CHP’Lİ GÖKÇEL’DEN BOTAŞ SORULARI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ GÖKÇEL’DEN BOTAŞ SORULARI
CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan imzasıyla çalışanlara gönderilen kesinti mesajını Meclis gündemine taşıdı. Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında çalışanların maaşlarından 400 ila 200 lira arasında kesinti yapılacağının duyuran BOTAŞ’n hukuka aykırı uygulamasını soran Gökçel, “Bu uygulama kamudaki keyfi düzenin kanıtıdır” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan imzasıyla çalışanlara gönderilen kesinti mesajını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Milli Dayanışma Kampanyası için kapsam dışı personelin maaşından 400 TL, kapsam içi personelin maaşından ise 200 TL kesinti yapılacağının ifade edildiği mesajiçin Gökçel, daha az ve daha çok bağışta bulunmak isteyenlerin belirli bir adrese elektronik posta göndermesi istendiğine dikkat çekerek bu uygulamayı “fişleme” olarak değerlendirdi.

KEYFİYETİN KANITI

Bağış kampanyalarının doğası gereği gönüllülük esasına dayandığını hatırlatan CHP’li Gökçel, çalışanların ücretlerinden kendi yazılı rızaları olmadan kesinti yapılmasının ilgili mevzuata aykırı olduğunu belirtti. Ülkemizin Korona Virüsü gibi küresel bir tehditle karşı karşıya olduğu bu günlerde çalışanların güvencelerini hiçe sayan, fişleme gibi görülen bu tip uygulamaların kamuda yaratılan keyfi düzeni kanıtladığını söyleyen CHP Mersin Milletvekili, Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan’ın, çalışanların maaşlarından kesinti yapma keyfiyeti hangi mevzuata dayanmaktadır?

Ülkemizin önemli kurumlarından biri olan BOTAŞ’taki ilgili mevzuata aykırı işlem yapılacağını duyuran söz konusu çağrı sonucunda, Burhan ÖZCAN başta olmak üzere sorumlular hakkında Bakanlığınızca herhangi bir işlem başlatılmış, suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan’ın bu görevi dışında maaş aldığı başka bir görevi mevcut mudur? Varsa bunlarla birlikte aylık geliri ne kadardır? Bunun ne kadarını “Milli Dayanışma Kampanyası” kapsamında bağışlamıştır?

Çalışanların maaşlarından yapılacağı duyurulan kesinti hangi hesapta toplanacaktır?

Bakanlığınız bünyesinde benzer uygulamalarla çalışanların maaşından kesinti yaparak bağış hesaplarına aktaran bir kurum mevcut mudur?

Önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar; Bakanlığınız, Bakanlığınızın bağlı ve ilgili kuruluşları tarafından Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında ne kadar bağış toplanmış, toplanan destekler hangi hesaplara transfer edilmiştir?

Bağış kampanyasına katılmak istemeyen veya düşük miktarla katılmak istediğini belirten personel hakkında 2020 yılı içinde herhangi bir disiplin uygulamasına başvurulmuş mudur?

BASIN BÜLTENİ

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Güzelmansur: Limona corona yasağı ihracatı yasaklandıÖnceki Haber

Güzelmansur: Limona corona yasağı ihraca...

CHP'li HAMZAÇEBİ'den kanun teklifiSonraki Haber

CHP'li HAMZAÇEBİ'den kanun teklifi

Başka haber bulunmuyor!