Allouk Su İstasyonu Suyunun Kesilmesi hakkında Soru Önergesi verdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Allouk Su İstasyonu Suyunun Kesilmesi hakkında Soru Önergesi verdi
Suriye-Serekaniye yakınlarında bulunan Allouk su istasyonunun su sağladığı 400 binden fazla insanın su sıkıntısından kaynaklı yaşadığı mağduriyet her geçen gün daha da derinleşirken, tüm dünyada pandemi koşulları da devam etmekte, Covid-19 virüs salgını karşısında su kullanımı daha da hayati bir önem kazanmaktadır. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Allouk su istasyonu suyunun Türkiye tarafından kesilmesi iddialarını Meclis gündemine taşıyarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlutarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 01.11.2021

Tulay Hatımoğulları Oruç

Adana Milletvekili

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 27 Ekim’de yaptığı toplantıda;Çin’in BM Daimi Temsilci Yardımcısı GengShuang, Türkiye’yi Allouk Su İstasyonu’ndan yapılan su tedariğinikesmekle suçlamış: “Fırat’taki su seviyesi azalmakta ve Allouk Su İstasyonu’nun işleyişi sık sık kesintiye uğramaktadır. Bu da su, elektrik ve tarımsal sulama arzını sürdürmeyi zorlaştırmaktadır” ifadelerini kullanmıştır.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin (IRC) de yayınladığı raporlarda Allouk Su İstasyonundaki su kesintilerine dikkat çekilmiştir. Türkiye ordusunun Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekatı sırasında kontrol altına aldığı sınır kasabası Serekaniye yakınlarında bulunan Allouk Su İstasyonundan 400 binden fazla insanın su ihtiyacı karşılanmaktadır.Silahlı çatışmalarda taraf olmamalarına rağmen sivillerin mağdur olmasına vurgu yapılırken, bunu sonlandırma ve sivillerin temel ihtiyaçlarının karşılanması çağrılarında bulunulmuştur.

Uluslararası kamuoyuna birçok kez yansıyan Türkiye tarafından Fırat nehri suyunun debisinin azaltılması, Alloukistasyonundaki suyun kesilmesi iddiaları cevaplandırılmalıdır.Herkes sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gerekli sağlıklı, güvenli suya ulaşabilmeli ve suya erişim hakkı sağlanmalıdır.

Bu bağlamda;

1.Allouk su istasyonunun suyunun kesilmesi iddialarına yanıtınız nedir?Suyun kesilmesi ile ne amaçlanmaktadır?

2. Allouk su istasyonunun su sağladığı 400 binden fazla insanın su sıkıntısından kaynaklı yaşadığımağduriyet her geçen gün daha da derinleşmekte iken, bu uygulamayla uluslararası alanda bir başarı kazanılması mı planlanmaktadır?

3.Tüm dünyadapandemi koşulları devam ederken, Covid-19 virüs salgını karşısında su kullanımı daha da hayati bir önem kazanmaktadır. Bu anlamıyla Kuzey ve Doğu Suriye’de yaşayan halkların sularının kısıtlanmasıyla, pandemi ile mücadelede zorluklar yaşanacağı aşikardır. Türkiye’nin Suriye halkları ile bu konuda dayanışması elzem değil midir?

4.Su üzerinde uygulanan politika devam ettiği müddetçe; bölgede yaşanacak olan ölümlerden, kıtlıktan, tarım ürünlerinin olumsuz etkilenmesinden, hayvan ölümlerinden ve hastalıklardanTürkiye sorumlu görülecektir.Bu ağır sonuçları yaşamamak üzere Bakanlığınızca adımlar atılacak mıdır?

5.Allouk su istasyonu suyunun kesilmesi iddiaları hakkında Bakanlığınızca resmi bir açıklama yapılacak mıdır?

6.Türkiye aşağı kıyıdaş ülkelere ‘önemli zarar vermeme’ ve ‘suyun faydalarının paylaşımı’ ilkelerinin gözetilmesi kapsamında 1987 yılında Suriye ile yapılan 1987 Ekonomik İşbirliği Protokolüne göre;Fırat’tan saniyede 500 metreküp su bırakmayı kabul etmiştir,bahsi geçen protokolün yükümlülüğü sağlanmakta mıdır?


Gürer: “Unda fiyat artışı sürerse ekmek üretecek fırıncı da bulamayabiliriz”Önceki Haber

Gürer: “Unda fiyat artışı sürerse ekmek...

TIP FAKÜLTESİNE SINAVSIZ GİREN AFGANLAR MECLİS GÜNDEMİNDESonraki Haber

TIP FAKÜLTESİNE SINAVSIZ GİREN AFGANLAR...

Başka haber bulunmuyor!