Bülent Arınç’tan sorumlulara 'Sedat Peker' eleştirisi: Nutuk atarak olmaz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bülent Arınç’tan sorumlulara 'Sedat Peker' eleştirisi: Nutuk atarak olmaz
Suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolarda gündeme getirdiği iddiaların araştırılması gerektiğini söyleyen Bülent Arınç, “Yargı görevini yapacak, siyaset görevini yapacak. Siyasetin içindeki insanlar kendi görev alanlarını iyi yapacaklar. Şeffaf olacaklar ve hesap verecekler. Hesap vermek hamasi nutuklar atarak olmaz. İddialara cevap vererek olur. Topu taca atarak olmaz” dedi.

Eski TBMM Başkanı, Hükümet Sözcüsü, Başbakan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Independent Türkçe’den Can Bursalı'nın sorularını yanıtlayan Bülent Arınç, “Yargı gereğini yapmalıdır. Nasıl yapacak? Bütün bu iddiaları en ciddi biçimde inceleyecek ve sonucu kamuoyuna açıklayacak. Lohusa kadınların bile tutuklandığı, çocukları ile beraber cezaevinde kaldığı bir Türkiye’de, kanser hastalığı ile boğuşurken bile tahliye edilmeyen insanların bulunduğu bir Türkiye’de tutuklamalar yapılacaksa bu ağır suçların sahipleri hakkında herhalde yapılacak. Bu yargının görevidir” dedi.

Adalet Bakanı’nın iddiaların araştırılmasıyla ilgili talimat vermesi gerektiğini belirten Arınç, “Tabii Adalet Bakanımızın yargının, HSK’nın ve bunlara talimat verme durumunda olan herkesin ‘Bu olayların üzerine gideceksiniz arkadaş. Ben sizden adalet bekliyorum’ demesi lazım” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEY ŞEFFAF OLACAK”

Arınç, iktidara ve yargıya yönelik eleştirilerde bulunarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi işin yargı boyutu, emniyet bürokrasisi boyutu var. Emniyetin dışında başka eller de olabilir. Kendi içlerinde tekrar bir arınma gerekiyorsa, bunu yapacaklardır. Ve vatandaşa bilgi verilecektir. Tatmin edilecektir. Çünkü demokrasinin iki önemli ölçütü şeffaflık ve hesap verebilirlik. Her şey şeffaf olacak.”

“HÂLÂ DUYMAZDAN GELENLER VAR”

“E bu adam bunları bugün söylüyor, acaba doğru mu? Yanlış da olabilir. Ama onları araştırma görevi, yargının görevi. Bir bak bakalım ne diyor? İtham ettikleri şeylere bir bak bakalım, onları bir dinle. Peker ne diyor? Namusu maaşı kadar olanlar diyor. Ne kadar acı bir şey. Düşünebiliyor musunuz? Hala köşesinde bu konuyla ilgili yazı yazmayan insanlar var. Hala bu olayları duymazdan gelenler var. Devekuşu gibi kafasını kuma sokmuş, ‘beni görmüyorlar’ diyor.”

“MEDYANIN DÜŞTÜĞÜ HALE BAKIN”

“Türkiye’de medyanın düştüğü hale bakın. Bereket ki sosyal medya var, Youtube kanalları var. İnsanlar onları daha çok takip ediyor. Bugün amiral gemileri hepsi battı çıktı. Bu çok ayıp bir şey. Mücadele etmek istiyorsak medya görevini yapacak. Yargı görevini yapacak, siyaset görevini yapacak. Siyasetin içindeki insanlar kendi görev alanlarını iyi yapacaklar. Şeffaf olacaklar ve hesap verecekler. Hesap vermek hamasi nutuklar atarak olmaz. İddialara cevap vererek olur. Topu taca atarak olmaz. Top sahada oynanacak. Sahada top çevirmeyeceksin, golü atacaksın. Ne sorulduysa ona göre cevap vereceksin. Sayın Cumhurbaşkanımız son konuşmasında ‘Bunlarla aynı çuvala girenler pişman olurlar’ dedi.”

“TBMM’DE BİR ARAŞTIRMA KOMİSYONU DA KURULABİLİR”

“Meclis Başkanı arzu ederse, TBMM’de bir araştırma komisyonu da kurulabilir. Ama önemli olan şey, şimdi bu iddiaların değerlendirilmesini bizim yargımızın yapmasıdır. Yargı eskiden bağımsızdı. 2010’dan bu yana ona bir de tarafsız kelimesini ekledik. Şimdi bizim şanlı yargımızın ne kadar bağımsız ne kadar tarafsız olduğunu göstermesi lazım. Göstermelidir.”

KAYNAK: BİRGÜN GAZETESİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kulübümüzden AçıklamaÖnceki Haber

Kulübümüzden Açıklama

Buğday tarlalarında göz yaşartan manzara…Sonraki Haber

Buğday tarlalarında göz yaşartan manzara...

Başka haber bulunmuyor!