MERSİN'Lİ MİMARIN ACI FERYADINI DUYAN YOK MU?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN'Lİ MİMARIN ACI FERYADINI DUYAN YOK MU?
MERSİN'Lİ MİMAR ABDULLAH YILMAZ : "MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA, MERSİN AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANLIĞINA, ADANA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU BAŞKANLIĞINA, ÇAĞRIMDIR…….." DEDİ VE YAZDI. MİMAR ABDULLAH YILMAZ SÜREKLİ YAZIYOR UYARIYOR, DİKKAT ÇEKİYOR AMA O YERLİ OLAN YOK. BU NE DUYARSIZLIK VE UMARSIZLIKTIR... YOK MU BİR YETKİLİ, İLGİLİ.....İŞTE MİMAR'IN SESLENİŞİ:

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA,
MERSİN AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANLIĞINA,
ADANA KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA BÖLGE KURULU BAŞKANLIĞINA,
ÇAĞRIMDIR……..

‘’’MERSİN’İN GELECEĞİ İÇİN,KAMU YARARI İÇİN;RANT TEMALI. ÖPA5 PROJELERİ İPTAL EDİLMELİDİR….’’’

KONU:
ÜLKE TARİHİ VE MERSİN KENT TARİHİ AÇISINDAN ÖNEM ARZEDEN İNGİLİZ YAĞ FABRİKASI OLARAK BİLİNEN, TESCİLLİ BİR BİNANIN BULUNDUĞU BİR ALANDA PLANLAMA YAPILIRKEN MEVZUAT GEREĞİ PLAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE SUNULMADAN ÖNCE; HAZIRLANAN PLAN ADANA KÜLTÜR VARLIKLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLMEDİĞİ,
KORUMA BÖLGE KURULUNUN HAZIRLANAN PLANLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ ÖNERİLERİ ALINMADIĞI,KURUL KARARI VE GÖRÜŞÜ ALINMADAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE SUNULDUĞU , BU İŞLEMLER YAPILMADAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE SUNULARAK KARARA BAĞLANDIĞI İÇİN YAPILAN İŞLEM KORUMA MEVZUATINA AYKIRI OLARAK ONAYLANDIĞI KONUSUNDA KENTLİ BİR MİMAR OLARAK BİLGİ AKTARIMIDIR.


SAYIN KURUL ÜYELERİ,
MERSİN YÖRESİNDE İNGİLİZ YAĞ FABRİKASI OLARAKDA ANILAN TESCİLLİ KÜLTÜR VARLIĞI NİTELİĞİNDE OLAN BİNA;ÇUKUROVA BÖLGESİ’NİN PAMUK EKİMİNE AÇILMASIYLA, MERSİN’DE GELİŞEN TİCARETİ DESTEKLEYEN PAMUĞU İŞLEMEK ÜZERE KURULAN ENDÜSTRİ YAPISI OLARAK TARİHİ ÖNEM ARZ EDER.

MERSİN ESKİ OTOGAR YAKININDA MERSİN – ADANA DEMİRYOLU HATTININ HEMEN GÜNEYİNDE, OKALİPTÜS AĞAÇLARININ ARASINDA KESME TAŞ BİR YAPI YÜKSELİR. BİR ANIT KİMLİĞİ İLE KENTİMİZİN TARİHSEL GEÇMİŞİNİN SON TEMSİLCİSİDİR İNGİLİZ YAĞ FABRİKASI. KURULDUĞU DÖNEMİ VE İŞLEVİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZDE, AVRUPA’DA BAŞLAYAN “SANAYİ DEVRİMİ”NE ANADOLU’DA İLK SAYILABİLECEK GİRİŞİM OLMASIDIR.
FABRİKAYA 1853 YILINDA İNGİLİZ ASILLI LEVANTEN MR. GOLD TARAFINDAN BAŞLANDIĞINI, AMERİKAN İÇ SAVAŞI SIRASINDA VE O YILLARDA İŞLETİLMEYE BAŞLANMIŞ OLDUĞUNU ANLIYORUZ.
DAHA SONRA “WHİTTAL” ŞİRKETİNİN ÖNCÜLÜĞÜNDE 1910 YILINDA “THE MERSYNA OİL AND CAKE MİLL CO. LTD.” (MERSİN YAĞ VE KÜSPE FABRİKASI LTD. ŞTİ) TARAFINDAN FABRİKA YENİDEN ELDEN GEÇİRİLEREK ÜRETİME GEÇİRİLMİŞTİR. WHİTTAL’İN UZUN YILLAR BU FABRİKAYI İŞLETMİŞ OLDUĞUNU ANLIYORUZ. BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA VE MERSİN’İN İŞGALİNDEN YAKLAŞIK İKİ YIL ÖNCE 28 TEMMUZ 1916’DA FABRİKA VE TESİSLER DENİZDEN BİR MUHRİP TARAFINDAN BOMBALANIP HASAR GÖRMÜŞTÜR.

