Ermenek ve soma Maden İşçilerinin Hak Gaspları Üzerine konuştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ermenek ve soma Maden İşçilerinin Hak Gaspları Üzerine konuştu
İzmir Milletvekili Murat Çepni- Ermenek ve soma Maden İşçilerinin Hak Gaspları Üzerine Genel Kurul Konuşması

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni 13 Ekim 2020 tarihinde İzmir CHP'nin Maden Sektöründeki Sorunlar üzerine verdiği önerge üzerine söz alarak Ermenek ve Soma  maden faciaları  sonrasında işçilerin hak gasplarını dile getirdi.

Bundan altı sene önce, Ermenek'te 18 maden işçisi, Soma'da da 301 maden işçisi iş kazasında hayatını kaybetti. Anıları önünde saygıyla eğiliyorum. İş kazasından, katliamdan hemen sonra, Soma'da binlerce işçi tazminatları ödenmeden işsiz kaldı. Yine aynı sırada Başbakanlık müşaviri işçi yakınlarını tekmeledi. Yine Ermenek'te su baskını sonucunda 18 işçi hayatını kaybetti ve bu işçilerin de tazminatları hâlen ödenmiş değil. Yani Ermenek'te ve Soma'da binlerce işçi tazminatsız bir biçimde işten atıldılar ve bu mücadele hâlâ sürüyor.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası ise 12 Ekimde yani dün, hak mücadelesi için ve seslerini duyurmak için Soma'dan ve Ermenek'ten Ankara'ya yürüyüş yapmaya kalktılar ve yine, her zaman olduğu gibi, emekçinin önüne polis barikatları koyuldu ve emekçiler saldırıya uğradılar, gaz sıkıldı.

Şimdi, tam da bu süreçte Maden Yasası gündemde yani on üç yılda 23 kez değişen bir Maden Yasası gündemde, bugün Komisyonda görüşülüyor. Maden Yasası'nda ne geliyor, yeni Maden Yasası'nda? Maden, doğal gaz ve elektrik şirketleri, ödemeleri gereken KDV'ler, harçlar, kira bedelleri ve yapım ücretlerinden muaf olacaklar. Ruhsat süreleri dolmuş maden şirketlerine faaliyetlerine devam izni veriliyor. ÇED alanı dışındaki ağaç kesimleri ise cezasız kalıyor.

Evet, bunlar hangi süreçte gerçekleşiyor? Toplam işsiz sayısının 20 milyona yaklaştığı, açlık sınırının 2.448 TL olduğu ve sarayın yıllık harcamasının 3,6 milyar TL olduğu -o da bilinen- koşullarda şirketlere sağlanan, sağlanmaya çalışılan yeni imtiyazlar bunlar işte.

Şimdi, Kaz Dağları'nda, biliyorsunuz, Alamos Gold firması bir yıldır ruhsatı durdurulmuş bir biçimde işgal ediyor Kaz Dağları'nı. Yani bir seyyar satıcı, bir saat kaldırımı işgal etti diye tezgâhı başına geçiren devlet, üç kuruş borcu olduğu için dünyası karartılan emekçi karşısında devlet devlet iken Kanadalı Alamos Gold firması bir yıldır Kaz Dağları'nı işgal ediyor, devlet ortada yok. Şimdi, biz yıllardan beri "AKP saray koalisyonu bir şirketler koalisyonudur." "Saray koalisyonu ulusal ve uluslararası şirketlerin temsilcisidir." derken işte bundan dolayı söylüyoruz. Kaz Dağları'nda -soruyorum tekrar- Alamos Gold firması nasıl oluyor da bir yıldır Kaz Dağları'nda duruyor? İşte, bugün komisyonda görüşülen yasa bir Alamos Gold yasasıdır. Alamos Gold orada faaliyetlerine devam edebilsin diye daha fazla ağaç kesebilsin diye bugün AKP saray koalisyonu yeni yasalar çıkarıyor.

Dolayısıyla, şunu söylüyoruz: Evet, işçi sınıfı sömürüye karşı, hak gasplarına karşı direnecek elbette. Birleşerek haklarını alma mücadelesini elbette yükseltecek ama AKP ve saray koalisyonu şunu bilsin ki: Halka karşı açılmış hiçbir savaşı, hiçbir diktatörlük kazanamamıştır. İşçi sınıfına, emeğe karşı düşmanlık edenler, onları yerin yedi kat dibine gömenler, bunun hesabını mutlaka vereceklerdir. Direnen maden işçisinin yanındayız, direnenler mutlaka kazanacaktır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YANGINLARININ BİLANÇOSUNU AÇIKLADIÖnceki Haber

YANGINLARININ BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

Anayasa açıkça ihlal ediliyor!Sonraki Haber

Anayasa açıkça ihlal ediliyor!

Başka haber bulunmuyor!