CHP'li Tekin Bingöl: “Halkın bütçesi Saray’ın çevirdiği filmlere artık dayanmıyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP'li Tekin Bingöl: “Halkın bütçesi Saray’ın çevirdiği filmlere artık dayanmıyor”
CHP’li Bingöl Cumhurbaşkanlığı’na “Direniş Devlet” filmini sordu:“İletişim Başkanlığı, Propaganda Bakanlığı’na dönüştürüldü”“Halkın bütçesi Saray’ın çevirdiği filmlere artık dayanmıyor” “Saray, Propaganda Bakanlığını işletiyor”

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Cumhurbaşkanlığı’nın çekimlerine başladığı “Direniş Devlet”, “15/7 Şafak Vakti” ve “Medeniyetler Beşiği Anadolu” adlı filmlerini TBMM gündemine taşıdı. Bingöl, “Devlet bütçesi ile özel prodüksiyon şirketlerine film çektirmek ve bu yapımların siyasi içeriğinin amacı gerçekleri örtmek için tek taraflı propagandadır. Bu nedenle İletişim Başkanlığı, bir dönemin Propaganda Bakanlığı gibi çalıştırılıyor. Yiyecek ekmeği zor bulan halkın bütçesi, Saray’ın çevirdiği filmlere artık dayanmıyor” dedi.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Tekin Bingöl, TBMM’de 2021 bütçe görüşmeleri devam ederken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın çekimlerine başladığı filmleri TBMM gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanlığı’nın yeni filmine ilişkin hazırladığı soru önergesinde Bingöl, filmlerin amacını ve bütçesini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Bingöl, “İstanbul Valiliği’nin yazdığı yazıya göre Saray, yeni bir film projesine başlamış. Çekim ve prodüksiyon işleri için de 10 Aralık 2020 – 31 Ocak 2021 tarihleri arasında İstanbul’da sokağa çıkma kısıtlaması olan günler de dahil çekim izni ve bürokratik kolaylık sağlanması talimatı verilmiş” dedi.

Bütçesi ne kadar?

Bingöl, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a ilettiği soru önergesinde “Bu filmlerin bütçesi ne kadar” ve “Harcamalar bütçenin hangi kaleminden yapılıyor” sorularını iletti. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Cumhurbaşkanlığı bütçesinde böyle bir ödenek olmamasına ve Meclis’e bilgi verilmemesine tepki gösteren Bingöl, “Bu filmin amacı ne? Zaten sansürledikleri basın ve RTÜK cezaları yüzünden kendi kanallarında, parti sözcüsü gibi yorumcuları ile her gün yeni filmler çeviriyorlar. Buradaki tek amaç propaganda araçları ile halkın gerçeklerden uzaklaşmasını sağlamak” diye konuştu.

Propaganda filmleri

Bingöl, “Saray’ın film çekme niyeti, bir dönemin Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı’nın propaganda filmlerini hatırlatıyor. O dönemde de medya üzerinde kurulan sansür ve sıkı denetim sayesinde, ülkedeki tüm kitle iletişim araçlarını dönemin rejiminin propaganda faaliyetleri için kullanılması hedeflenmişti. Propaganda Bakanı Goebbels'in en önemli propaganda araçlarından biri de sinemaydı. Kitlesel muhalefet bu yöntemlerle engellenmeye çalışılmıştı. AKP iktidarı da kaybettiği söylem üstünlüğüne karşı tarihi kendi istediği gibi yazmanın peşinde. İletişim Başkanlığı, bir dönemin Propaganda Bakanlığı gibi çalıştırılıyor. Ancak mızrak artık çuvala sığmıyor. Propaganda aygıtları ile gerçekleri ne kadar saptırmaya çalışırlarsa çalışsınlar, halkın cebindeki gerçeği örtemiyorlar. Yiyecek ekmeği zor bulan halkın bütçesi, Saray’ın çevirdiği filmlere artık dayanmıyor” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HUKUK DEVLETİ İLKESİ İLE BAĞDAŞMAMAKTADIR!Önceki Haber

HUKUK DEVLETİ İLKESİ İLE BAĞDAŞMAMAKTADI...

Dr. Mehmet GÖKER işten çıkarmaları sordu…Sonraki Haber

Dr. Mehmet GÖKER işten çıkarmaları sordu...

Başka haber bulunmuyor!