CHP, "Twitch, kara para aklama iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP, "Twitch, kara para aklama iddialarını Meclis gündemine taşıdı.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, "Özellikle gençlerin yoğun kullandığı bir sosyal medya kuruluşunun uluslararası suç örgütlerinin kara para aklama suçunun yeni bir yöntemi ile karşı karşıya olduğunu belirterek , konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Tekin, " Para aklama suçunun yeni bir yöntemi ile karşı karşıyayız. Bir sosyal medya kuruluşunun uluslararası suç örgütlerinin kara para aklama aracı haline dönüşmesine TBMM'nin kayıtsız kalmayacağını düşünüyorum. Gençlerimizi korumak adına Meclisin ve İlgili kurumlanın gerekli önlemleri ivedilikle alacağını umut ediyorum" dedi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Lütfi Elvantarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

GÜRSEL TEKİN

İnternet üzerinden Türk vatandaşları ile yabancı şahısların kredi kartı bilgilerini çalan; bu çalıntı kredi kartlarını kullanan, alan, satan ekonomik suç örgütleri ile çeşitli başka ekonomik çıkar amaçlı suç örgütlerinin suç gelirlerini aklama amacıyla, Amerika Birleşik Devletleri tabiiyetinde bulunan ve Türkiye’de de faaliyet gösteren Amazon şirketine ait Twitch sosyal medya platformu üzerinden yayın yapan Türk vatandaşı yayıncılar ile anlaştığı, anlaşma kapsamında,Ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarında yer alan haberler, açık kaynaklardaki veriler ve mağdurların ifadelerine göre:

 • Belli bir komisyon karşılığında yayıncılara Twitch üzerinden para karşılığı satılan “bit” isimli bağış gönderdiği,
 • Yayıncıların kendilerine gönderilen bu bağışları kripto paraya çevirerek ekonomik çıkar amaçlı suç örgütlerine ait banka hesaplarına ve/veya kripto para cüzdanlarınagönderdiği,
 • Ekonomik çıkar amaçlı suç örgütleri ile başka suç örgütlerinin bu yolla milyonlarca dolar değerinde suç geliri akladığı, yayıncı şahısların da yüksek düzeyde suç geliri temin ettiği görülmektedir.

Terörizmin Finansmanı ve Suçtan Elde Edilen Gelirlerin Aklanması, Aranması, Elkonması ve Müsaderesi Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi ile diğer uluslararası mevzuat ve yerli mevzuatımız dairesinde bu suç gelirleri ile mücadele edilmesi gerektiği açıktır.

Bu kapsamda:

 1. Bakanlığınıza bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından suç geliri temin eden ve para aklayan yayıncılar ile ekonomik çıkar amaçlı suç örgütlerine karşı gereken adli ve idari süreç başlatılmış mıdır?
 2.  #TemizTwitch etiketiyle sosyal medya kanallarından mağduriyetlerini bildiren ve suçu ihbar eden vatandaşlarımızın ihbarı gereğince Bakanlığınız bu tarihe kadar hangi işlemleri yapmıştır, bu işlemler kapsamında gereken adli sürecin başlaması için atılan adımlar nelerdir?
 3. İşlenen suç uluslararası mahiyette olduğu, Amerikan doları başta olmak üzere yabancı para birimleri kullanıldığı ve suçun ortaya çıkması yönünden uluslararası bir işbirliği gerektiği için Bakanlığınız uluslararası muhatapları ile temas kurmuş mudur, ortak bir çalışma başlatılmış mıdır? Şayet başlatıldıysa hangi uluslararası kuruluş ve yabancı bakanlık ile iş birliği sağlanmıştır? 

AVUKAT ERŞAN SARI: DELİKANLIYSANIZ TERCİH SİSTEMİNİ GETİRİN!Önceki Haber

AVUKAT ERŞAN SARI: DELİKANLIYSANIZ TERCİ...

Gürer: “Unda fiyat artışı sürerse ekmek üretecek fırıncı da bulamayabiliriz”Sonraki Haber

Gürer: “Unda fiyat artışı sürerse ekmek...

Başka haber bulunmuyor!