Çepni: AKP'li yıllarda belki de tarihte eşi benzerine çok az rastlanır bir yolsuzluk, hırsızlık düzeni inşa edildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çepni: AKP'li yıllarda belki de tarihte eşi benzerine çok az rastlanır bir yolsuzluk, hırsızlık düzeni inşa edildi
HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, 13-10-2021 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. İşte o açıklamalar:

Genel Kurul ve değerli halkımız; evet, bu Mecliste işçinin, emekçinin, halkın lehine henüz bir yasa yapabilmiş değiliz; açlığa, yoksulluğa, işsizliğe çare üretebilecek bir düzenleme yapabilmiş değiliz. Hemen hemen yaptığımız bütün düzenlemeler, yasalar esasen adrese teslim yasalar; şirketler istiyor, burada da iktidar bloğu bunları geçirmek için çaba harcıyor.

Şimdi, AKP Genel Başkanı Erdoğan 7/24 propaganda yapıyor; on dokuz yıllık iktidarında yaptıklarını, ettiklerini anlata anlata bitiremiyor ve basının da neredeyse yüzde 90'ı elinde olmasına rağmen, 7/24 konuşan Erdoğan, derdini bir türlü tam olarak anlatamıyor. Oysa soruyu tersten sorduğumuzda; on dokuz yıllık iktidarda, cumhuriyetin tarihinde görülmediği oranda bir başarı elde edilmişse, bu halka refah getirilmişse, bütün sorunların derdi, çaresi bu dönemde üretilmişse 7/24 anlatmanıza ne ihtiyaç var, niye bu kadar telaş içerisindesiniz, niye hâlâ kendinizi ikna etmeye, halkı ikna etmeye çalışıyorsunuz? Evet, bunun cevabı çok açık; çünkü ortada bir yalan imparatorluğu var. Bu yalan imparatorluğu ancak manipülasyonlarla, yalanlarla ve şiddetle ayakta kalabiliyor.

Evet, hiçbir korku, halk korkusuna benzemez. İşte, iktidarın içinde bulunduğu bugünkü korku, tam bir halk korkusudur.

 Evet, AKP'li yıllarda belki de tarihte eşi benzerine çok az rastlanır bir yolsuzluk, hırsızlık düzeni inşa edildi. Evet, bu öncekilerden kuşkusuz birçok boyutuyla farklıydı. Bir kere, en başında pişkinlik imparatorluğu bu, bir yalan imparatorluğu bu.

 Bakın, şimdi de karşımıza TÜGVA çıktı, hemen öncesinde Pandora karşımıza çıktı hatta bunlara bile gelmeden düşünün ki bakanların içerisinde olduğu yolsuzluklar ortaya serildi. İçişleri Bakanı, "suç işleri bakanı" uyuşturucu trafiklerinin, yolsuzluğun bizzat içerisinde olduğu ortaya serilmesine rağmen bu Bakan bırakın bunlara yanıt üretmeyi öğrencileri terörist ilan etmekten başka yapacak hiçbir işi yok. Sokağa çıkan işçiye, emekçiye, gence saldırmaktan başka hiçbir iktidar araçları yok, böylesine bir bakanlar sistemiyle karşı karşıyayız. Yani 5'li çete, yandaşlar ve benzeri, bunlara gelmeden iktidarın kendisi bu sistemin doğrudan içerisinde.

 Bakın, pandemi sürecinde büyüyen tek şey şirketlerin kârları oldu ve yine pandemi sürecinde Türkiye'de milyoner sayısı 85 bin arttı. İşçilerin, emekçilerin ölümle uğraştığı, can derdine düştüğü, işsizlikle boğuştuğu, açlıkla boğuştuğu bir pandemi döneminden bahsediyoruz ve bu dönemde AKP'giller zenginleştiler, yoksullar çok daha fazla fakirleştiler ve yetmedi şimdi aç karınlarıyla kafalarını sokacakları evlerinden bile olmak durumundalar. Çünkü artan maliyetler, ev kiraları insanları neredeyse kapıya bırakmış durumda.

 Şimdi, bunları şundan dolayı söylüyoruz: Biz, burada sözümüzü işçilere, emekçilere, halklara, halkımıza söylüyoruz. Burada bizim muhatabımız bu sorunun kaynağı olan yüzde 1'in iktidarı değil. O yüzden, bugün, buradan halkımıza bunun bir kader olmadığını, bunun olağan bir süreç olmadığını, bunun kötü bir yönetim olmadığını, bunun bir tercih olduğunu söylüyoruz. Yani iktidarın, yüzde 1'in iktidarı olduğunu söylüyoruz. Bundan dolayı açlık ve yoksulluk var. Hırsızlık olduğu için açlık ve yolsuzluk var.

 Şimdi, buradan, direnen işçi sınıfına, emekçilere, halklarımıza bir kez daha şu çağrıyı yapıyoruz: Kurtuluş bizim ellerimizdedir. Biz yan yana geldiğimizde, bileştiğimizde bu zulüm ve talan düzenini yıkabiliriz, bizim olanı alabiliriz. Buna bizim gücümüz var.

Son olarak, 24 Ekimde İstanbul Kartal'da işçi, emekçi mitingi yapılacak. Onlarca sendika, parti, kurul, direnişçi işçiler bu mitingde buluşacaklar. Bu mitingde KHK'lere karşı, işsizliğe karşı, sendikal örgütlenme önündeki engellere karşı, Kod 29'a karşı, kölelik koşullarında çalışmaya karşı işçi sınıfı, emekçiler, emeğin dostları Kartal mitinginde buluşacaklar. Buradan bir kez daha biz de bu çağrıyı yineliyoruz.

24 Ekimde Kartal'da işçi, emekçi mitinginde buluşalım. Emek düşmanlarına karşı, halk düşmanlarına karşı gücümüzü birleştirelim. - BASIN BÜLTENİDİR-


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
UYSAL: Sn Erdoğan’ın muhakeme yeteneğini kaybettiği anlaşılıyor; tıbben kontrolden geçirilmeli!!!Önceki Haber

UYSAL: Sn Erdoğan’ın muhakeme yeteneğini...

Kemal Peköz: Türkiye Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri araştırılmalıdırSonraki Haber

Kemal Peköz: Türkiye Cezaevlerinde yaşan...

Başka haber bulunmuyor!