HERHANGİ BİR GİRİŞİME İZİN VERMEYECEĞİZ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HERHANGİ BİR GİRİŞİME İZİN VERMEYECEĞİZ
PARLAMENTONUN VE MİLLETİN İRADESİNİ YOK SAYMAYA YÖNELİK HERHANGİ BİR GİRİŞİME İZİN VERMEYECEĞİZ

31 Mart 2021 Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 66. Birleşiminin 3. Oturumunda Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması KanunTeklifi maddelerinin görüşülmesine geçilmesi,yapılan oylama neticesinde reddedilmiştir.

İçtüzüğün 81. Maddesinde “Maddelerine geçilmesi veya tümü kabul edilmeyen kanun teklifleri, Genel Kurulca reddedilmiş olur” açık hükmü bulunmaktadır. Bu hükme göre kanunun maddelerine geçilemediği için kanunun tümü genel kurulca reddedilmiş sayılmaktadır.

Yine içtüzüğün 76. Maddesinin“Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından reddedilmiş olan kanunTeklifleri, ret tarihinden itibaren bir tam yıl geçmedikçe Türkiye Büyük Millet Meclisinin aynıYasama dönemi içinde yeniden verilemez.” Hükmüne göre teklif 1 yıl içeresinde tekrar genel kurula getirilemeyecektir.İçtüzüğün bu hükümleri yoruma açık değildir. Kesin ve nettir.

Oylamanın sonlandığı 3. Oturumun ardından Meclis Başkanvekili oturuma ara vermiştir. Verilen arada TBMM Başkanı Sayın Mustafa ŞENTOP ve tüm parti gruplarının başkanvekillerinin katılımı ile bir toplantı düzenlenmiştir.

AKParti grubunun temsilcileri içtüzüğün amir hükümleri açık ve net olmasına rağmen oylamanın tekrar edilmesinin yollarını aramışlardır. Beğenmediğiniz parlamento kararlarını, milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmak, bunun yol ve yöntemlerini aramak demokrasi ile bağdaşmayan bir durumdur.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte anayasanın çiğnendiğine, kanunların çiğnendiğine hepimiz şahit olduk. Şimdi sıra içtüzüğün yok sayılmasına mı gelmiştir?  Parlamentonun ve dolayısıyla milletin iradesini yok saymaya yönelik herhangi bir girişime İYİ Parti olarak izin vermeyeceğimizi buradan kamuoyuna ilan ediyoruz.

Meclis Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un da genel kurulun kararından yana tavır alacağına inanıyoruz.AkParti grubunu parlamentonun aldığı bu karara demokratik bir olgunlukla saygı duymaya davet ediyoruz. Kendilerine bunun anayasal bir zorunluluk olduğunu da bir kez daha hatırlatıyoruz. TBMM Başkanlık Divanının ise parlamentonun iradesine gölge düşürülmesini engellemekle sorumlu olduğunuhatırlatmak istiyoruz.

Tüm kamuoyu bilmelidir ki; Ak Parti Grubunun Meclis Başkanlık Divanındaki Sayısal çoğunluğuna güvenerek, İçtüzüğün 13. Maddesinikendi zaviyesinden yorumlayıp, oylamanın usulünde hata olduğuna kanaat getirip tekrir-i müzakerenin yolunu açmaya çalışması parlamentonun kararına keyfi bir müdahale anlamı taşıyacaktır.

Tutanaklardan ve TBMM TV kayıtlarından da anlaşılacağı üzere oylamada tartışmaya açık bir durum bulunmamaktadır. Oylamanın usulü ile ilgili herhangi bir parlamento üyesinin itirazı olmamış ve bu durum tutanaklarla da kayıt altına alınmıştır. Oturumu yönetenBaşkanvekili oylamanın sonucunu “KABUL EDİLMEMİŞTİR” olarak ilan etmiştir. Arzu eden her vatandaşımız Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin web sitesine girerek bu kayıtlara ulaşabilecektir.

Tüm usûl tartışmalarından bağımsız olarak, kanun teklifi AkParti milletvekillerinin tamamı tarafından kabul görmüş olsaydı bu irade genel kurula da yansırdı kanaatindeyiz. AkParti grubunun içeresinde, kanun teklifinin bu şekilde yasalaşmasından rahatsızlık duyan milletvekilleri mi vardır? Kamuoyu bu sorunun cevabını merak etmektedir.

Unutulmamalıdır ki Türk Milleti tarih boyunca iradesine tahakküm konulmasına asla müsaade etmemiştir. İYİ Parti olarak milletten aldığımız yetki ile milletin vicdanını yaralayacak, parlamentonun itibarını sarsacak bir girişime anayasa ve içtüzüğün verdiği yetkiler kapsamında asla izin vermeyeceğiz.

Bize göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin saygınlığı Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin saygınlığıdır. Bu her Siyasi Parti grubu tarafından da böyle kabul edilmelidir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ASKERİ KURSLARDAN ATATÜRK ADI ÇIKARILDIÖnceki Haber

ASKERİ KURSLARDAN ATATÜRK ADI ÇIKARILDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın “makbul gazeteci” yetkisine Danıştay’dan: ‘dur!’Sonraki Haber

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın...

Başka haber bulunmuyor!