Erkeklerle eşit ücret istemek aklıma bile gelmedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Erkeklerle eşit ücret istemek aklıma bile gelmedi
Civil War'ın yıldızı Dunst: Erkeklerle eşit ücret istemek aklıma bile gelmedi

'Civil War' filminin başrol oyuncusu Kirsten Dunst film endüstrisinde cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğine tepki gösterdi. Dunst, gençliğinde, filmlere daha fazla gişe başarısı getirmesine rağmen erkek rol arkadaşlarından az para kazandığını söyledi.

Örümcek Adam serisinde canlandırdığı kızıl saçlı Mary Jane karakteriyle hafızalara kazınan ve son olarak, vizyona girmeden konusuyla ABD'de ses getiren Alex Garland imzalı İç savaş filminde başrolü üstlenen Hollywood yıldızı Kirsten Dunst da sektörde cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinden şikayet etti.

Oscar ödüllü oyuncu Olivia Colman'ın kısa süre önce verdiği bir röportajda "Oliver Colman olsam daha çok para kazanırdım" sözleriyle tepki gösterdiği eşitzilik hakkında Kirsten Dunst da konuştu.

ÇOK GENÇTİM... SORMAK AKLIMA BİLE GELMEDİ

Dunst, Hollywood'da kendisi ile erkek rol arkadaşları arasında "büyük ücret eşitsizliği" olduğu bir dönemde büyüdüğünü söyledi. Jumanji (1995) ve Bring It On (2000) gibi filmlerle daha fazla gişe başarısı elde etmesine rağmen erkek rol arkadaşlarından daha az ücret aldığını söyledi.

Dunst o dönemde bu eşitsizliğe nasıl karşı koyabileceği hakkında fazla bilgi sahibi olmadığını belirterek, "Çok gençtim ve o zamanlar ne yapacağımı bilemiyordum. 17 yaşındaydım, hala film zevkimi öğreniyordum. Sormak aklıma bile gelmedi," sözleriyle anlatıyor. Dunst daha önce 2002'de Örümcek Adam'da birlikte rol aldığı aktör Tobey Maguire ile arasındaki ücret farkını "çok aşırı" olarak nitelendirmişti.

ERKEK YÖNETİCİLER DE SORGULAMADI... KALITSAL GÖRÜŞLERDİ

BBC'nin haberine göre, Dunst'ın son filmi Civil War'ın yönetmen koltuğunda oturan Alex Garland da bunun önemli bir sorun olduğunu kabul etti ancak "Kimse bunu sorgulamadı, erkek yöneticiler bunu sorgulamadı, bunların hepsi kalıtsal görüşlerdi. Üzerinde düşünülmemişti"dedi.

Dunst'ın başrolünü üstlendiği, 12 Nisan'da izleyicilerle buluşacak film; Amerika Birleşik Devletleri'nin, 19 eyaletinin birlikten kopmasıyla çöküş yaşadığı distopik bir yakın gelecekte geçiyor. Dunst da filmde iç savaşı fotoğraflayan bir savaş muhabirini canlandırıyor. Oyuncu, filmin "neler olabileceğine dair bir uyarı" olduğunu söylüyor.

41 yaşındaki aktris, filmin "insanlara düşünecek çok şey bıraktığını" ve "gazeteciler hakkında çok dokunaklı, gerçekçi bir eser olduğunu" da sözlerine ekliyor. 41 yaşındaki Dunst, karakterinin bir aksiyon filminde başrolde olmasının ve Hollywood'un klasik anlatılarının aksine "zor durumdaki bir genç kız" olarak tasvir edilmemesinin heyecan verici olduğunu söylüyor.

OLASI BİR ABD İÇ SAVAŞI'NI TASVİR EDEN FİLM, ÜLKEDE TARTIŞMA BAŞLATTI

Ayrıca 'Civil War' (İç Savaş), kasım ayındaki başkanlık seçimleri öncesinde ABD'nin bölünmüş durumuna ilişkin korkuları öne çıkardı. Prömiyeri bu hafta SXSW Festivali'nde yapılan film, Washington DC'de Kaliforniya ve Teksas'tan gelen ayrılıkçı güçlerle savaşan ve üç dönemdir ülkeyi yöneten bir ABD başkanını resmediyor.

ABD'nin iç istihbarat servisi FBI'ın dağıtıldığı ve ABD vatandaşlarına yönelik askeri drone saldırılarının başlatıldığı bir distopya tasavvuru olan filme yönelik eleştiriler, daha vizyona girmeden filmi ülkenin gündemine taşıdı.

POLİTİK KUTUPLAŞMANIN OLDUĞU BİR DÖNEMDE RAHATSIZ EDİCİ BİR YANKISI VAR

İlk eleştirilerde The Atlantic dergisi, filmi "Politik olarak kutuplaşmış bu zamanlarda rahatsız edici bir rezonans" olarak nitelerken Rolling Stone, filmin fütüristik önermesini "yanlışlıkla günümüzle karıştırabileceğimizi" söyledi.

Peki, filmin senaryosu ne kadar akla yatkın?

Brookings Enstitüsü ve Kamu Dini Araştırma Enstitüsü (PRRI) tarafından geçen yıl yapılan bir anket, Amerikalıların yüzde 23'ünün "Gerçek Amerikan vatanseverlerinin ülkesini kurtarmak için şiddete başvurmak zorunda kalabileceğini" düşündüğünü gösterdi.

'HALK ARASINDAKİ KUTUPLAŞMA ABARTILIYOR'

Ancak Chicago Üniversitesi'nden siyaset bilimi profesörü William Howell, artan siyasi şiddet konusunda, siyasi elitler ve Kongre'nin her zamankinden daha fazla bölünmüş durumda olduğunu ancak halk arasındaki kutuplaşmanın "abartıldığını" söyledi.

Belirsiz sorulara verilen anket yanıtlarının, insanların gerçekte nasıl davranacakları konusunda sahadaki gerçekleri yansıtmadığını da sözlerine ekledi. (KÜLTÜR SANAT)


Yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu vefat ettiÖnceki Haber

Yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu vefa...

Arapça tabelalı iş yerlerine denetim başlattıSonraki Haber

Arapça tabelalı iş yerlerine denetim baş...

Başka haber bulunmuyor!