E-nabız ihalesini Bakan Yardımcısının oğlu almış

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
E-nabız ihalesini Bakan Yardımcısının oğlu almış
Emir: Oğlunuza yedirmek için bizden bütçe istiyorsunuz

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, e-nabız işi dahil birçok Sağlık Bakanlığı ihalesinin, Sağlık Bakanlığı Yardımcılığına atanan Sabahattin Aydın'ın oğlunun ortak olduğu şirkete verildiği iddiasında bulundu. Emir, "İhalelerin hepsi yağlı ballı, ihalelerin hepsi davet usulü, hiçbiri gerçek ihale değil. Yargı bırakmadınız memlekette. Adalete de hesap vermeyebilirsiniz ama Allah'a nasıl hesap vereceksiniz?" diye sordu. 

ŞİRKET EŞİ TARAFINDAN KURULDU

TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanlığının 2021 yılı bütçe görüşmeleri üzerine CHP Grubu adına konuşma yapan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Medipol Üniversitesi rektörüyken Sağlık Bakan Yardımcılığına atanan Sabahattin Aydın'la ilgili önemli bir iddia gündeme getirdi. Aydın'ın Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olduğu dönemde eşi Sibel Aydın'ın Bilbest Bilişim Sağlık adında bir şirket kurduğunu belirten Emir, şu ifadeleri kullandı:

GÜNDEME GELİNCE ORTAKLIĞI BİTİRDİ

"Size bir olay anlatacağım. Sayın bakan iyi dinlesin, sayın bakan yardımcısı da bunu çok iyi dinlesin. Sabahattin Aydın, sayın bakanın çok sevdiği ve Medipol'den transfer ettiği bakan yardımcısı. Aydın, 2003'te Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olur. O sırada eşi Sibel Aydın bir şirket kurar. Şirketin adı Bilbest Bilişim Sağlık Limited Şirketi. Bu şirket Sağlık Bakanlığının yazılım işlerini almaya başlar. O sırada bu gündeme gelince Sibel Aydın, notere gider ve ortaklığını bitirir ve o sıradaki müsteşar yardımcısı üstündeki yükü atmış gibi görünür. Bize göre ahlaki açıdan uygun olmayan bir şey. 

HÜLLELİ İŞLEMLE MALI GÖTÜRÜYORLAR

O sırada bu işler yürür gider. 2010'da sayın Bakan Yardımcısı, müsteşarlığı bırakınca bu sefer aynı şirkete bu arada bakanlığın bütün kamu ihalelerini alan, milyon dolarları götüren bu şirkete bu sefer oğlu Muhammed İkbal Aydın tekrar ortak olur. Buradan ne anlıyoruz. Bu bir hülleli işlemdir. Yani müsteşar yardımcısı, eşinin, kendisinin, oğlunun malı götürdüğü farkedilmesin diye hülle yapmış ve birini atamış oraya. Görevi bitince de oraya tekrar oğlunu getirmiştir. 

E-NABIZ DA OĞLUNUN ŞİRKETİNE

Bu şirketin aldığı ihaleler saymakla bitmez. Hasta Yönetim Sistemi, Hasta Bilgi Sistemi, kamu bölge hastanelerinin ihaleleri, en son 2015'te e-nabız bu şirket tarafından yapılıyor. İhalelerin hepsi davet usulü, yağlı ballı, hiçbiri gerçek ihale değil. Şimdi bu para helal para mı? Çıkıp bu soruya cevap vermeyeceksiniz. Birçok soruma cevap vermediğiniz gibi. Yargı bırakmadınız memlekette. Adalete de hesap vermeyebilirsiniz. Ama Allah'a nasıl hesap vereceksiniz?

AŞI DAĞITIMINI DA TAKİP EDECEĞİZ

Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyorsunuz. Oğlunuza yedirmek için de bizden geldiniz bütçe istiyorsunuz bizden. E-nabız sistemini oğlu yapıyor. Aşı dağıtımında da ne kadar adil olacağınızı yakından takip edeceğimizi milletimize ve sizin bilginize sunarım." Pandemi sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Emir, şöyle konuştu:

BU SORUDAN KURTULAMAYACAKSINIZ

"Üzülerek ifade etmeliyim ki Sağlık Bakanlığımız salgınla mücadelede sınıfta kalmıştır. Uluslararası hiçbir standarta göre hiçbir rakam açısından bakanlığımız başarılı değildir. Ölüm sayıları, söylenenin kat kat üstündedir, dünyada neredeyse birinciyiz. En son açıkladıkları, bize göre eksik olan ama bize yakalanınca açıkladıkları hasta sayılarıyla yine dünyada dördüncüyüz. Son derece başarısız bir pandemi yönetimi. Bir bakanlık, rakamlarla mücadele eder mi, algı yaratmaya çalışır mı? Kendisi başarılı bakan olacak diye, cumhurbaşkanı başarılı görünecek diye vatandaşın sağlığı üzerinden kumar oynar mı? Elbette oynamaz. Sayın bakan, bir soru soracağım, çok çalıştığınızı biliyorum. Niyetinizin iyi olduğunu da farkediyorum. Ama siz yatağa yattığınız zaman, kendinize soruyor musunuz? Pandemi bu kadar yaygınsa, bu kadar ölüm oluyorsa ve vatandaşlarımız gecikmiş mücadele dolayısıyla işinden aşından oluyorsa, yoksullukla baş etmek zorunda kalıyorsa bunda sizin taksiratınız yok mu gerçekten? Bugünler geçecek 10 yıl sonra da soracaklar size bu soruyu. Bu sorudan kurtulamayacaksınız.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Uysal Turhan, KORONA kurbanı olduÖnceki Haber

Uysal Turhan, KORONA kurbanı oldu

Gürer: “Sınavı kazandılar ama 1 yıldır atanamıyorlar”Sonraki Haber

Gürer: “Sınavı kazandılar ama 1 yıldır a...

Başka haber bulunmuyor!