Hatay'daki pozitif vaka artışı, son 2 haftada %187,5'a ulaştı.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatay'daki pozitif vaka artışı, son 2 haftada %187,5'a ulaştı.
MEHMET GÜZELMANSUR: Yoğun bakım doluluk oranı %86Hatay'da sadece 1-7 Aralık'ta 306 vatandaşımızı koronavirüs nedeniyle kaybettik.Durum ciddi, tablo ağırlaşıyor.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 99 uncu maddeleri gereğince talep ederim.

Mehmet GÜZELMANSUR

Hatay Milletvekili

 

Kasım ayının son haftasında yapılan açıklamada, Hatay, son hafta içinde %50’nin üstünde vaka artışı olan iller arasındayken, Aralık ayının ilk haftasında yapılan açıklamada Hatay %125 vaka artışıyla en riskli il haline gelmiştir. Yine yapılan açıklamalara göre Hatay’da yoğun bakım doluluk oranı %70’lerden %86’lara çıkmıştır. Hatay’da koronavirüs kaynaklı ölümler de, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı sayıların çok ötesinde ve katlanarak artmaktadır.

2 haftada %187,5 vaka artışı olağanüstü bir durumdur. Olağanüstü durumlar ise olağanüstü tedbirler gerektirmektedir. Oysa Hatay’da standart tedbirlerle yetinilmektedir. Panik ve endişe içindeki Hataylılar bu artışın nedenleri vealınacak ekstra tedbirlerle ilgili açıklama beklemektedir.

Konuya ilişkin olarak;

 1. Hatay’da son 1,5 ayda yapılan test sayısı ve pozitif vaka sayısı nedir?
 2. Tüm koronavirüs semptomlarını taşıdığı halde hastaya test yapılmadığı, ancak koronavirüs tedavi ilaçlarının yazıldığı, pozitif olup olmadığını bilmeyen hastanın da izolasyon sürecine girmediği için etrafına virüsü bulaştırdığına dair çok sayıda örnek vaka bulunmaktadır. Bu uygulama Bakanlığın bir talimatı mıdır? Öyle ise amaçlanan nedir?
 3. Hatay’da filyasyon ekibi ve çalışmalarının yetersiz olduğu bu yetersizliğin de vaka artışlarında etkili olduğu iddiaları doğru mudur?
 4. %187,5 gibi olağanüstü vaka artışının yaşandığı Hatay’da bu artışı durdurmak için olağanüstü tedbirler almayı düşünüyor musunuz? Bunlar nelerdir?
 5. Hatay 11 yıldır nüfusunun 1/3’i kadar yani yaklaşık 500 bin Suriyeli’ye ev sahipliği yapmaktadır. Ancak Hatay’ın hastane ve sağlık personeli ihtiyacı belirlenirken 1,6 milyonluk nüfus esas alınmakta, 500 bin Suriyeli yok sayılmaktadır. Hatay’da %187,5 vaka artışında, 500 binlik bir nüfusu görmeyerek belirlenen yetersiz hastane, yatak ve sağlık personelinin etkisi nedir?
 6. 2 milyon nüfusu olan bir ilde hastane, yatak ve sağlık personeli sayısı ne olmalıdır? Bu sayılar Hatay İli için kaçtır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Oya Ersoy: "Önlem alınmadığı için Devlet Tiyatroları çalışanları hayatını kaybediyor"Önceki Haber

Oya Ersoy: "Önlem alınmadığı için Devlet...

KİRASINI ÖDEYEMEYEN ANKARA SANAT TİYATROSU MECLİS GÜNDEMİNDESonraki Haber

KİRASINI ÖDEYEMEYEN ANKARA SANAT TİYATRO...

Başka haber bulunmuyor!