ÇANKIRI’DA RANT HIRSI FELAKETE DÖNÜŞTÜ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇANKIRI’DA RANT HIRSI FELAKETE DÖNÜŞTÜ
CHP’nin TBMM’de gündeme getirdiği Tımarlı Hidroelektrik Santrali’nde rant hırsı afete dönüştü. AKP Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu’nun “Hiçbir problem yok” sözlerinden 40 gün sonra hidroelektrik santrale su taşıyan kanal duvarları çöktü. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün uyarılarına karşın atılmayan adımlar nedeniyle bölgede ekime hazırlanan 300 dönüm tarım arazisi ve 2 bin dönüm mera sular altında kaldı.

2019 yılında Çankırı ili Kızılırmak ilçesi sınırları içerisinde inşa edilen, 6,99 MW kurulu gücünde ve 58,02 milyon KWh/yıl enerji üretimine sahip olduğu belirtilen ve Kızılırmak Nehri üzerindeki HİDAŞ ENERJİ'ye ait olan Tımarlı HES Projesi’ndeki rant hırsı bölge halkını afet olarak vurdu. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl’ün usulsüz inşaat iddiaları ve bölge tarımına olumsuz etkileri nedeniyle TBMM gündemine taşıdığı HES’in kanal duvarları henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü. Bölgede 300 dönüm tarım arazisi ve 2 bin dönümün üzerinde mera alanı sular altında kaldı.

AKP REDDETTİ, 40 GÜN SONRA AFETE DÖNÜŞTÜ

CHP’li Bingöl Çankırı halkını mağdur eden Tımarlı HES’i 7 Nisan’da TBMM gündemine taşıdı. HES projesindeÇED taahhütnamesine uyulmadığını ve büyük sorunlar yaşandığını vurgulayan Bingöl, bölge halkının sorunlarına Meclis’te çözüm bulunmasını için araştırma komisyonu kurulmasını önermişti. Bingöl’ün TBMM Genel Kurulu’ndaki uyarılarına karşılık AKP Çankırı Milletvekili Salim Çivitçioğlu ise “Hiçbir problem yoktur” yanıtı vermişti. CHP’nin araştırma önergesi de AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

BAKAN KURUM’DAN DA CEVAP YOK

CHP’li Bingöl’ün Tımarlı HES’e ilişkin usulsüzlük iddiaları ve bölge halkının mağduriyetlerine ilişkin soru önergesi de Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtsız bırakıldı. Bakan Kurum, HES projesinden olumsuz etkilenen bölge çiftçileri için çözüm projeleri ve HES projesine ilişkin denetimler hakkındaki sorulara yanıt vermedi.

BİNGÖL: RANT HIRSI YOK EDİYOR

Çankırı’da yaşananları değerlendiren Bingöl, “AKP’nin rant hırsının gölgesinde bir afet daha göz göre göre geldi. Biz sadece 40 gün önce TBMM’de uyarmıştık. Tımarlı HES’in Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) taahhütlerine aykırı olarak işletildiğini, bölgenin ekonomisinin derinden yaralandığını ve çeltik başta olmak üzere tarımsal üretimi durma noktasına geldiğini anlatmıştık. Yine bir AKP gerçeği ile karşılaştık. O gün araştırma önergemizi reddeden ellerin verdiği sözler, görüldü ki 40 gün dayanmadı. Yaşananların ardından ekim için hazırlanan çiftçilerimiz ve hayvancılık yapan yurttaşlarımız mağdur durumda. Pandemi koşullarında kıt kanaat geçinen bu insanlarımıza ve ailelerine yapılan kötülüğün hesabını kim verecek?Bugün yaşananların tek sorumlusu rant ile gözleri kör olanlardır. Ayrıca bölgede beton kanallar sadece yıkılan yerde değil, nehir üzerinde 30 kilometre boyunca döşenmiş durumda. Tekrar uyarıyoruz, gerekli denetimler gerçekleştirilmezse daha büyük afetlerle karşı karşıya kalınabilir. Çankırı’da yaşanan bütün mağduriyetler bir an önce giderilmeli, sorumlular hakkında inceleme başlatılarak projenin tamamı denetlenmelidir” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gençlere kıymayın efendiler!Önceki Haber

Gençlere kıymayın efendiler!

ARIK YEŞİLHİSAR ÇİFTÇİSİNİN TARSİM İSYANINI DİLE GETİRDİSonraki Haber

ARIK YEŞİLHİSAR ÇİFTÇİSİNİN TARSİM İSYAN...

Başka haber bulunmuyor!