Ali Edizer Hakkında Sağlık Bakanına Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ali Edizer Hakkında Sağlık Bakanına Soru Önergesi
Ankara CHP milletvekili Levent Gök, Ali Edizer Hakkında Sağlık Bakanına Soru Önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK- Ankara Milletvekili

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi(GATA) bünyesinde Başhekim Yardımcılığı görevini yürüten Ali Edizer önceki Başbakanlardan Mesut Yılmaz hakkındaki yakışıksız söylemleri, Laik Cumhuriyete ve Medeni Kanuna aykırı olarak çok eşliliği öven sosyal medya paylaşımları yaptığı için bulunduğu görevden alınmıştır. GATA’da sözleşmesi feshedilen Edizer’in Ankara Güdül Devlet Hastanesi’nde doktor olarak göreve başlatıldıktan sonra tabiplikten el çektirildiğine ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmıştır. 

         Ali Edizer devlet memuriyeti disiplininden uzak, doktorluk etiğine ve kanunlara aykırı davranış ve söylemleri sebebiyle hiçbir devlet kurum ve kuruluşunda görev alması uygun olmayan bir kişi olarak kamuoyundan büyük bir tepki görmüştür. GATA’da sözleşmesi feshedilen Edizer’in hangi sebepler ile başka bir devlet hastanesinde göreve başlatıldığı merak edilmekte, bu şahsın Güdül Devlet Hastanesi’nde göreve başlatıldığının öğrenilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın hangi mevzuata dayanarak Ali Edizer’e tabiplikten el çektirdiği bilinmemektedir. Sürecin bütün yönleriyle halkımıza açıklanması beklenmekte, yaşanan hadisenin devlet ciddiyetine uygun bir yöntemle kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir sonuca erdirilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Uygunsuz söylem ve davranışları sebebiyle Ali Edizer hakkında başlatılan soruşturma veya soruşturmaların içeriklerini açıklar mısınız?
 2. Uygunsuz söylem ve davranışları sebebiyle Ali Edizer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulduysa sözü geçen suç duyurusunun içeriğini açıklar mısınız?
 3. Uygunsuz söylem ve davranışları sebebiyle GATA’da sözleşmesi feshedilen Ali Edizerneden başka bir devlet hastanesinde göreve başlatılmıştır?
 4. Ali Edizer Güdül Devlet Hastanesi’nde göreve başlatıldıktan sonra hangi mevzuata dayanılarak tabiplikten el çektirilmiştir?
 5. Ali Edizer’in Sağlık Bakanlığı bünyesinde göreve başladıktan sonra yürüttüğü görevleri kronolojik sırası ile açıklar mısınız?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DSİ Mersin Yatırımlarına Devam EdiyorÖnceki Haber

DSİ Mersin Yatırımlarına Devam Ediyor

BÜTÇE DIŞI HARCAMA YAPILDI MI?Sonraki Haber

BÜTÇE DIŞI HARCAMA YAPILDI MI?

Başka haber bulunmuyor!