Biden, Gazze için üç aşamalı ateşkes önerisini duyurdu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Biden, Gazze için üç aşamalı ateşkes önerisini duyurdu
ABD Başkanı Joe Biden İsrail'den Hamas'a yapılan üç aşamalı yeni bir ateşkes teklifini kamuoyuna açıkladı ve Hamas'a Gazze'de ateşkes karşılığında, İsrailli rehinelerin salıverilmesini öngören planı kabul etmeleri çağrısı yaptı.

Beyaz Saray'daki açıklamasında İsrail'in teklifinin üç aşamalı olduğunu söyleyen ABD Başkanı, ilk aşamanın altı hafta süreceğini belirtti.

İsrail güçlerinin Gazze'nin nüfus barındıran tüm alanlarından çekilmesi, aralarında kadın, yaşlı ve yaralıların bulunduğu bazı rehinelerin serbest bırakılması, maddeler arasında.

Bunun karşılığında da yüzlerce Filistinli mahkumun serbest bırakılacağını söyleyen Biden, Filistinlilerin Gazze'nin her yanındaki evlerine gidebileceğini ve insani yardım miktarının büyüyeceğini belirtti.

Biden bu sırada Gazze'ye her gün yardım malzemesiyle yüklü 600 kamyonun gireceğini de söyledi ve "Bir ateşkesle bu yardım, tüm ihtiyaç duyanlara güvenli ve etkin bir şekilde dağıtılabilir. Bütün bunlar ve daha fazlası derhal başlayabilir"dedi.

ABD Başkanı ikinci aşamadaysa, geriye kalan tüm sağ rehinelerin geri dönmesinin ve geçici ateşkesin kalıcı olarak tam anlamıyla devreye girmesinin planlandığını belirtti.

Ateşkesin daimi olarak "tüm düşmanca faaliyetlere son verilmesine" döneceğini kaydetti.

ABD Başkanı, ilk ve ikinci aşamalar arasında zorlu müzakerelerin yapılması gerektiğini de kabul etti.

Biden, İsrail'in planının üçüncü aşamasında da 7 Ekim'de rehin alınıp, hayatını kaybeden tüm rehinelerden geriye kalanların geri verilmesinin öngörüldüğünü vurguladı.

İsrail'de bu teklifi kabul etmeyecek olanların bulunduğunu bildiğini söyleyen Biden, "İsrail lider kadrosuna, ne tür bir baskı gelirse gelsin bu anlaşmanın arkasında durmaları çağrısında bulunuyorum" dedi.

İsrail halkına seslenen Biden ayrıca, ülkeye ömür boyu süren bir bağlılığının bulunduğunu vurgularken "Sizden bir geri adım atıp, bu anın kaybedilmesi halinde neler olacağını düşünmenizi istiyorum" diye konuştu.

Joe Biden, bölgenin diplomatik bir çözüme ihtiyacı olduğunu ve Lübnan sınırında da daha sakin bir durumun gerektiğini vurguladı.

Biden, ülkesinin Gazze'de okul ve hastane inşasına da yardımcı olacağını belirtti.

Hamas, Biden'ın açıkladığı plana olumlu yaklaştıklarını aktardı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise amaçlarının "Hamas'ı yok etmek" olduğunu ve bunu elde edene kadar savaşa devam edeceklerini söylüyor.

Blinken, Hakan Fidan ile telefonda görüştü

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, plana destek bulmak için Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan'daki mevkidaşlarıyla konuştu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Biden'ın açıkladığı Gazze ateşkes planı ele alındı.

Blinken tarafından yapılan açıklamada planın insani yardımın ulaşması, Filistinlilerin Kuzey Gazze'ye dönmesi ve Gazze'nin yeniden inşasının başlaması için gerekli olduğu vurgulandı.

Aynı zamanda Hamas'ın bir an önce teklifi kabul etmesi gerektiği de belirtildi. - BBC.TÜRKÇE


Güney Afrika'da Mandela'yla özdeş iktidar partisiÖnceki Haber

Güney Afrika'da Mandela'yla özdeş iktida...

İngiltere, kişiye özel kanser aşısı denemelerine başlıyorSonraki Haber

İngiltere, kişiye özel kanser aşısı dene...

Başka haber bulunmuyor!