Adana'da yurttaşa uygulanan polis şiddeti için soru önergesi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Adana'da yurttaşa uygulanan polis şiddeti için soru önergesi
Adana'da düzenlenen Gençlik Festivalinde konser sırasında cep telefonunun çalındığını fark ederek polisten yardım isteyen ve çevik kuvvet polisleri tarafından feci şekilde darp edilerek bacağı kırılan Hüseyin Selçuk Yaycıoğlu ile ilgili HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylutarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.09.11.2021

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

3 Ekim 2021 tarihinde Adana’daki gençlik festivalinde konser sırasındaHüseyin Selçuk Yaycıoğlu, cep telefonunun çalındığını fark edip yardım istemek amacıyla yanlarına gittiği çevik kuvvet polislerince feci şekilde darp edilmiştir.Polislere derdini anlatmaya çalışırken arkadaşının “yardımcı olsanıza” sözü üzerine kendilerine sayıları 10-15’i bulan polislerin saldırdığını aktaran HüseyinSelçuk Yaycıoğlu’nun:“Polisler arkadaşıma saldırmak üzere hareketlendiler. Coplarını çektiler. Ben de o arbede arasında kaldım. Bir polis memuru yakamdan tuttu, diğeri kolumu tutup kıvırdı. Ben de kelepçe takacağını düşünerek öbür elimi de arkaya doğru uzattım. Kelepçe takmadılar, yere yatırıp darp ettiler. Aynı anda 10-15 kişi üzerime saldırdı. Biri kafamdan, biri ağzımdan tutuyordu. 4-5 kişi de bacağıma çöktü. Darp edip sonunda bacağımı kırdılar. Sonra hepsi kaçtı, gitti. Hiçbiri ambulans falan çağırmadı. Vatandaşların yardımıyla hastaneye gittik.” ifadeleri basına yansımıştır.

Bacağı üç yerden kırılan Hüseyin Selçuk Yaycıoğlu, polislerden şikayetçi olmuş ve soruşturmayı yürüten polislerin olay yerini gören güvenlik kameralarının 21.00’dan sonraki kayıtlarına ulaşamadığını ifade ettiğini aktarmıştır. 5-6 ay kadar çalışamayacak duruma getirilen ve engelli kalma ihtimali dahi söz konusu olan Yaycıoğlu, Seyhan Devlet Hastanesi acil servisinde görevli polis memurlarının da kendisine “Bu işten bir şey çıkmaz. Sen şikayetçi olma” diye uyarıda bulunduğunu ifade etmiştir.

Bu bağlamda;

1. Yaşanan ve kamuoyuna yansıyan polislerin/bekçilerin yurttaşlara karşıuyguladıkları şiddetle ilgili hangi yasal işlemler başlatılmıştır?Soruşturmaların süreçleri nedir, hangi aşamadadır?

2.Hüseyin Selçuk Yaycıoğlu ve arkadaşına yönelik uygulanan polis şiddetine ilişkin nedenhalen soruşturma açılmamıştır?

3.Hüseyin Selçuk Yaycıoğlu’nu feci bir şekilde darp ettikten sonra olay yerinden kaçan polislerin kimliklerinin tespit edilmesi için bir çalışma başlatılmış mıdır?

4. Bacağı polislerce kırılan H.S. Yaycıoğlu olay yerindeki yurttaşlar tarafından hastaneye götürülmüştür. Yaralı ve tedaviye ihtiyacı olan bir yurttaşın hastaneye kaldırılması polislerin sorumluluğunda değil midir?

5.Polis şiddetinin video görüntülerinin polislerce silindiği ya da saat21:00’den sonra görüntü kaydı yapılmadığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar araştırılmakta mıdır?

6. Seyhan Devlet Hastanesindeki polislerin şikayetçi olmaması yönünde Hüseyin Selçuk Yaycıoğlu’nu uyardığı iddiası araştırılmakta mıdır?

7.Seyhan Devlet Hastanesinde doktorun Yaycıoğlu’nun alkollü olmamasına ilişkin aksi yönde rapor tuttuğu iddiası doğru mudur? Araştırılmakta mıdır?

8.Tekrarlı bir şekilde sürekli yaşanan polis şiddetinin önüne geçmek üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

9. Polisin kendini “kanun” yerine koyması,kanun uygulayıcısı değil de kanun koyucu olarak görmesi nasıl açıklanabilir?

10. Son beş yılda kolluk kuvvetlerinin neden olduğu hak ihlalleri sayısı kaçtır?Yıllar bazında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında şikâyet bulunan kaç kolluk kuvveti mensubu bulunmaktadır?


GÜBRE KRİZİ DEVAM EDİYORÖnceki Haber

GÜBRE KRİZİ DEVAM EDİYOR

SEÇER’İN BORÇLANMA TALEBİNE BİR KEZ DAHA RETSonraki Haber

SEÇER’İN BORÇLANMA TALEBİNE BİR KEZ DAHA...

Başka haber bulunmuyor!