FABRİKA CUMHURİYETİN İLÂNINDAN SONRA DA TURYAĞ FİRMASI TARAFINDAN ÇALIŞTIRILMIŞ. HALKIN İNGİLİZ FABRİKASI OLARAK İSİMLENDİRDİĞİ BİNA DAHA SONRALARI ZİRAAT BANKASI’NA DEVREDİLMİŞTİR. 1938 YILINA KADAR NEBATİ YAĞ VE SABUN FABRİKASI OLARAK ÇALIŞTIRILMIŞ, BU TARİHTEN SONRA TÜRKİYE YAĞ MAMULÂTI SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ’NE KİRALANMIŞTIR.
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA GÜVENLİK NEDENİYLE İSTANBUL’DAN MERSİN’E TAŞINAN DENİZ ASTSUBAY OKULU, İÇYAPISI TADİL EDİLEN FABRİKADA EĞİTİM VE ÖĞRETİMİNE DEVAM ETMİŞ. DAHA SONRALARI ASKERİ DEPO OLARAK HİZMET VEREN BİNA, DEVREDİLDİĞİ TURYAĞ FİRMASINDAKİ İŞLETME SORUNLARI NEDENİYLE 1948 YILINDA TEKRAR ZİRAAT BANKASI’NA DEVREDİLMİŞ. O YILLARDAN SONRA ÇALIŞTIRILAMAYANTESİS MİLLİ SAVUNMA’NIN MÜLKÜ OLMUŞTUR.

İNGİLİZ KOLONİYAL TARZDA İNŞA EDİLEN VE YAKLAŞIK 18 X 24 M ÖLÇÜLERİNDEKİ 432 M2 OTURUMU OLAN KESME TAŞBİNA, YAPIYI BUGÜNLERE ULAŞTIRAN, KESME TAŞ DUVARLARININ İÇİNDE, YÜKSEK KALİTEDEKİ ÇELİK “PUTRELLER” LE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ ÖZGÜN YAPI SİSTEMİ OLMASIDIR.

ÜLKE TARİHİ VE KENT TARİHİ AÇISINDAN BU KADAR ÖNEM ARZEDEN TESCİLLİ BİR BİNANIN BULUNDUĞU BİR ALANDA PLANLAMA YAPILIRKEN MEVZUAT GEREĞİ PLAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE SUNULMADAN ÖNCE HAZIRLANAN PLAN ADANA KÜLTÜR VARLIKLARI BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLMELİ,KORUMA BÖLGE KURULUNUN HAZIRLANAN PLANLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ ÖNERİLERİ ALINDIKTAN SONRA KURUL KARARINA UYGUN OLARAK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE SUNULMASI GEREKİRDİ.....
BU İŞLEMLER YAPILMADAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNE SUNULARAK KARARA BAĞLANDIĞI İÇİN YAPILAN İŞLEM MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNDE KORUMA MEVZUATINA AYKIRI OLARAK ONAYLANMIŞTIR.

TESCİLLİ BİNANIN BULUNDUĞU ALANDA VE ÇEVRESİNDE PLANLAMA ÇALIŞMASI YAPILIRKEN MEVZUATA UYGUN OLARAK KORUMA KURULU KARARININ ALINMASINA DİKKAT EDİLSEYDİ;

‘’KORUMA KURULU 05/11/1999TARİH VE 664 SAYILI YÜKSEK KURULUN İLKE KARARI GEREĞİ PLAN ETKİLEME ALANI BELİRLEYECEKTİ,ETKİLEME ALANININ NEKADAR BİR ALAN İÇİN GEÇERLİ OLDUĞUDA ÖNCE KURUL RAPORTÖRLERİNİN SAHA ÇALIŞMASINDA BELİRLENECEK DAHA SONRADA BÖLGE KURULUNDA KARARA BAĞLANACAKTI.’’
KENT İÇİN BU KADAR ÖNEM ARZEDEN TESCİLLİ YAPININ BULUNDUĞU İMAR ADASI VE ÇEVRESİNDE BULUNAN İMAR ADA VEYA PARSELLERİNDE , PLAN KARARI İLE OLUŞTURULAN İMAR ADALARINDA, BU DURUMDA İMAR ADASINDA PLAN KARARI İLE OLUŞTURULAN KULLANIM KARARLARI VE BU KAPSAMDA BELİRLENEN YOĞUNLUK KARARLARI TESCİLLİ YAPI’NIN GÖRSELLİĞİNE ZARAR VERMEYECEK BİÇİMDE OLUŞTURULACAKTI.

