Mersin Büyükşehir FETÖ davası duruşması bugün yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mersin Büyükşehir FETÖ davası duruşması bugün yapıldı
Mersin 7. Ağır Ceza Mahkemesinde 2016/22 esas da görülen Mersin Büyükşehir FETÖ davasının bugün 1 celsesi yapıldı. Mahkeme ilk celsede, her ne kadar tensip kararımızda 28.2.2017 günü için duruşma günü belirlemiş isek de, iş yoğunluğu nedeniyle duruşmanın öne çekildiğini belirterek celseyi açtı. Tutuklu sanıklar tutuklu bulundukları cezaevinden seğbis ile ifade verirken, tutuksuz sanıkların mahkemede hazır bulundukları görüldü. Aynı şekilde tutuklu ve tutuksuz tüm sanıkların hemen hemen çoğunun avukatlarının da mahkemede hazır oldukları görüldü.

Mersin Büyükşehir Belediyesi FETÖ/PDY içerikli davanın bugünkü birinci Duruşmasında, 

Tutuklu sanıklar; AŞKIN GÜNAY, CAHİT TAŞ, DALYAN YALÇIN, ERKAN KARAASLAN, FUAT KURT, HALUK TUNÇSU, HÜSEYİN VURAL, MUSTAFA ŞAHİN, SAADETTİN YAŞAR AKSOY, SAMİ YILDIZ, TEVFİK DİNÇER’İN Hatay T tipi Kapalı Ceza infaz kurumunda SEĞBİS sistemi ile hazır bulunduklarının,

Tutuksuz sanıklar; ALİ SELÇUKOĞLU, FATİH AYDIN, HASAN SERKAN SARI, HÜDAVERDİ AYDOĞDU, HÜSEYİN NAMLI, İ.DEĞER DUMAN, MAHMUT CANATAN, MAHMUT İLKER CEYLAN, MEHMET ÖZGÜR SANAL, MURAT TÜRKİLİ, MUSTAFA YALIN, M.KORAY GÖKÇÜL, SAİT KORALP ÖZKUT, SERDAR ASLAN, SİNAN YILDIRIM, YASİN ÜNAL’ın ise mahkemede hazır olduklarının tespiti ile kayda geçtiler.

Bilindiği üzere, Mehmet Özgür Sanal Belediye Başkan vekili ve bir süre tutuklu kaldı itirazlar ile serbest yargılanmasına karar verildi. Adli Kontrol şartına bağlandı.

Yine, Av. Hüdaverdi Aydoğdu, Belediyenin Özel Kalem müdürü ve başkanın en yakınındaki kara kutusu olarak biliniyor, o da tutuklu kaldı, itirazlar ile adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

Yine, diğer sanık olan Av. Hüseyin Ozan Çetin’in duruşmaya katılmadığı bildirildi. Avukatı aracılığı ile temsil edildiği aktarıldı. Bilindiği üzere Av. Hüseyin Ozan Çetin’i Burhanettin Kocamaz partiden alıp getirip imar inşaatta özel olarak işe başlatmış ve Kendisinin şahsi avukatı olduğu gibi çok sayıda dosyasında vekalet koyduğu, belediyenin içinde ise Kocamaz’a en yakın isimlerden olduğu, Av. Hüdaverdi Aydoğdu, Av. Alper Yeşilova ile çok sıkı arkadaş oldukları, Ozan Çetin’in Av. Alper Yeşilova ile büro ortağı oldukları, bir kısım hukuki dava dosyalarını kendi aralarında pay ederek mesleki yönden paslaştıkları aktarılıyor…

