DSİ Mersin Yatırımlarına Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DSİ Mersin Yatırımlarına Devam Ediyor
DSİ Mersin Yatırımlarına Devam Ediyor: “Karacaoğlan Göletine İlk Kazma Vuruldu”

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel MüdürlüğüMersin’e yaptığı yatırımlarla Mersin ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Mersinilimizde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak Baraj, Gölet ve Sulama tesislerinin yanı sıra Islah çalışmalarıyla da çiftçilerimizi desteklemeye ve Mersinli vatandaşlarımızı olası taşkın zararlarından korunmasınadevam ediyoruz.

Mersin’in Erdemli ilçesinde çalışmalarına başlanılan Karacaoğlan Göleti hakkında yazılı açıklamada bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Mersinli çiftçi kardeşlerimizin talepleri doğrultusunda “Mersin-Erdemli Karacaoğlan Göleti İnşaatı” çalışmalarına başlamış olduğumuzu büyük bir memnuniyetle ifade etmek istiyorum.

Mersin ili Erdemli ilçesi Sinap Mahallesi’nin kuzeybatısında, Karacaoğlan Deresi üzerinde inşa edeceğimiz Gölet, talvegden 30 metre yüksekliğinde ve 330 metre kret uzunluğuna sahip olarak tamamlanacaktır. Göletin gövde dolgusu, merkezi kil çekirdekli homojen dolgu tipinde tamamlanacak ve enjeksiyon imalatları, dolusavak yapısı, dipsavak yapısı (vana odası imalatları) yapılacaktır.

Gölet inşa çalışmalarımızda, dolusavak sıyırma kazılarına başlanılmış olup dolusavak yapısı, hava şartlarının çalışmaya elverişli gitmesi halinde 2020 yılında tamamlanacaktır.

Sulama sahası, Erdemli ilçesi Doğusandal, Elvanlı, Hacı Halil arpaç, Karaya kup, Sarıyer, Sıraç, Sinap mahallelerine ait tarım arazilerinin 4.850 dekarlık kısmını kapsamakta olup tam developman durumunda 2020 yılı birim fiyatları ile dekar başına 2 220 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 9 milyon 700 bin TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.” dedi.

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

15 yaş altına elektrikli scooter yasaklanıyorSonraki Haber

15 yaş altına elektrikli scooter yasakla...

Başka haber bulunmuyor!