Bugüne kadar halkın cebinden dağıtım şirketlerinin ağırlama giderlerine kaç lira gitti?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bugüne kadar halkın cebinden dağıtım şirketlerinin ağırlama giderlerine kaç lira gitti?
Oya Ersoy EPDK'nın açıklamasının ardından sordu: "Bugüne kadar halkın cebinden dağıtım şirketlerinin ağırlama giderlerine kaç lira gitti?"

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy; tepki geldikten sonra EPDK’nın elektrik dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderlerinin faturalara yansıtılmasının geri çekmesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına sordu.

Enerji Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 8 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan tebliğinde elektrik dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderlerinin faturalara yansıtılacağı yer almıştı.
“ Bu zamana kadar bu gider kalemleri için halktan aldığınız tutar ne kadar?”
Söz konusu gider kalemlerinin faturaya yansıtılacak olması basında yer almış ve kamuoyunun tepkisini çektiğini dile getiren Ersoy; tebliğden bir gün sonra EPDK tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu giderler sadece dağıtım şirketleri için değil tüm sektörler, tüm şirketler, hatta kamu kurumları için yasal altyapısı ve dayanağı olan giderler olduğu ve dağıtım şirketleri özelinde bakıldığında ise bu giderler özelleştirme öncesinde dahi bulunduğunu söyleyen açıklamaya önerge metninde yer verdi.
Tepkiler üzerine yeni bir açıklama yapan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın tebliğde yer alan temsil, ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükümlerin kaldırıldığını açıkladığını belirten Ersoy; bugüne kadar halktan bu gider kalemleri adı altında ne kadar para toplandığının açıklanmasının şart olduğunu ifade etti.
Bu paraları halka geri ödeyin!
Elektrik dağıtım şirketlerine indirim üzerine indirim yapılırken hane faturalarına zam üzerine zam yapıldığını ifade eden Ersoy; “Zamlarla ve vergilerle elektriği fahiş fiyatlara almak zorunda kalan halkın üzerine bir de temsil ve ağırlama giderleri yansıtılamaz, halk bir de sizin misafirinize yedirdiğiniz lokumun parasını mı ödeyecek?” ifadelerini kullandı.
Oya Ersoy Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti:
Bu bağlamda;
1.         EPDK’nın tebliğden bir gün sonra yaptığı açıklamaya göre 2002 yılından bugüne temsil, ağırlama, bağış ve sponsorluk gibi giderler için yurttaşların faturalarına yansıtılan tutar ne kadardır?
2.         2020 yılınının başından itibaren temsil, ağırlama, bağış ve sponsorluk gibi giderler için yurttaşların faturalarına yansıtılan tutar ne kadardır?
3.         2020 yılının başından itibaren elektrik dağıtım şirketleri temsil, ağırlama, bağış ve sponsorluk gibi giderler için ne kadar harcama yapmıştır?
4.         Elektrik dağıtım şirketlerinin temsil, ağırlama, bağış, sponsorluk gibi gider kalemleri hanelere yansıtılan elektrik faturalarının yüzde kaçını oluşturmaktadır?
5.         Söz konusu bu giderler için faturalara yansıtılan tutarı halka geri ödemeyi düşünüyor musunuz?  


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Milletvekili Sındır, “güçlü bir ekonomi ve vatandaşın huzuru için istifa edin”Önceki Haber

Milletvekili Sındır, “güçlü bir ekonomi...

HAVAYI DEVLETİN DAĞITTIĞI KALİTESİZ KÖMÜR KİRLETİYOR!Sonraki Haber

HAVAYI DEVLETİN DAĞITTIĞI KALİTESİZ KÖMÜ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!