Haydarpaşa Tren Garı'na ilişkin soru önergeleri cevaplandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Haydarpaşa Tren Garı'na ilişkin soru önergeleri cevaplandı
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un Haydarpaşa Tren Garı ile ilgili verdiği soru önergeleri, ilgili Bakanlıklar tarafından cevaplandırıldı

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Haydarpaşa Tren Garı’nda devam eden kazı çalışmalarının halen devam etmesi ve tren seferlerinin başlamamasına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na soru önergesi vermişti.
Önergelere verilen yanıtlarda ise Ersoy’un sorduğu sorular yanıtsız bırakılmış, Bakanlıklar tarafından genel geçer cevaplar verilmiştir.
Kültür Turizm Bakanlığı: “Arkelojik kazı çalışmalarının bilimsel özelliği yetimiz dahilinde değildir.”
Haydarpaşa’da devam eden kazı ve restorasyon sürecinin ne zaman sonlandırılacağına ilişkin Bakanlığa yöneltilen soruya; Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeolojik çalışmaların Bakanlıklarının yetkisinde olmadığını ifade ederek cevapsız bırakılmıştır.
Ayrıca kazı çalışmalarında işçi sayısının azaltılması ve kazı çalışmalarında kaç kişinin çalıştığına ilişkin soru ise işin durumuna göre çalışan sayısının değişiklik gösterdiği dile getirilerek, kazı çalışmalarında kaç işçinin çalıştığı paylaşılmamıştır.
Ulaştırma Bakanlığı: “Haydarpaşa Tren Garı’ndaki çalışmaların 2021 yılında tamamlanması planlanmaktadır.”
Ulaştırma Bakanlığı’nın cevaplarında ise onaylı restorasyon projesinin devam ettirildiği ve 2021 yılında bitirilmesinin planlandığı ifade edilmiştir.
2016’dan beri sözler verilmesine rağmen Haydarpaşa açılmadı!
Oya Ersoy; Binali Yıldırım'ın Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde, 3 Mart 2016 tarihinde Haydarpaşa'nın restorasyon çalışmasından sonra tren garı olarak kullanılmaya devam edeceğini beyan ettiğini dile getirdi.  Öte yandan Ersoy; Haydarpaşa Tren Garı'nda, konvansiyonel demiryolu hattı seferleri hat yenileme gerekçesiyle, 1 Şubat 2012 tarihinde durdurulduğunu hatırlattı.
2012 yılından beri seferler durdurulmuş olmasına rağmen Haydarpaşa’daki çalışma bitirilmemiş ve tren garı faaliyete başlamamıştır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Soyer, iş dünyası ile buluştuÖnceki Haber

Başkan Soyer, iş dünyası ile buluştu

MERSİN DP KANAYAN YARA HALİNDESonraki Haber

MERSİN DP KANAYAN YARA HALİNDE

Başka haber bulunmuyor!