HUKUKÇULAR GÖZALTILAR İÇİN, BU DEMOKRASİYE VURULMUŞ AGIR BİR DARBEDİR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HUKUKÇULAR GÖZALTILAR İÇİN, BU DEMOKRASİYE VURULMUŞ AGIR BİR DARBEDİR
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Mersin Şubesi ve 1974 Çağdaş Hukukçular Derneği Mersin Şubesi ortak bir bildiri yayınladılar: Mersin Akdeniz Belediyesi’nde borçlanma yetkisinin de ele alınacağı birçok önemli gündemin tartışılacağı Meclis toplantısı öncesi HDP’li meclis üyelerinin toplu olarak gözaltına alınması demokrasiye vurulmuş ağır bir darbedir.

Mersin Akdeniz Belediyesi’nde borçlanma yetkisinin de ele alınacağı birçok önemli gündemin tartışılacağı Meclis toplantısı öncesi HDP’li meclis üyelerinin toplu olarak gözaltına alınması demokrasiye vurulmuş ağır bir darbedir.
Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda Akdeniz Belediyesi meclis üyesi ve aynı zamanda HDP İl Eş başkanı olan Bedriye Kuş, meclis üyeleri Nuran Arslan, Mehmet Bitkin, Nevzat Baran ve Ali Tanrıverdi’nin içinde olduğu yaklaşık 20 kişi gözaltına alınmıştır.
28.07.2022 tarihinde yapılması planlanan Akdeniz Belediyesi olağanüstü meclis toplantısı, HDP ve CHP meclis üyelerinin katılmaması sebebiyle yeter sayısına ulaşmadı ve 29.07.2022 tarihinde olağanüstü toplantı kararı alınmıştır. Olağanüstü toplantı yeter sayısının Meclis üye sayısının 1/4 olduğu ve bu yeter sayının AKP’li Meclis üyeleri ile sağlanabileceği
dikkate alındığında çok önemli gündemler olağanüstü toplantı formülü ile görüşülebilecek ve çok az bir katılım ile (Muhalefetin hiç bir Meclis üyesi olmasa bile) karara bağlanabilecektir.
Bu sabah saatlerinde yapılan operasyon açıkça siyasi Saikler ile yapılmıştır. Amaç, Akdeniz’de halkın iradesinin Meclis kararlarına yansımasının önüne geçmektir. Akdeniz Belediyesi Meclisinin 29/07/2022 cuma günü yapacağı toplantıda belediyenin 50 milyon TL lik borçlandırılması teklifi, çok değerli bir arazi üzerinde bulunan eski TEDAŞ binasının
ihaleyle satışa çıkarılması gibi son derece hassas ve rant üretilebilecek önemli konuların görüşülmesi öncesinde Akdeniz halkı için son derece önem arz eden gündemler tartışılırken, bu operasyonun yapılmış olması, tesadüfi değildir.
Bu hukuksuzluğun önüne geçmek için öncelikle Akdeniz Belediyesi’nin 29.07.2022 tarihinde yapılması planlanan belediye meclisi toplantısı, politik saik ile gözaltına alınan HDP’li Meclis üyeleri serbest bırakılıncaya kadar ertelenmelidir.
Biz aşağıda ismi bulunan kurumlar olarak, siyasi saiklerle yapılan bu operasyonu kınadığımızı ve yürütülecek mücadelenin sonuna kadar yanında duracağımızı kamuoyuna duyuruyoruz. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÖKKEŞ DEMİR, MERSİN’E GELDİ GELELİ YURT SORUNUNU ÇÖZEMEDİÖnceki Haber

ÖKKEŞ DEMİR, MERSİN’E GELDİ GELELİ YURT...

Köklü hastaneler ‘rüyanın’ kurbanıSonraki Haber

Köklü hastaneler ‘rüyanın’ kurbanı

Başka haber bulunmuyor!