Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili araştırma önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili araştırma önergesi
5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. Sınıf öğrencisi Gülistan Doku (21) hâlâ bulunamamıştır. Şehir merkezinin büyük bölümünün son teknoloji kamera sistemleriyle izlendiği ve dinlendiği bir il olan Tunceli’de Gülistan DOKU’nun kaybolmasına yönelik herhangi bir somut delile rastlanmaması ikna ve tatmin edici değildir. Kaybolduğu günden bu yana Diyarbakır’dan gelen Gülistan DOKU’nun ailesi yetkili mercilerden hala tatmin edici bir açıklama alamadıklarını ifade etmektedir. Soruşturmanın sadece intihar üzerinden yürütülmesi kaçırılma, cinayet gibi ihtimallerin üzerinde durulmaması kamuoyunda Gülistan DOKU dosyasının karartılmaya çalışıldığı yönünde algılara yol açmaktadır.Gülistan DOKU’nun kaybolmasının araştırılması ve kamuoyunun şeffaf bir biçimde aydınlatılması için Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdik.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

5 Ocak 2020 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan DOKU’nun kaybolması, arama çalışmaları ve şaibeli durumların detaylı incelemelerinin yapılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması için gereğini arz ve teklif ederiz.

Dilşat CANBAZ KAYA

İstanbul Milletvekili

GEREKÇE

            5 Ocak 2020 tarihinden bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2. Sınıf öğrencisi Gülistan Doku (21) hâlâ bulunamamıştır. Şehir merkezinin büyük bölümünün son teknoloji kamera sistemleriyle izlendiği ve dinlendiği bir il olan Tunceli’de Gülistan DOKU’nun kaybolmasına yönelik herhangi bir somut delile rastlanmamasıikna ve tatmin edici değildir. Kaybolduğu günden bu yana Diyarbakır’dan gelen Gülistan DOKU’nunailesi yetkili mercilerden hala tatmin edici bir açıklama alamadıklarını ifade etmektedir. Soruşturmanın sadece intihar üzerinden yürütülmesi kaçırılma, cinayet gibi ihtimallerin üzerinde durulmaması kamuoyunda Gülistan DOKU dosyasının karartılmaya çalışıldığı yönünde algılara yol açmaktadır.

            Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi öncülüğünde oluşan bir heyet de Tunceli’de yaptığı incelemelerde soruşturma aşamasında bazı usulsüzlükler tespit etmişlerdir. Raporda,GülistanDOKU’yukaybolmadan önce darp ettiği iddia edilen ve en son görüştüğü kişi olan Z.A’nın babasının görevli olduğu asayiş şube tarafından yürütülüyor olmasının, etkin ve şeffaf bir soruşturma yürütülmediğine dair şaibelere neden olduğu belirtilmiştir. Ayrıca raporda soruşturmanın sadece intihar eksenli yürütüldüğü, cinayet ve kaçırılma yönünden bir soruşturma yürütülmediği; dosyanın hazırlık aşamasında toplanması gereken delillerin toplanmadığı; babası Tunceli Emniyet Müdürlüğünde görevli olan Z.A’nın telefon, bilgisayar ve diğer teknik cihazlarına el konulup gerekli incelemelerin yapılmadığı tespitleri yer almaktadır. Z.A tarafından şiddete maruz bırakıldığı ve zorla bir araca bindirilmeye çalışıldığı iddia edilmesine karşılık soruşturmanın intihar üzerinden yürütülmesinin Gülistan DOKU hakkında yürütülen soruşturmada belirsizlikleri ve etkili bir soruşturma yürütülmediğine yönelik şüpheleri arttırmaktadır. Tunceli Barosunda Gülistan DOKU’nunailesinin yaptığı basın toplantısında, dosya hakkında haber yapan ve dosyayı yakından takip eden bir gazetecinin bir çete tarafından telefonla aranarak Gülistan Doku dosyasını takip etmemesi yönünde tehdit edildiği iddia edilmiştir. Gülistan DOKU’nun kaybolmasının araştırılması, sorumluların, kamuda görevli bazı kolluk kuvvetlerinin ve diğer kamu yöneticilerinin söz konusu olayla ilişiğinin açığa çıkarılmasıve Gülistan DOKU’nun kaybolmasına yönelik kamuoyunun şeffaf bir biçimde aydınlatılması için meclis araştırması açılması TBMM’nin halka karşı sorumluluğudur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GENÇ YÖNETİCİ RAMAZAN SÖNMEZ DAYANAMADI YAZIP PAYLAŞTIÖnceki Haber

GENÇ YÖNETİCİ RAMAZAN SÖNMEZ DAYANAMADI...

Sarı sendikalarda yolsuzluk ve usülsüzlüklerSonraki Haber

Sarı sendikalarda yolsuzluk ve usülsüzlü...

Başka haber bulunmuyor!