Ali Hemdan'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili soruşturma ne aşamadadır?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ali Hemdan'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili soruşturma ne aşamadadır?
27 Nisan 2020 tarihinde Adana’da sokağa çıkma yasağı kontrol uygulaması yapıldığı sırada uygulamayı gördüğü için kaçtığı iddia edilen 17 yaşındaki Ali El Hemdan isimli genç kolluk kuvvetlerinin ateş açması sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLUtarafından Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. Ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Tülay Hatimoğulları Oruç- Kemal PEKÖZ - Adana Milletvekili

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’da sokağa çıkma yasağı kontrol uygulaması yapıldığı sırada uygulamayı gördüğü için kaçtığı iddia edilen 17 yaşındaki Ali El Hemdan isimli genç kolluk kuvvetlerinin ateş açması sonucu yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

Söz konusu olay ile ilgili yerel ve ulusal basında Hemdan’ı hedef gösteren çok sayıda haber yer almış veyaşanan olay “Polisin uygulamasından kaçtı, bacağından vurularak yakalandı” şeklinde servis edilmiştir. Daha sonra olay yerinde bulunan bir kişinin olayın görüntülerini sosyal medyada paylaşması ile olay ile ilgili iddialargündem olmuştur.

Hemdan’ın hayatını kaybetmesi ile ilgili Adana Valiliği’nden 28 Nisan 2020 tarihinde yapılan açıklama ise şöyledir.

“27.04.2020 günü saat 12.00 sıralarında Seyhan ilçesi Sucuzade Mahallesi’nde Seyhan İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimizin uygulama yaptığı esnada, uygulama noktasında dur ikazına uymayarak kaçan Suriye uyruklu A. H. isimli şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında  kazaen  yaralanmıştır.Yaralı olarak hastaneye sevk edilen A. H yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetmiştir.İlgili polis memuru, açığa alınmış olup adli ve idari tahkikat devam etmektedir.”

Bu bağlamda;

 1. Ali El Hemdan’ın öldürülmesi ile ilgili soruşturma ne zaman başlatılmıştır? Soruşturma hangi aşamadadır?
 2. Ali El Hemdan’ın ölümüne yol açan polis, hangi saikle silahını kullanmıştır? Basında yer alan "Dur" ihtarına uymayan Ali El Hamdani'nin arkasından havaya ateş açan polis, silahı yere doğrulturken tekrar ateşlenince Ali El Hamdani kazara yaralandı." iddiasının kaynağı neresidir? Silahın yere doğrultulurken iki kere ateş alması mümkün müdür?
 3. Sokağa çıkma yasağı uygulama kontrolü yapan kolluk kuvvetlerinin Hemdan ve arkadaşlarını sokakta görüp “Yanımıza gelin, gelmezseniz ateş ederiz” diyerek tehdit ettiği iddiası doğru mudur?
 4. Adana Valiliği henüz adli makamlarca gerekli soruşturma yapılmadan ve otopsi raporu çıkmadanhangi bilgilere dayanarak “Suriye uyruklu A. H. isimli şahıs, uyarı ateşi açılması esnasında kazae yaralanmıştır.” açıklamasını yapmıştır?
 5. Olayın olduğu gün, Ali Hemdan’ın ölümüne ilişkin bilginin yayılmaması/paylaşılmaması için kolluk güçlerince baskı yapıldığı iddiası doğru mudur? Bu iddianın araştırılması sağlanacak mıdır?
 6. Basına tek yönlü ve Ali Hemdan’ın “polisten kaçtığı gerekçesi ile vurularak durdurulduğu ve sadece yaralanmış olduğu”na ilişkin haberlerin bilinçli olarak servis edildiği iddiası doğru mudur? Bu iddianın araştırılması sağlanacak mıdır?
 7. Hemdan’ın hayatını kaybetmesinin ardından yazılı basın ve sosyal medyada baş gösteren mülteci nefretinin engellenmesi ile ilgili başlatılan bir çalışmanız var mıdır?
 8. Son 5 yıl içerisinde kaç kişi “kazaen yaralanma” sonucu hayatını kaybetmiştir

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'YA AÇIK MEKTUPÖnceki Haber

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA'YA AÇIK MEK...

VATANSEVER AVUKAT HABİP EKMEKÇİ'DEN ÖNEMLİ UYARILARSonraki Haber

VATANSEVER AVUKAT HABİP EKMEKÇİ'DEN ÖNEM...

Başka haber bulunmuyor!