Faturalarını ödeyemeyen yurttaşlar hakkında soru önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Faturalarını ödeyemeyen yurttaşlar hakkında soru önergesi
HDP MERSİN MİLLETVEKİLİNDEN Faturalarını ödeyemeyen yurttaşlar hakkında soru önergesi

HDP Mersin Milletvekili ve Tarım Komisyonu sözcüsü Dr. Rıdvan Turan, faturalarını ödeyemeyen yurttaşları meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan şunları söyledi: “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle yurttaşların kahır ekseriyeti büyük geçim sıkıntısı çekmektedir. Ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların gelirleri azalmakta ve alım güçleri düşmektedir.

İnsanlar yaşamak için büyük borçların altına girmektedir

Pandemi bu durumu daha da derinleştirmektedir. Dolayısıyla ekonomik kriz ve pandeminin etkisiyle toplumun büyük çoğunluğu yaşamlarını idame ettirmek için büyük borç yükü altına girmektedir.

Yurttaşlar gelir seviyelerindeki düşüşe paralel olarak elektrik, su, internet gibi ihtiyaçlarını sağlayan şirketlere borçlarını ödeyememektedir. Yurttaşların ödeyemedikleri faturalara uygulanan gecikme faizleriyle birlikte borçlar daha da artmaktadır.

Avukatlar icra takibi adı altında yurttaşları tehdit etmektedir

Şirketler tahsil edemediği faturaları hukuk yoluyla tahsil etmeye çalışırken binlerce avukat veya avukatlık şirketleri, alacaklı şirketler adına yurttaşları gün aşırı arayarak haklarında icra takibi başlatılacağı söylenerek tehdit edilmektedir. Oysa bu tür tebliğler özel yaşamın dokunulmazlığını ihlal ettiği gerekçesiyle yargı kararıyla yasaklanmıştır. Yurttaşlar, normal faturalarını ödeyemezken, gecikme faizi ile muazzam düzeyde artan faturalarını nasıl ödeyecekleri bir soru işareti olarak uzun zamandır cevabı verilmesi gereken bir sorun olarak karşımızda durmaktadır.

Yurttaşların borcu, kamu borcu olarak Devlet tarafından üstlenilmelidir!

Yurttaşlarımızın içinde bulunduğu borç koşullarına ilişkin herhangi bir adım atılmaması var olan endişeyi derinleştirmektedir. Dolayısıyla yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanlığının yurttaşlarımızın ödeyemediği faturalar konusunda ivedilikle adım atması gerekmektedir. Bu konuda yapılması gereken tek adım faturaların ana borç ve faizlerinin silinmesi ve bu borcun kamu borcu olarak devlet tarafından üstlenilmesidir.”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1)Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle faturalarını ödeyemeyen yurttaşlar hakkında Cumhurbaşkanlığınızın herhangi bir çalışması olacak mıdır? Eğer olacak ise bu çalışmalar nelerdir?

2) Ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle elektirik, su, internet ve bankalara olan aidat borcu olan yurttaşlarımızın sayısı ne kadardır? Bu yurttaşlarımızın toplam borcu ne kadardır?

3) Borcunu ödemeyen yurttaşların ödeyemediği faturalarındaki uygulanan faiz miktarıyla ana borcu ne kadar olmuştur?

4) Cumhurbaşkanlığı tarafından pandemi süresince elektrik, su ve internet faturalarını ödeyemeyen yurttaşların bütün borçlarının devlet tarafından kamu borcu olarak üstlenilmesi yönünde bir çalışması var mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HDP Lİ VEKİLDEN SORU ÖNERGESİÖnceki Haber

HDP Lİ VEKİLDEN SORU ÖNERGESİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİRİN TRİLYONLUK GIDA KOLİSİ İŞİSonraki Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİRİN TRİLYONLUK GIDA KOLİ...

Başka haber bulunmuyor!