2863 SAYILI YASA VE BU YASA KAPSAMINDA YAYIMLANAN MEVZUAT KAPSAMINDA ADANA KORUMA BÖLGE KURULU BELKİDE YASANIN KENDİLERİNE VERDİĞİ YETKİ ÇERÇEVESİNDE BU BÖLGEDE KORUMA PLANI YAPILMASINI İSTEYECEK VE BU KAPSAMDA HAZIRLANACAK KORUMA PLANI ÇERÇEVESİNDE TESCİLLİ YAĞ FABRİKASININ GÖRSELLİĞİNİ BOZMAYACAK BİÇİMDE PLAN KARARLARI OLUŞTURULMASINI İSTEYECEKTİ.
ANCAK 2863 SAYILI YASA VE BU KAPSAMDA YAYIMLANAN YÜKSEK KURULUN İLKE KARARINA AYKIRI OLUŞTURULAN İMAR ADALARI VE İMAR ADALARINA GETİRİLEN KULLANIM KARARLARININ BU NEDENLE İPTALİ GEREKİR İNANCIĞINDAYIM..

DİĞER YANDAN;
PLANIN DAYANAĞI OLAN 1/25000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANIDIR, SÖZ KONUSU PLAN ,BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN 16.05.2008 TARİH VE 258 SAYILI KARARI İLE ONAYLANMIŞTIR. ZİRA SADECE 1/25.000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANINDA ÖZEL PROJE ALANI (ÖPA5) TANIMLAMASI VARDIR.

2008 TARİHLİ ONAYLI 1/25.000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI KAPSAMINDA,ÖZEL PROJE ALANI(ÖPA5) OLARAK TANIMLANAN ALANLA İLGİLİ NAZIM VE UYGULAMA İMAR PLANI YAPIM İŞİ 2015 YILINDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE İHALE EDİLMİŞTİR.

AKDENİZ BELEDİYESİ BÜYÜKŞEHİR YASASI ÇERÇEVESİNDE 1/1000 ÖLÇEKLİ UYGULAMA İMAR PLANI YAPMA-YAPTIRMA YETKİSİNİ BELEDİYE MECLİSİNİN 02/12/2014 TARİH VE 103 SAYILI KARARI PLAN YAPMA-YAPTIRMA YETKİSİNİ (ONAMA HARİÇ,MECLİS KARARINDA BELİRTİLEN KOŞULLARDA)
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE DEVRETMİŞTİR.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ 18/07/2017 TARİH, 825 SAYILI KARARI İLE 1/25.000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANINI İPTAL ETMİŞTİR.

PLANIN DAYANAĞI 1/25000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI İPTAL EDİLDİĞİ İÇİN YÜRÜRLÜKTEKİ İMAR MEVZUATI KAPSAMINDA İHALE ŞARTNAMESİNİN REVİZE EDİLMESİ, O TARİHTE HAZIRLANMASI PLANIN REVİZE EDİLEN ŞARTNAME DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANARAK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TESLİM EDİLMESİ GEREKİRDİ.
TÜM İDARİ İŞLEMLER BELİRLİ BİÇİM ŞARTLARINA UYULARAK TESİS EDİLMEK ZORUNDADIR. İDARİ İŞLEMİN HUKUKİ GEÇERLİLİK KAZANABİLMESİ İÇİN YASA,TÜZÜK, YÖNETMELİK GİBİ MEVZUATTA ÖNGÖRÜLEN BİÇİM KOŞULLARINA UYGUN YAPILMASI GEREKİR. İDARİ İŞLEM YAPILIRKEN ÖN BİR KARAR ALINMASI VEYA BİR GÖRÜŞ ALINMASI GEREKİYORSA ,BU AŞAMA ATLANARAK YAPILAN İŞLEM HUKUKA AYKIRI HALE GELİR.

