Boğaziçili öğrencilere 24 saatte takılan elektronik kelepçe

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Boğaziçili öğrencilere 24 saatte takılan elektronik kelepçe
Oya Ersoy: "Boğaziçili öğrencilere 24 saatte takılan elektronik kelepçe, şiddet faili erkeklere takılmıyor" İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; kadına yönelik şiddet suçlularına uygulanması gereken ama etkin şekilde uygulanmayan elektronik kelepçeye ilişkin verileri Adalet Bakanı Gül’e sordu.

Boğaziçi Üniversitesi’nde rektör atamasının ardından yapılan “Kayyum rektör istemiyoruz” eylemlerinde 11 öğrenci tutuklanmış, 41 öğrenci ise ev hapsi ve elektronik kelepçe ile takip kararı verilmiştir.
Ersoy; Avukat Selin Nakipoğlu ve Yelda Koçak’ın kaleme aldığı yazıda da belirtildiği üzere 5 Nisan 2012 tarihli 6291. S. Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik yapılmasına dair Kanun ile kadına yönelik şiidet faillerinin elektronik cihazların kullanılması suretiyle takip edilebilmesinin mümkün hale geldiğini belirtmiştir.
Ayrıca Ersoy; 8 Mart 2015 yılında Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı protokol ile kadına yönelik şiddete karşı şiddet faillerinde kullanılmak üzere elektronik kelepçe uygulamasına geçildiğini ifade etmiştir.
Üniversitelilere 24 saatte elektronik kelepçe takılırken , şiddet failleri serbestçe geziyor
Boğaziçi eylemlerinin ardından 41’e yakın üniversiteliye 24 saatte elektronik kelepçe takılırken şiddet faillerine bu takip sistemi uygulanmadığını dile getirdi. Yalnızca 2020 yılında resmi rakamlara göre 234 kadının öldürüldüğünü ifade eden Ersoy, 2015 yılından bugüne yalnızca 201 şiddet failine elektronik kelepçe takıldığını belirtmiştir.
Ersoy; Adalet Bakanına şu soruları yöneltti:
1.         Elektronik cihazların kullanılması suretiyle takip sistemi uygulanan kadına yönelik şiddet şüphelisi, sanık ve hükümlülerin sayısı kaçtır?
2.         Erkek şiddetine maruz kalan müvekkillerinin hayatta kalmaları için elektronik kelepçe talep eden avukatların talepleri reddedilmiş midir? Avukatların elektronik kelepçe talepleri reddedildiyse bunların sebebi nedir?
3.         Bir yıl önce şiddet faili erkek hakkında elektronik kelepçe kararı verilmiş olduğu halde kelepçe yeterli sayıda olmadığı için kararın uygulanmaması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir?
4.         Halihazırda stoklarda kaç adet elektronik kelepçe bulunmaktadır?
5.         Elektronik kelepçe izleme merkezi faaliyete geçmiş midir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Erdem; “Öncelikli aşılama doğru değildir.”Önceki Haber

CHP’li Erdem; “Öncelikli aşılama doğru d...

KARAGÖZ’DEN EMŞAV’A NEZAKET ZİYARETİSonraki Haber

KARAGÖZ’DEN EMŞAV’A NEZAKET ZİYARETİ

Başka haber bulunmuyor!