CHP’Lİ GÖKÇEL: DÜŞEN PETROL FİYATLARI POMPAYA YANSIMIYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ GÖKÇEL: DÜŞEN PETROL FİYATLARI POMPAYA YANSIMIYOR
Dünya piyasalarında tarihi düşüş gerçekleştiren petrol fiyatları Türkiye’de pompaya yalnızca yüzde 24 olarak yansıdı. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Ocak ayından bu yana petrolün yüzde 60 değer kaybetmesine karşın Türkiye’de pompa fiyatlarının yalnızca yüzde 24 azalmasını eleştirdi. Gökçel, “Çiftçilerimizin kullandığı mazotu ÖTV ve KDV’den arındırarak çiftçimizin ucuza kullanmasını sağlamalıyız ki tarımsal üretimimiz artsın.” dedi.

Dünya piyasalarında petrolün düşüşü sürüyor. Ocak ayında 67 dolar seviyesinden işlem gören ham petrol fiyatları 26 dolara kadar geriledi. Yüzde 60 kadar değer kaybeden petrolün pompaya yansıması ise yalnızca yüzde 24’te kaldı. Ocak ayında 6,65 lira dolayında olan mazotun pompa fiyatı Nisan ayında ortalama 5,35 liradan alıcı buldu. CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, petrol fiyatlarındaki düşüşün pompaya yansımamasını video mesaj ile eleştirerek çiftçinin kullandığı mazotun ÖTV ve KDV’den arındırılması çağrısında bulundu.

AMAÇ TARIMSAL ÜRETİMİ ARTIRMAK

Korona virüsü salgını nedeniyle gıdaya her zamankinden fazla ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Gökçel, vatandaşlarımızın gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmek için tarımsal üretimin artırılması gerektiğini belirtti. Çiftçinin desteklenmesinin altını çizen CHP’li Gökçel, tarımsal ürerimin en önemli girdilerinden olan mazottan ÖTV ve KDV alınmaması çağrısında bulundu.

İKTİDARI GÖREVE DAVET EDİYORUM

Mazot fiyatlarının ucuzlatılarak çiftçilere destek olunması gerektiğini belirten CHP’li Gökçel, “Özellikle Ocak ayında 67 dolar olan ham petrol fiyatı şu anda 26 dolara gerilemiş, yani yüzde 60 petrol fiyatları ucuzlamış. Ama Türkiye’de bu indirim pompa fiyatlarına yüzde 24 olarak yansıdı. Biz şu anda çiftçilerimizin kullandığı mazotu ÖTV ve KDV’den arındırarak çiftçimizin ucuza kullanmasını sağlamalıyız ki tarımsal üretimimiz artsın, gıdaya olan ihtiyacımız kesintisiz karşılansın. Bu konuda iktidarı göreve davet ediyorum.” dedi.

BASIN BÜLTENİDİR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MEHMET GÜZELMANSUR: Turizm emekçileri perişanÖnceki Haber

MEHMET GÜZELMANSUR: Turizm emekçileri pe...

MÜZEYYEN ŞEVKİN: HAVALİMANI'NDA İHALE BİLMECESİ!Sonraki Haber

MÜZEYYEN ŞEVKİN: HAVALİMANI'NDA İHALE Bİ...

Başka haber bulunmuyor!