Güvenlik soruşturması kaybetme korkusundan

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güvenlik soruşturması kaybetme korkusundan
AYM'nin iptal ettiği güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi için TBMM'ye kanun teklifi sunan AKP'ye muhalefet tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, "Kaybetme korkusu iktidara her türlü hukuksuzluğu yaptırıyor" dedi

HÜSEYİN ŞİMŞEK

AKP’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından yaygınlaştırdığı ancak Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) iptal ettiği kamuya personel alımında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için TBMM Başkanlığı’na yeni bir kanun teklifi sunması, muhalefetin tepkisini çekti. AKP’nin iktidar alanını kaybettikçe “saldırganlaştığını” ve tüm kamuyu kontrolü altına almak istediğini bildiren muhalefet milletvekilleri, teklifin komisyon ve genel kurul aşamasında ciddi tartışmaların yaşanacağına dikkat çekti.

Teklifte AYM’nin iptal kararı sonrası kamuya girişlerde düzenleme yapılması gerektiği savunularak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak kişiler sıralandı. Teklife göre “üst kademe kamu yöneticilerine”, “milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip proje, birim, tesis hizmetlerinde çalışacak kişiler” hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Teklifle, kamu kurum ve kuruluşu niteliğinde olmayan ancak ileri teknoloji gerektiren AR-GE faaliyetleri, bilişim teknolojileri ve savunma sanayi gibi sektörlerde çalışacak kişiler, söz konusu soruşturma ve araştırmadan geçecek. Güvenlik soruşturması MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki amirler tarafından yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yürüten kişiler, ancak kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak bilgi ve belgeye erişmeye yetkili olacak.

HANEDAN DEVLETİ
Güvenlik soruşturmasının AKP’nin kamuyu ele geçirme hamlesinin sonuncusu olduğunu bildiren CHP Hukuk Politikaları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Hukuk devletinden uzaklaştıkça maalesef temel hak ve özgürlükler de ortadan kalkıyor. Bu iktidar çok korkuyor. Kaybetme korkusu her taraflarını sarmış durumda. Türkiye Cumhuriyeti bir hanedan devletine dönüştü. Otoriterleşiyor. Kendisi gibi düşünmeyen, yanında görmediği herkese maalesef bir vatandaş gibi değil de başka gözlerle bakıyor” dedi.

haber ve kaynak: birgün

https://www.birgun.net/haber/guvenlik-sorusturmasi-kaybetme-korkusundan-305416


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kendisini kayyım atayan Barolar Birliği BaşkanıÖnceki Haber

Kendisini kayyım atayan Barolar Birliği...

Baro başkanları Metin Feyzioğlu’nu alana almadıSonraki Haber

Baro başkanları Metin Feyzioğlu’nu alana...

Başka haber bulunmuyor!