Gazeteciler sansür yasasına karşı sokağa çıkıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gazeteciler sansür yasasına karşı sokağa çıkıyor
AKP-MHP’nin "dezenformasyonla mücadele" iddiasıyla hazırladığı sansür yasası bu hafta TBMM Meclis Komisyonu'nda görüşülecek. Sansür yasasıyla basın emekçilerine yönelik baskının daha da artacağını belirten gazeteciler yasanın geri çekilmesi için sokağa çıkıyor

AKP-MHP’nin “dezenformasyonla mücadele” adı altında Meclis’e gönderdiği, içinde basın kartı iptaline ilişkin düzenlemelerin ve “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçunun da yaratıldığı 40 maddelik Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

40 maddeden oluşan kanun teklifi bu hafta TBMM Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. Kanun teklifinin yasalaşması durumunda, Türk Ceza Kanunu’nun 217. maddesine “Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçu eklenerek, gazetecilere yönelik 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesinin önü açılacak.

Gazetecilerden eylem çağrısı

Yasanın Meclis’ten geçmesi durumunda üzerlerindeki baskının daha da artacağını belirten gazeteciler yasa tasarısının geri çekilmesi için 21 Haziran saat 18:00’da Taksim Tünelde buluşuyor.

Sendika.Org’a konuşan DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu üyesi Tolga Balcı, Seçim dönemine girilirken yasanın bilinçli olarak çıkarılmak istendiğini ve gazetecilerin üzerindeki baskı aygıtının daha da çok şiddetleneceğini söyledi.

Gazetecilere yönelik yapılan gözaltı ve tutuklamaların kendileri açısından hukuk kılıfına sokulmaya çalışıldığını ve bu kanuna karşı gazetecilerin sokağa çıkacağını belirten Balcı şunları söyledi:

Kanun teklifinde sorunlu olan birçok durum var. Özellikle 29. maddeyle ilgili halka yanıltıcı haberler yayma suçundan hapis cezaları öngörülüyor. Bu yanıltıcı haber nedir, bu cezayı kim verecek bununla ilgili standartlar nedir kimsenin bir fikri yok. TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarının yanıltıcı olduğunu söylemek bile gazetecilerin ceza alması için yeterli bir sebep haline geliyor. Yanıltıcı haber suçuna ilişkin acaba Tayyip Erdoğan’ın Van 100.yıl Üniversitesi’ni biz açtık demesi de bu kapsama giriyor mu bunu da merak ediyoruz.

Sendika.org


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN BÜYÜKŞEHİRDEN YAPILAN 535 MİLYONLUK BAŞKACA İHALELERDE ÇIKTIÖnceki Haber

MERSİN BÜYÜKŞEHİRDEN YAPILAN 535 MİLYONL...

Emekli maaşlarına bloke konulamazSonraki Haber

Emekli maaşlarına bloke konulamaz

Başka haber bulunmuyor!