Gazetecilere Verilen Hapis Cezası için Soru Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gazetecilere Verilen Hapis Cezası için Soru Önergesi
2015 yılında İŞİD’in saldırısında Suruç katliamında hayatını kaybeden Okan Pirinç’in 7. günü için Hatay’ın Samandağ İlçesi Karaçay’da düzenlenen anma törenine katılan HRT muhabiri Ali Arslan Dadük ve Can Bedros Çapar haber takibi yaparken göz altına alınmıştır. Çapar ve Dadük’e gözaltına alınan 7 yurttaş ile birlikte 10 ay hapis cezası verildiği,HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, gazetecilere yapılan hukuksuz uygulamaları Meclis gündemine taşıyarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e soru önergesi verdiği bildirildi. İşte o metin:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, AdaletBakanı Abdulhamit Gültarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 16.11.2021

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

HDP Adana Milletvekili

2015 yılında İŞİD’insaldırısında Suruç katliamında hayatını kaybeden Okan Pirinç’in 7. günü içinHatay’ın Samandağ İlçesinde Karaçay’da düzenlenen anma törenine birçok basın emekçisi ile birlikte katılım gösteren Sovtna gazetesi kurucusu ve HRT muhabiri Ali Arslan Dadük ve yine HRT muhabiri Can Bedros Çaparhaber takibi yaparken gözaltına alınmıştır2017 yılında başlatılan dava sürecinin sonucunda,Çapar ve Dadük’egözaltına alınan 7 yurttaş ile birlikte 10 ay hapis cezası verilmiştir.

Dava sürecinde gazetecilerin mahkemeye sunduğu dosyada basın kartlarının yer almasına rağmen 10 ay cezaya hükmedilmesi, basın özgürlüğünün düzenlendiği anayasaya aykırıdır.Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra herkes, bilgi edinme ve haber alma, özgür düşünce ve çeşitli iletişim yollarıyla bunu ifade ile serbest eleştiri hakkına sahiptir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının temel yolu olan basın ve yayın özgürlüğü temel insan haklarındandır. Bu hakların demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır.

Bu hukuksuz uygulamalara rağmen halkın haber alma özgürlüğügibi protesto hakkı, anma yapması asla kısıtlanamaz.

Bu bağlamda;

1.Haber takibi yapan gazetecilerin gözaltına alınarak, 10 ay ceza verilmesi sizce olağan mıdır?

2.Mahkemeye sunulan basın kartlarına rağmen basın emekçilerine neden ceza verilmiştir?

3.İŞİD saldırısı sonucu katledilen Okan Pirinç’i anmak isteyen yurttaşlara neden izin verilmemiştir, gözaltı yapılmıştır?

4.İŞİD saldırısında hayatını kaybeden Okan Pirinç’i anmak istemek suç mudur? Anmaya katıldığı için gözaltına alınıp, ardından yargılanan yurttaşlara neden ceza verilmiştir?

5.Dünya Basın Özgürlüğü Endeksine göre, basın özgürlüğünde 180 ülke arasında 157’inci sırada yer alan Türkiye’de, halkın haber alma hakkı ve basın özgürlüğünü sağlamak üzere Bakanlığınızca çalışmalarınız var mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ŞEHİT DR.AHMET DİKMEN OLAYINDA YENİ GELİŞMELERÖnceki Haber

ŞEHİT DR.AHMET DİKMEN OLAYINDA YENİ GELİ...

İletişim Başkanlığı istinafa götürmüştü: Basın kartı davasında zafer gazetecininSonraki Haber

İletişim Başkanlığı istinafa götürmüştü:...

Başka haber bulunmuyor!