Hazine'ye ait Yapraklıkoy işgal altında

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hazine'ye ait Yapraklıkoy işgal altında
ABİDİN YAĞMUR YAZDI: Hazine'ye ait Yapraklıkoy işgal altında: Özel işletmeler tatilcilerden fahiş fiyatlar talep ediyor

Mersin'deki Yapraklıkoy, hazineye ait olmasına rağmen işletmelerin işgali altında. Mevzuata aykırı şekilde çit ören, mini evler yapan işletmeler bu evleri günlük 1500 TL ila 5 bin TL arasında kiralıyor. Tatilciler koya girecek yer bulmakta zorlanıyor.

Kayalık kıyı yapısını kara içlerine kadar oyan deniz suyunun doğal bir havuz görüntüsü oluşturduğu Yapraklıkoy, tatlı suyla tuzlu suyun karıştığı bir noktada olması nedeniyle Mersin kıyılarındaki en berrak, durgun ve en soğuk suya sahip olan koy özelliğini taşıyor.

Bu yönüyle hem Mersinlilerin hem de çevre illerden gelenlerin uğrak yeri olan Yapraklıkoy’da şezlong, duş ve piknik masası hizmetleri uzun zamandır Mersin Büyükşehir Belediyesine ait Denizkızı A.Ş. tarafından veriliyordu. Denizkızı A.Ş .koydaki faaliyetlerine devam ediyor ancak Silifke Kaymakamlığı ve Silifke Belediyesi, koyun başka alanlarını özel şahıs işletmelerine kiraladı.

Kıyı Kanunuyla ilgili mevzuatlar gereğince kıyı ve plajlarda şezlong, şemsiye, duş, WC hizmeti veren şirket ve şahısların kalıcı yapı yapmaması, şezlong veya duş hizmeti almak istemeyen kişilerin denize girmesini engellenmemesi gerekiyor. Ancak Yapraklıkoy’daki işletmeler buna aykırı davrandığı için hem tatilciler hem de Yapraklıkoy civarında yaşayanlar tarafında dile getiriliyor.

BELEDİYEDE 200 TL, ÖZEL İŞLETMELERDE 5 BİN TL

Yapraklıkoy çevresindeki manzara da tatilcilerin iddiasını doğrular nitelikte. Koyun çevresindeki kara alanının şezlong kiralama işini kaymakamlık ve Silifke Belediyesinden alan kimi işletmeler, ahşap ve bungalov mini evler yaparak koy çevresine yerleştirmiş. İşletmeler bu odaları günlük 5 bin TL'ye varan fiyatlarla tatilcilere veriyor. Çadırların günlük fiyatı ise 1600 TL'den başlıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Denizkızı A.Ş. ise gün boyunca şezlong, şemsiye, duş hizmetini 200 TL'den veriyor. Ancak Denizkızı’nın koyda kalıcı bir yapısı yok.

KOYUN ETRAFI ÇİTLERLE KAPATILDI

Koy çevresinin bir kısmını mini evlerle, bir kısmını lokantalarla kapatan işletmeler, denizin içine doğru iskele localar da yapmış. İşletmeler ayrıca kara alanından ya da koy içerisinden geçişleri kapatmak için de etrafa çit örmüş. Çitler nedeniyle tatilciler ya da çevre sakinleri denize koyun her yerinden giremiyor, çitin etrafını dolanıp boş bir yer bulması gerekiyor.

'DENİZE GİRECEĞİMİZ YER KALMADI'

Yapraklıkoy'da oturan vatandaşlar da halkın denize gireceği bir alanın kalmadığını söyledi. Koyda bulunan Monte Kafe ve Leafy Bay Beach Clup denizin içine doğru ilerlediğini söyleyen bir vatandaş, "Etrafını çitle çevirerek halkın girmesini engelledikleri gibi deniz manzaramızı da kapatmış bulunmaktalar. Denize girebildiğimiz tek alan olan Leafy Bay işletmesinin denize girerken sağ tarafında güneyde kalan alanı da bir şahıs işletmesi belediyenin koyduğu bankları dahi kaldırarak şezlonglarla doldurarak buradan denize girmemizi engelledi” dedi.

'ÜCRET TARİFESİ BELİRSİZ'

İşletmelerin çoğu kez makbuz kesmediğini, duruma göre fiyatları artırdığını anlatan bir vatandaş da, "Denizkızı hariç hiçbir işletmede ücret tarifesi yok. Makbuz kesme zorunlulukları olduğu halde makbuz bile kesmiyorlar. Kıyı Kanunu; 'denize 50 metreden yakın yerler herkesin kullanımına açıktır' der. Kıyıların herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olması lazım. Buralarda hiçbir yapı yapılamaz. Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz. Kanun böyle diyor. Ama burada birkaç şahıs işletmesi, birkaç özel işletme Mersin’in en güzel koyunu böyle kapatıyor” diye konuştu.

ARTI GERÇEK

https://artigercek.com/cevre/hazineye-ait-yapraklikoy-isgal-altinda-ozel-isletmeler-tatilcilerden-fahis-310117h


Ukrayna, IMF’nin en büyük ikinci borçlusu konumunda: Mısır’ı geride bıraktıÖnceki Haber

Ukrayna, IMF’nin en büyük ikinci borçlus...

İngiltere'de İşçi Partisi'nin iktidara gelmesi Türkiye'yle ilişkileri nasıl etkileyebilir?Sonraki Haber

İngiltere'de İşçi Partisi'nin iktidara g...

Başka haber bulunmuyor!