haberanaliz

CHP’li Emre Bakan Gül’den, ‘af’taki net rakamı istedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li Emre Bakan Gül’den, ‘af’taki net rakamı istedi
CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Parti Sözcüsü Zeynel Emre, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen af düzenlemesinin ardından cezaevlerinden tahliye olan kişi sayısının açıklanması için soru önergesi verdi.

CHP’li Emre, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmak üzere Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, 15 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7242 nolu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, af niteliğinde olmasına karşın TBMM’de gerekli çoğunlukla kabul edilmediğini ve ‘eşitlik ilkesi’ne aykırılıklar taşıdığını belirterek, eleştirilerde bulundu. Buna karşın düzenlemenin yasalaşarak uygulamaya geçildiği ve tahliyelerin başladığını kaydeden CHPli Emre, serbest kalacak hükümlülerin sayısı ile işledikleri suçlara ilişkin devam eden tartışmaları anımsatarak, “Denetimli serbestlik, koşullu salıverilme ve iyi hal uygulamalarına ilişkin bir yandan kalıcı değişiklikler getiren, diğer yandan geçici maddeler yoluyla belli zaman aralığı ve suçlar için farklı uygulamalar içeren kanun, infaz sistemimizin karmaşık olan yapısını daha da karmaşık hale getirmiştir. Kanunun TBMM Adalet Komisyonu ve Genel Kurul’daki görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekilleri bu durumu sıklıkla gündeme getirerek, değişiklik kapsamında kaç kişinin cezaevlerinden tahliye olacağı bilgisini ısrarla talep etmiştir. Ancak teklif sahipleri net rakam vermemiş, vermekten kaçınmıştır.” dedi.

Serbest kalan kişi sayısı kaç ve hangi suçtan cezaevindeydiler?

CHP’li Emre Bakan Gül’ün yanıtlaması için soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“- 15 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7242 nolu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında cezaevlerinden tahliye olan kişi sayısı kaçtır? Bunlardan kaçı yasanın denetimli serbestlik süresinin geçici olarak artırılması, koşullu salıverilme süresinin indirilmesi ile ‘COVİD-19 izni’ kapsamında tahliye olmuştur?

- 15 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7242 nolu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında cezaevlerinden tahliye onların suç türlerine göre dağılımı nasıldır? Tahliye olanların kaçı hangi ceza maddesi kapsamında cezaevinde bulunmaktaydı?

- 15 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7242 nolu Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında cezaevlerinden tahliye olanların yaş aralığı ve cinsiyete göre dağılıma nasıldır?”

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAZDAĞLARI'NDA GİZLENEN BELGEÖnceki Haber

KAZDAĞLARI'NDA GİZLENEN BELGE

Tedavi gören sağlık çalışanları için Soru önergesiSonraki Haber

Tedavi gören sağlık çalışanları için Sor...

Başka haber bulunmuyor!