MERSİN İLİ, AKDENİZ İLÇESİ, KENT MERKEZİ DOĞU GİRİŞİ ÖZEL PROJE ALANI(1.ETAP)1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI REVİZYONU, 09/04/2018
TARİH VE 275 SAYILI BELEDİYE MECLİSİ KARARI İLE TADİLEN KABUL EDİLEREK YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR. PLANA, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ ÜYESİ BİR MECLİS ÜYESİ RET OYU VERMİŞ, 1 AYLIK(30GÜN) ASKI SÜRESİNDEN SONRA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNİN 11/06/2018 TARİH VE 426 SAYILI KARARI İLE ASKI SÜRESİNDE YAPILAN 6 ADET İTİRAZLA BİRLİKTE İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONUNA HAVALE EDİLMİŞTİR. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNİN 13/07/2018 TARİH VE 539 SAYILI KARARI İLE İMAR VE BAYINDIRLIK KOMİSYONUNDAN HAVALELİ DOSYA OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLEREK KESİNLEŞMİŞTİR.
09/04/2018 TARİH VE 275 SAYILI MECLİS KARARI İLE TADİLEN KABUL EDİLEREK YÜRÜRLÜĞE GİREN
(KENT MERKEZİ DOĞU GİRİŞİ ÖZEL PROJE ALANI 1.ETAP) 1/5000 ÖLÇEKLİ NAZIM İMAR PLANI REVİZYONUNDA, TESCİLLİ KÜLTÜR VARLIĞI NİTELİĞİNDE OLAN ‘’İNGİLİZ YAĞ FABRİKASININ’’BULUNDUĞU (61 ADA 174 PARSEL) İMAR ADASININ DOĞUSUNDA BULUNAN VE 20 METRELİK TRAFİK YOLU İLE AYRILAN ‘’KÜLTÜR TESİS ALANI’’ ‘’PARK’’ VE TİCARET VE TURİZM ALANI(TİCT) OLARAK İŞARETLENEN 61 ADA 107,108,109,110,113,114,115,116,117,118,119,120,121,122 ,123,124,159,167194 NO’LU PARSELLER , 571 ADA, 1,2,3,4,15,16,18 NO’LUPARSELLER VE 837 ADA, 158 NO’LU PARSELLERİN BULUNDUĞU İMAR ADASINA GETİRİLEN KULLANIM KARARLARININ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI YÜKSEK KURULUNUN 05/11/1999 TARİH VE 664 SAYILI İLKE KARARINA AYKIRI OLARAK OLUŞTURULMUŞTUR. YAPILAN İŞLEMLER, AÇIKÇA HUKUKA AYKIRIDIR VE UYGULANMASI HALİNDE TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN ZARARLARA NEDEN OLACAKTIR.

İMAR ADASININ BATISINDAKİ İMAR ADASINDA TESCİLLİ YAĞ FABRİKASI OLMASINA KARŞIN,BU KONUDA KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA YÜKSEK KURULUNUN 05/11/1999 TARİH VE 664 SAYILI İLKE KARARI GEREĞİNCE ‘’KORUMA ALANI BELİRLENMEMİŞ SİT ALANI DIŞINDAKİ TESCİLLİ PARSELLERDE,BU PARSELE KOMŞU OLAN VEYA ARALARINDA YOL GEÇSE DAHİ BU PARSELE CEPHE VEREN PARSELLERİN KORUMA ALANI OLARAK KABUL EDİLMESİNE,BU ALANLARDA GELECEKTE YAPILACAK UYGULAMALARDA AKSAKLIKLARA NEDEN OLUNMAMASI İÇİN KORUMA KURULUNDAN KARAR ALINMADAN HERHANGİ BİR UYGULAMA YAPILMAYACAĞINA KARAR VERİLDİ’’DENİLMESİNE RAĞMEN, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ 2863 SAYILI KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUN İLE BU KANUNUN BAZI MADDELERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ BAZI MADDELER EKLENMESİ HAKKINDA 3386,5226,6498 SAYILI KANUN VE BU KAPSAMDA YAYIMLANAN MEVZUATA AYKIRI BİÇİMDE İMAR ADASINA KÜLTÜR TESİS ALANI,PARK VE TİCARET VE TURİZM KULLANIM KARARI GETİREN PLAN KARARINI ONAYLAMIŞTIR.
BİLGİLERİNİZE SUNUYOR,GEREKLİ İNCELEMENİN YAPILMASINI ARZ VE TALEB EDİYORUM…. SAYGILARIMLA…
MİMAR
ABDULLAH YILMAZ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ETLER VE GIDALARA ÖDENENLERE BAKTINIZ MI?Önceki Haber

ETLER VE GIDALARA ÖDENENLERE BAKTINIZ MI...

Mersin Büyükşehir Belediyesinde tayin furyası yaşandıSonraki Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesinde tayin fu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!