Hasarı cepten yaptıran poliçeyi ucuza getiriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hasarı cepten yaptıran poliçeyi ucuza getiriyor
Kasko fiyatları uçunca vatandaş 3-5 bin liralık hasarları cebinden yaptırmaya başladı. Sigortacılar "Kazalı araçların kaskosu 20 bin lirayı buluyor. Hasarsızlık indirimi altın değerinde" derken, sanayideki ustalar ise "Cepten yaptırma daha karlı, tramere de işlemiyor" diyor.

Son dönemde artan enfl asyon, döviz kurundaki dalgalanmalar, asgari ücretteki artış, yedek parça ve işçilik maliyetlerin yükselmesi kasko fiyatlarını ciddi şekilde artırdı. Geçen yıla göre poliçe fiyatları ortalama yüzde 125 artış gösterdi. Ortalama bir otomobil (2018 Renault Megane) geçen yıl 4 bin liraya kasko yapılırken, bu yıl fiyatı 10 bin lirayı geçiyor. Bazı sigorta şirketlerinde ise fi yat artışları yüzde 200'ü buldu. Sıfır bir otomobilin kaskosu 15 bin lirayı geçiyor. Otomobil sigortalı olduğu süreçte kaza yaptıysa ve bunu poliçeden karşıladıysa bir sonraki yıl hem hasarsızlık indirimini kaybediyor hem de üstüne ekstra prim ödemek zorunda kalıyor. Bu poliçelerde ise fi yatlar 20 bin liraya kadar yükseliyor.

KAZA PRİMİ EKLENİYOR

Telefonla görüştüğümüz bir sigorta acentesi yetkilisi "Kasko fi yatları uçmuş durumda, hasarsızlık indirimi olmadan ortalama bir kasko poliçesi 10 bin lirayı buluyor. Hasar yaptıysanız ve indirim kaybolduysa, üstüne bir de kaza primi ekleniyor. Poliçe fi yatı 20 bin lirayı buluyor. Ayrıca hasarlı araç diye sigorta şirketi poliçeyi yapmak istemiyor" dedi. Acente yetkilisi kasko yapanların sayısında düşüş olduğunu da belirterek "Birçok insan yüksek rakamlar ödemek istemediği için trafi k poliçesi ile idare ediyor. Bazı trafi k poliçelerine ekstra ödeme yaparak çekici hizmeti eklemek mümkün. 15-20 bin liraya kasko yaptırmak yerine 2.500 liraya ekstra hizmetli trafi k poliçesi yaptırıyorlar. Yaşanan küçük kazaları ise sanayide kendi cebinden yaptırıyorlar" dedi.

TRAMER KAYDI DA OLMUYOR
Durum böyle olunca tüketiciler hasarsızlık indirimini bozmamak içinde sanayilerde hasarlı araçlarını kendi cebinden yaptırmaya başladı. Haramidere Sanayi Sitesi'nde çalışan bir boya kaporta ustası 5 bin liraya kadar olan hasarları cepten yaptırmanın daha karlı olduğunu belirterek "Kimse hasarsızlık indirimini bozmak istemiyor. Kendi ceplerinden yaptırıyor. Üstelik böyle olunca daha ucuza geliyor. Sigorta expertizleri fiyatları şişiriyor. Diyelim ben arabayı 3 bin liraya yapacaksam, tamir edebileceğim parçalar varsa yapıyorum. Ama sigorta şirketi parça değişimine gidiyor ve rakamı yükseliyor. Üstelik bizde yaptırınca tramer kaydından hasar da görünmüyor" dedi.

SELDE KALAN ARAÇLARIN MASRAFI CEP YAKIYOR

İstanbul'da yoğun sel ve su baskınlarına karşı uyarılar peş peşe gelmeye başladı. Trafi kte köprü altı, tünel gibi yerlerde araçlar sel altında kalabiliyor. Bu durumda ise araçlar selden aldığı hasar ile kullanılamaz hale geliyor. Uzmanlar selde kalan araçların masrafl arının yüksek maliyetli olduğuna dikkat çekerek araç sahiplerine uyarılarda bulundu. Otomobil tamircisi Fatih Uygun "Sel sularının araçlara vereceği za

rarlar suyun yükseldiği seviyeye göre artıyor. Aracın elektrik beyni ve motoru su aldığında araç ağır hasarlı hale geliyor. En düşük masrafl ar 50 bin liradan başlıyor, bu aracın modeline göre yükseliyor. Araçlarda su seviyesi lastiği geçtiğinde ciddi hasarlar oluşmaya başlıyor. Sağanak yağış ve sel uyarıları geldiğinde araç sahipleri dikkatli olsun, zorunlu olmadıkça yola çıkmasınlar'' dedi.

KAAN ZENGİNLİ

memurlat net


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Suriyelilerin deposu basıldı: Neler çıktı nelerÖnceki Haber

Suriyelilerin deposu basıldı: Neler çıkt...

Gazete bayisi anlattı: Biz Evrensel'i denetliyoruz dedilerSonraki Haber

Gazete bayisi anlattı: Biz Evrensel'i de...

Başka haber bulunmuyor!