Hatimogulları: Mileyha Sulak Alanına Yapılmak İstenen Otel Projesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hatimogulları: Mileyha Sulak Alanına Yapılmak İstenen Otel Projesi
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları: "Geçtiğimiz günlerde Milleyha Kuş Cenneti’nde sulak alanda dolgu çalışması yapıldığı görülmüş, 10 Ekim 2021’de alana yine çöp ve hafriyat dökülerek bir dozerin yol açma çalışması yaptığına tanık olunmuştur. Kuş gözlemcilerinin yeni bir kuş türü olan Kara Taşkuşu’nu kayıt altına aldığı/keşfettiği bölgede şahsa ait kısmında otel yapılacağına dair iddialarla birlikte, otel projesinin olduğu iddia edilen çizimler dahi basına yansımıştır. Bu proje çizimine göre; Kuş Cenneti’ne bungalov ev tarzı otel, otopark, bisiklet yolu ve tesisin etrafına da yollar yapılmasının planlandığı görülmektedir, dedi ve konuyu Meclis gündemine taşıyarak Tarın ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye soru önergesi verdi. Önergenin tam metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirlitarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 14.10.2021

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ

 HDP Adana Milletvekili

24 Temmuz’da Hatay Samandağ’da yer alanMilleyha Kuş Cenneti’nde gölün kenarına hendekler kazılarak, kanallar açıldığı fark edilmişti. Gölün suyunun açılan kanallara dolduğu görülmüş ve sulak alanın zamanla susuz kalarak, kuruyacağı endişesi oluşmuştu. 25 Temmuz’da tarafımca yerinde gözlemlenen bölgede,kamuoyunun endişelerinin haklı gerekçeleri çarpıcı bir şekilde görüldü. 282 farklı kuş türünün kaydedildiği, kuşların göç yollarında su ihtiyaçlarını giderdikleri ve ilkbaharda su tutançok önemli tuzcul bitkilerin bulunduğu, binlerce yıllık bir sulak çayır ekosistemi olan bu alanda kamyon ve dozerle bitki örtüsünün üstünün toprakla doldurulmuş, moloz yığınlarının atılmış olduğunu gördük.Bunun üzerine sevindirici bir şekilde; ekolojistlerin ve bölge halkının yoğun talebi sayesinde bölge sulak alan ilan edilmiştir.

Ancak geçtiğimiz günlerde MilleyhaKuş Cenneti’nde benzer görüntüler medyaya yansımış; sulak alanda dolgu çalışması yapıldığı görülmüştür. 10 Ekim 2021’de alana yineçöpler/hafriyatların döküldüğü görülmüş, bir dozerin yol açma çalışması yaptığına tanık olunmuştur. Kuş gözlemcilerinin yeni bir kuş türü olan Kara Taşkuşu’nu kayıt altına aldığı/keşfettiği bölgede şahsa ait kısmında otel yapılacağına dair iddialarla birlikte, otel projesinin olduğu iddia edilen çizimler dahi basına yansımıştır. Bu proje çizimine göre; Kuş Cenneti’ne bungalov ev tarzı otel, otopark, bisiklet yolu ve tesisin etrafına da yollar yapılmasının planlandığı görülmektedir.

Bu bağlamda;

1.MilleyhaKuş Cenneti “MahalliSulak Alan” olarak ilan edilmesine rağmen neden halen korunamamaktadır?

2.Milleyhasulak alanında/çevresinde yapılması planlanan bir otel projesi var mıdır?

3. Basına yansıyan otel projesi çizimi araştırılıyor mudur? Konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

4.Milleyha sulak alanının korunmasını sağlamak üzere nasıl çalışmalarınız vardır?

5.Alanda kanallarıaçanlar, çöpleri/hafriyatıve bitki örtüsüne toprak yığını dökenler tespit edilmiş midir?Kamuoyuna bu konuda bilgi verilecek midir?

6.Milleyha Kuş Cenneti’ni korumaya dönük gereken önlemler neden alınmamaktadır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Engelli sağlık kurulu raporu olmadığı halde ödeme yapılmışÖnceki Haber

Engelli sağlık kurulu raporu olmadığı ha...

Ünlü Ekonomist yazı ailemiz arasına katıldıSonraki Haber

Ünlü Ekonomist yazı ailemiz arasına katı...

Başka haber bulunmuyor!