Çoğunuz anne babasınız! Anlatacaklarımı daha iyi anlamanızı bekliyorum

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çoğunuz anne babasınız! Anlatacaklarımı daha iyi anlamanızı bekliyorum
Dr. Gergerlioğlu: Ben hakarete uğrayan anneler için çırpınırken Kürt gençler dedi ki: "Vekilim, uğraşma. Hangi Kürt anası uğradığı hakaretten adaleti buldu ki şimdi bulacak?". Ne yazık ki haklı çıktı gençler!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Genel Kurulda Yargılamalardaki Hukuksuzluklar Üzerine Konuşma yaptı.

Çoğunuz anne babasınız! Anlatacaklarımı daha iyi anlamanızı bekliyorum

Size bir mahkeme salonundan bir tablo sunmak istiyorum bugün. Meclisimizin vekillerinin çoğu anne veya babadır. Anne veya babalıkla ilgili bir mesele var. Bakalım, hisleriniz ne olacak? Dikkatle dinlemenizi isterim.

Geçen sene anneler açlık grevinde olan çocukları için uzak illerden gelmiş ve çocukları ölmesin diye Kocaeli’ye geldiler. Polisler tarafından gözaltına alındı, darp edildi ve sürüklenmeye başlandı!

Kocaeli'nde partimiz üyesi 15 kişi yargılanıyordu geçtiğimiz hafta. Yargılanma nedeni yaklaşık bir yıl önce açlık grevleri dolayısıyla açlık grevi yapan annelere destek vermekti. Anneler açlık grevinde olan çocukları için uzak illerden gelmiş ve çocukları ölmesin diye cezaevi önünde oturuyorlardı. Tek dertleri vardı, açlık grevinde içeride, cezaevinde olan çocuklarımız ölmesin, bir ana olarak tek dertleri buydu. Ama, o anneler, hiçbir yere müdahale etmeyen, sakince oturmak isteyen anneler, hiç iyi karşılanmadı polisler tarafından ve anında -şu gördüğünüz gibi- gözaltına alındı, darp edildi ve sürüklenmeye başlandı. Bakın, sürüklenme görüntüleri.

70 yaşında Diyarbakır'dan gelip Gebze Cezaevinin önünde oturan annelerimizi Polis darp ediliyo onlara hakaret ediyordu! Bunu da marifet gibi kameraya alıyordu.

70 yaşında Diyarbakır'dan gelip Gebze Cezaevinin önünde oturan annelerimiz darp ediliyordu. Onlar arasında bir video görüntüsü unutmazlar arasına giriyordu, biliyor musunuz? Sadece HDP'liler değil, toplumun her kesimi, 70 yaşlarında 3-4 tane anneyi 100 metre boyunca arkadan dürtükleyerek, affedersiniz bir büyükbaş hayvanı dürtükler gibi, itekler gibi muamele eden bir polis memurunu izliyordu. Anneler yürüdükleri o alandan uzaklaştıkları hâlde polis memuru arkalarından -şurada gördüğünüz gibi- anneleri itekliyor, onlara hakaret ediyor, "Yürü!" diyor ve hakaretlerini devam ettiriyordu, bu utanç verici görüntüyü ise orada polis kamerası da çekiyordu sanki bir marifetmiş gibi. Ve ardından ne oldu? Kamuoyu hakikaten büyük tepki gösterdi, Valilik açıklama yaptı, İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı, "Polis memuru hakkında gereken işlemler yapılacaktır." dendi ama hiçbir şey yapılmadı.

Ben hakarete uğrayan anneler için çırpınırken Kürt gençler dedi ki: "Ya, Vekilim, bunlarla uğraşma. Hangi Kürt anası uğradığı hakaret için adaleti buldu ki şimdi bulacak?". Ne yazık ki haklı çıktılar!

O günlerde ben soru önergesi verdim, Kocaeli Valisiyle konuştum, "Bir şeyler yapılacak Sayın Vekilim." dedi, hiçbir şey yapılmadı. Bana, "Ya, Vekilim, bunlarla uğraşma. Hangi Kürt anası uğradığı hakaret için adaleti buldu ki şimdi bulacak?" diyen Kürt gençleri maalesef haklı çıktı. Bu polis memuru için bir yılı aşan bir süredir ne idari ne adli hiçbir şey yapılmadı.

70 yaşındaki annelerin yanında olan HDP'li arkadaşlarımız için bir gözaltı furyası yapıldı, sabahın 05.00'inde evleri basıldı, darp edilerek gözaltına alındı ve ardından tutuklandılar.

O annelerin yanında olan, Diyarbakır'dan gelen en az 70 yaşındaki annelerin yanında olan HDP'li arkadaşlarımız için bir gözaltı furyası yapıldı, sabahın 05.00'inde evleri basıldı, derdest, darp edilerek gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Tam sekiz ay boyunca bomboş gerekçelerle açlık grevine destek verme suçuyla yargılandılar, tutuklu olarak, sekiz ay boyunca. Kimisinin 3, kimisinin 4 çocuğu vardı ve sonunda mahkeme günü geldi, mahkemeye gittik, "Neymiş suçları, bir dinleyelim." dedik

Ben sormak isterim: Annelere “sözde” diyen bu savcının bir annesi yok mu? Seni doğuran annenin hatırı için 70 yaşındaki annelere saygı göstermeyi düşünmez misin? Ancak bunu söylediği için terfi bekliyor.

Savcının iddianamesini dinleyince ben daha da şaşırdım arkadaşlar. Bakın, burada iddianame, savcı iddianamede tam 159 kez "sözde" ifadesini kullanıyordu, bu anneler için "sözde analar" diyordu, "sözde analar" Ya, arkadaşlar, her şeyin "sözde"sini duyduk da "sözde ana"yı duymadık. Savcı "sözde ana" deyip duruyordu. Ben sormak isterim: Bu savcının bir annesi yok mu? Bu savcıyı bir anne doğurmadı mı? Seni doğuran annenin hatırı için 70 yaşındaki annelere saygı göstermeyi düşünmez misin? Düşünmez, evet, çünkü onun için oraya getirildi, bunu söylediği için terfi edecek. Zaten bunu söylemesi için oraya getirildi ve sonuçta da işte, bunlar yaşandı.

Kürt Annelere hakaret ederek Kürt meselesi çözülmez, derinleştirilir insanlar ölür! 

Değerli arkadaşlar, Kürt meselesini böyle çözemezsiniz. Annelere hakaret ederek Kürt meselesi çözülmez, derinleştirilir insanlar ölür. Biz çocuklar ölmesin, analar ağlamasın diye boşuna söylemiyoruz ama sizin iktidarınız da 70 yaşındaki analar bile sözde analar olarak anılıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Serpil Kemalbay kanun teklifi verdiÖnceki Haber

Serpil Kemalbay kanun teklifi verdi

Beko: Katkı payını ödeyemeyen iktidar çözümü sansürde bulduSonraki Haber

Beko: Katkı payını ödeyemeyen iktidar çö...

Başka haber bulunmuyor!