OYA ERSOY, Ekonomik kriz ve intiharlara ilişkin önerge verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OYA ERSOY, Ekonomik kriz ve intiharlara ilişkin önerge verdi
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ülkemizde ekonomik kriz nedeniyle son dönemde yaşanan intiharların araştırılması nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisine bir araştırma önergesi verdi.

Ekonomik kriz nedeniyle 2013-2018 yılları arasında 353 kişi intihar etmiştir!

Ersoy, derinleşen ekonomik kriz koşulları nedeniyle çok sayıda yurttaşımızgeçim sıkıntısı ve borçlar nedeniyle intihar etmektedirkimi zaman toplu intiharlar, kimi zaman da kendileri ile birlikte ailelerinin de ölümüne yol açan erkekler ekonomik krizin halk üzerindeki boyutlarını gözler önüne sermektedir dedi.İSİG verilerine göre ülkemizde 2013-2018 yılları arasında 353 emekçinin yaşadığı geçim sıkıntısı nedeni ile intihar ettiğini ifade eden Ersoy, intiharların temelinde halkın gelecek beklentisi ve umudunun kalmadığı yatmaktadır dedi.

AKP iktidarıekonomik krizin faturasını halka ödetmektedir!

Sözlerine şöyle devam eden Ersoy, ekonomik krizin faturasınıhalka ödeten bir iktidar var karşımızda, sermayenin, bankaların, batık şirketlerin vergi borçlarının hepsi temel hizmet vergileri ile halka yüklenmektedir. TÜİK verilerine göre resmi işsiz sayısı 2019 Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi olmuştur. DİSK’in yaptığı açıklamada ise gerçek işsiz sayısı 7,3 milyonu aşmıştır dedi.

Asgari ücretliden vergi alınmasın!Bütçe istihdam yaratmak için kullanılsın!

Ersoy, asgari ücretliden aylık vergi kesintisinin 729,38 TL olduğunu ifade ederek, asgari ücretin yükseltilerek gelirin vergi dışı tutulması gerektiğini, temel mal ve hizmetlerden vergilerin kaldırılarak devlet bütçesinin istihdam yaratmak için kullanılması gerektiğini söyledi.

Hemen hemen her gün elektrik, su, doğalgaz, ulaşım, iletişim ve temel gıda ürünlerine yapılan zamların nedeninin iktidar tarafından sermaye şirketlerine yapılan teşviklere kaynak yaratmak amacıyla yapıldığını ifade eden Ersoy, bu şirketlere tanınan muafiyet ve istisnalara derhal son verilerek bütçenin istihdam ve halktan yana kullanılması gerektiğini söyledi.

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KOYUN PROJESİNDE DAĞ FARE DOĞURDUÖnceki Haber

KOYUN PROJESİNDE DAĞ FARE DOĞURDU

GAZİLERİN EMEKLİ MAAŞLARININ KESİLMESİ BÜYÜK TEPKİYE NEDEN OLDUSonraki Haber

GAZİLERİN EMEKLİ MAAŞLARININ KESİLMESİ B...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!