTAFA GÖKTAŞ'DAN TARİHİ KARAMANCILAR K...

SANSASYONEL HABER.NET DERVİŞ'İREZİL ETTİSonraki Haber

SANSASYONEL HABER.NET DERVİŞ'İREZİL ETTİ

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!