KANGAL’DA SU KAYNAKLARINA GÖZ DİKTİLER!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KANGAL’DA SU KAYNAKLARINA GÖZ DİKTİLER!
Sivas’ın Kangal ilçesinin Kangal tekkesi köyünde yapılmak istenilen mermer ocağı, Meclis gündemine taşındı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu,çevre 8 köyün yararlandığı ortak su havzası,Samut Baba Tekkesiile 703 yaşındaki anıt ağacın da bulunduğu bu bölgeye kurulmak istenen mermer ocağınınsu kaynaklarına, doğaya geri dönülemez tahribatlar yaratacağını vurguladı ve vatandaşların bu projeyi istemediğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ın Kangal ilçesinde yapılması planlanan mermer ocağının yaratacağı tahribatlarıve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini Meclis gündemine taşıdı. Karasu, ÇED Raporu’nda eksikliklerine rağmen “Olumlu” kararı verilen bu projeye vatandaşların karşı olduğunu vurguladı.

Karasu, Kangal’ınKangaltekkesi köyünde yapılmak istenen ve Zerk, Mamaş, Boğaz, Karanlık, Davulbaz ve Çetinkaya köylerinin ortak su havzasının bulunduğu, aynı zamanda inanç merkezi olarak insanların değer verdiği Samut Baba Türbesi iletescil edilmiş 703 yaşındaki anıt ağacın bulunduğu bölgede mermer ocağı yapmak için başlatılan projeyi ve ÇED sürecini Meclis gündemine taşıdı.

ÇED RAPORUNDA EKSİKLİKLER

ÇED Raporu’nda;Türkiye’nin olduğu kadar dünyanın her yerinden insanları ağırlayan Samut Baba Tekkesi’ne,703 yaşında olduğu tahmin edilen anıt ağaca vedaha geçen yıl doldurulan Davulbazgöletinin dolmasına neden tek kaynak olan ve köyden çıkan gözeden borular vasıtası ile taşınan suyun göreceği zararlar ve alınacak önlemlere ilişkin konularahiç temas edilmedi. Buna karşın, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı,projenin ÇED raporuna “olumlu”kararı verdi. Vatandaşlar da kararın iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin dava açtı.

İŞ MAKİNELERİYLE GİRDİLER

Dava uyarınca, Haziran ayı başında bilirkişi heyetinin bölgedeincelemeler yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Karasu,heyetin henüz raporlarını dahi yazmadan proje alanına iş makineleriyle girildiğini kaydetti.Karasu, mermer ocağına tepki gösteren vatandaşlarıniş makinelerinin çalışmaları engellediğini, şirket yetkililerinin de jandarma eşliğinde bölgeden ayrıldığını hatırlatarak, Bakan’dan şu sorularına yanıt verilmesini talep etti:

BÖLGEYE BÜYÜK ZARAR VERECEK

 • Yöredeki su havzası, inanç merkezi, anıt ağaç ve ⁠Davulbazgöleti gibi bölge için hayati önemi bulunan konuların ÇED raporunda yer almamasına karşın projeye “olumlu” kararı verilmesinin gerekçisi nedir?
 • ÇED raporunda, yıllardır yapımı süren ve geçen yıl doldurulan Davulbazgöletinin dolmasına neden tek kaynak olan ve köyden çıkan gözeden borular vasıtası ile taşınan su konusuna dikkat çekilmemesine rağmen bakanlığınızın tutumu neden "olumlu" yönde olmuştur? Söz konusu Davulumbazgöletinin üç köyün arazisini sulamak üzere oluşturulduğu da dikkate alındığında, bu maden projesi gölete zarar vermeyecek midir? Verecekse neden olumlu yönde görüş bildirilmiştir?
 • Bölgenin çevre köylerin yararlandığı su havzasının ve çok yakınında olması, Kangal Balıklı Kaplıcaları doğal sit alanının yakınında bulunması da dikkate alındığında, projenin hayata geçirilmesinden sonra bu faaliyetlerin insan sağlığına, doğal hayata, ekosisteme, çevreye, tarım alanlarına ve su havzalarına olumsuz etkilerine nasıl engel olunması düşünülmektedir? Bu konuda bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir?
 • Maden çalışmasının, su kaynaklarına olası etkilerinin ne olması öngörülmüştür? Bu konudaki risk ve zararlara ilişkin olarak Sivas’taki kamu kurumları, meslek odaları, üniversiteler ve ilgili sivil toplum örgütlerinden görüş ve öneri alınmış mıdır? Alınmış ise içerikleri nelerdir?
 • Projeden beklenen ekonomik faydalar ile çevrede doğuracağı geri döndürülemez riskler nasıl bir denge kurulmaktadır? Olası, doğal tahribatların önlenmesi için bakanlığınızın aldığı, alacağı önlemler nelerdir?
 • Mimarisi ve tarihiyle dikkat çeken ve 1573 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamakta Samut Baba Tekkesi’nin de bulunduğu bu alan Türkiye’nin dört bir yanından inaçlarını ve ibadetlerini yerine getiren vatandaşlarımızı da ağırladığı dikkate alındığında, proje uyarınca, tarihi tekkenin ve ziyaretçilerinin zarar görmemesi için ne tür tedbirler alınmıştır?

Türk göçü Meclis gündemindeÖnceki Haber

Türk göçü Meclis gündeminde

YERLİKAYA SUÇ ÖRGÜTLERİNE GÖZ AÇTIRMIYORSonraki Haber

YERLİKAYA SUÇ ÖRGÜTLERİNE GÖZ AÇTIRMIYOR

Başka haber bulunmuyor!