Duruşmada İlk ifadesi alınan kişi, Basında sık sık adı FETÖNÜN Belediyeler imamı olarak çıkan ve hakkında türlü çeşitli iddia ortaya atılan, maliye kökenli Danışman Erkan Karaaslan. Karaaslan hakkındaki tüm iddiaları yalanladı. Fetöcü olmadığını, bunun iftira olduğunu, iddianamede adı geçenlerin çoğunu tanımadığını, Sadece Tevfik Dinçer’i tanıdığını, Osman Çolak’ı tanıdığını. Hiç bir kimseyi belediyeye işe yerleştirmediğini, tanık olarak ifade verenlerin kendisi ile husumeti olduğunu, suçlamaları kabul etmediğini, hiçbir ihaleyi yönlendirmediğini, fetöye finans sağlamadığını, Fetö ile hiçbir bağının olmadığını, kurduğu şirketlerin adlarını, birinin dernek olduğunu, hiçbirinin fetö ile bağlantısının olmadığını, akla mantığa uymayan iddialar olduğunu, Burhanettin Kocamaz’ı iyi tanıdıgını, havaalanı görüntülerinin, gümrük görüntülerinin, uçağa binerkenki görüntülerinin incelenmesin, telefon sinyallerinin adı anılan kişiler ile ilinti bağlantısı olup olmadığından dolayı incelenmesini kaldığı otellerin kayıtlarına bakılmasını istedi. Hakim özellikle sordu. Sanıklardan sadece Tevfik Dinçer’i önceden tanırım birlikte kitap yazdık dedi. Erkan Karaaslan’ın ifade ve savunması çok uzun sürdü.

Bu arada bir kısım sanık avukatları başkaca işleri olduğunu duruşmanın uzun süreceğini, izin istediklerini beyan ettiler, mahkeme onlara izin verdi, onlar duruşmadan çıktılar. Öte yandan sanıklardan Av.Hüdaverdi Aydoğdu, Hüseyin Namlı Mahmut İlker Ceylan dahil olmak üzere 10 kişide salondan aynı mazeret ile ayrıldı.

Tutuklu sanık Aşkın Günay’a gelindi. O da suçlamaları kabul etmedi ret etti. Önceki ifadelerinin kendisinin olduğunu söyledi. Mekadim ile ilgisinin olmadığını, Mebider adlı dernekle ilgisinin olduğunu her şeyin kurgu olduğunu aktardı. Mersin Büyükşehir belediyesine Burhanettin Kocamaz’ın talebi ile geçtiğini, Kayınbabasının Tarsus eski kaymakamı olduğunu, iki çocuğu olduğunu çok mağdur olduğunu söyledi. Onun ifadesi de uzun sürdü.

Daha sonra Tutuklu sanık Mustafa Şahin, Fuat Kurt, Danyal Yalçın, Belediye Daire Başkanı Tevfik Dinçer, Genel Sekreter Haluk Tunçsu, seğbis sistemi ile kaldıkları cezaevinden savunmalarını yaptılar.

Tevfik Dinçer ile Haluk Tunçsu’nun ifade ve savunmaları da uzun sürdü. Haluk Tunçsu’nun hakkındaki hiçbir iddiayı kabul etmediği, fetöcü olmadığı beyanla, Mehmet Türkmen’i vali yardımcısının ricası ile belediyeye geçiş yaptığını, göreve getirilenlerin hiç birini tanımadığını, Burhanettin Kocamaz’ı tanıdığını, Kocamaz’ın talimatı olmadan da bir şey yapmadığının altını çizdi.

Bu ifade ve savunmalar yüzünden Duruşma tutanağında neredeyse 50 sayfayı geçti. Mahkemede ifade ve savunmaların alınması çok uzun sürdüğü için sanık avukatlarından gelen talep üzerine duruşma 24.1.2017 günü saat.11.00 a bırakılması için arar karar verildi.

Davayı takip ederek sizleri doğru bilgilendirmeye çalışacağız...

SANIKLARIN BİR KISMININ İLK TUTUKLANDIKLARINDAKİ ELLERİ KELEPÇELİ HALLERİ AŞAĞIDA…


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarsus Belediye Meclisi'nde yolsuzluk tartışması yaşandıÖnceki Haber

Tarsus Belediye Meclisi'nde yolsuzluk ta...

Mersin Büyükşehir'de büyük yolsuzluk iddiası!Sonraki Haber

Mersin Büyükşehir'de büyük yolsuzluk idd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!