CHP’Lİ ANTMEN MEMURLARA ZORUNLU BAĞIŞI MECLİS GÜNDEMİNDE TAŞIDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ ANTMEN MEMURLARA ZORUNLU BAĞIŞI MECLİS GÜNDEMİNDE TAŞIDI
EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), BOTAŞ (Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi), Yargıtay Başkanlığı ve bazı okullar başta olmak üzere çalışanlardan mesaj yoluyla korona virüs salgını tedbirleri için bağış istenmesi sonrası CHP Konuyu Meclis Gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Antmen “Bazı kurumlarda bu bağış zorunlu kılınmıştır. Kurum çalışanlarına gelen mesaj ve bilgilere göre, personel maaşlarından 200 ila 400 TL kesinti yapılacağı açıklanmıştır. Bu yapılan gasp değil midir? Zaten çok zor şartlarda borç içerisinde, icra baskısı ile ayakta kalmaya çalışan memur ve işçiden zorla bağış toplamak zulüm değil midir?” ifadelerini kullandı.

Alpay Antmen’in önergesinde yer alan sorular şunlar;

– Çalışanlarından korona virüs nedeniyle bağış isteyen kurumlar hangileridir? Bu zorunlu bağışları kim ya da kimlerin talimatı ile kurum yöneticileri istemektedir?

– Devlet ve iktidar mensuplarının kamu çalışanlarından zorunlu bağış isteyebileceği Anayasa’nın neresinde yazmaktadır? Bu yapılan gasp değil midir? Zaten çok zor şartlarda borç içerisinde, icra baskısı ile ayakta kalmaya çalışan memur ve işçiden zorla bağış toplamak zulüm değil midir? Bu zorunlu bağış Anayasamızın değişmez hükmü olan “sosyal devlet” ilkesine aykırı değil midir?

– Bu durum, zorunlu bağışı yapmak istemeyen çalışanların fişlenmesi demek değil midir? Bağış yapmayan çalışanların baskı altına alınmayacağının ya da mobbinge uğramayacağının garantisi var mıdır?

– İktidar mensuplarının durmadan bizi kıskandıklarını iddia ettiği Almanya, Fransa, Kanada, İtalya ve bütün çağdaş ülkeler halkına parasal yardım yaparken; Türkiye’nin tam tersine kendi memurundan zorunlu bağış altında para toplamasını devlet adabına ve makamlarınızın ağırlığına sığdırıyor musunuz?

– Çalışanlardan zorla para toplayacağınıza, vergisini sıfırladığınız holdinglerden o vergileri geri almanız ve dolar geçişiyle garanti verdiğiniz köprü ve yolların ücretlerini Türk Lirasına geçirmeniz daha adil olmaz mı?

– Kamu çalışanlarından zorla para toplayacağınıza; yıllık gideri 3 Milyar lirayı geçen Cumhurbaşkanlığı Sarayının giderlerini kısmak daha makul bir çözüm değil midir?

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer “Ek 3600 gösterge ve taşerona kadro zamanıdır”Önceki Haber

Gürer “Ek 3600 gösterge ve taşerona kadr...

DR.UĞURCAN ÜSTÜNDAĞ HALKI UYARIYORSonraki Haber

DR.UĞURCAN ÜSTÜNDAĞ HALKI UYARIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!