Karataş'ta kurulmak istenen balık çiftliği için soru önergesi verildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karataş'ta kurulmak istenen balık çiftliği için soru önergesi verildi
HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları: "Geçtiğimiz günlerde Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda görüşülen yasa tasarısına ek maddeyle Adana Karataş’ta “Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi” kurulması gece yarısı eklenmiş, komisyonda görüşülmüştür. Özel bir ekosisteme sahip olan alanda yaşayan tüm canlıların ve habitatların birbirleri ile bağlantılı olduğu unutulmamalıdır. Rant odaklı yapılmak istenen bu projenin hayata geçirilmesi bölge için telafisi olmayacak bir ekolojik yıkıma neden olacaktır."

Konu, HDP Adana Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz tarafından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye cevaplanması istemi ile ilettikleri soru önergeleri ile Meclise taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve OrmanBakanı Bekir Pakdemirlitarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 23.07.2020

Tulay Hatımoğulları Oruç

Adana Milletvekili

2/2985 esas numaralı“Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” geçtiğimiz günlerde Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda görüşülmüştür. Yasa tasarısına ek maddeyle Adana Karataş’ta “Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi” kurulması gece yarısı eklenmiş, komisyona sunulmuş ve görüşülmüştür.

Bahsi geçen OSB alanı Yumurtalık-Akyatan lagününün hemen bitişiğindedir. Ceyhan Nehri’nin deniz ile buluştuğu sulak alanda kurulması planlanan tesisler; denize 1 ile 2 km. mesafede olacak, 6 bin dönüm alanı kapsayacak, 215 adet havuz, soğuk hava deposu, paketleme ünitesi, yem ve malzeme deposu gibi yapılar bulunacak. Burada balık çiftliği yapma girişimi, 1987 yılında Orman Bakanlığınca ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edilen AkyatanGölü çevresinde telafisi olmayacak zararlara neden olacaktır. Yaşanacak doğa felaketinin ilk adımı, tesislerin kurulması için iş makinelerinin kullanımı, açık drenaj yapılması ile başlayacaktır ve devamında balık çiftlikleri ile sürecektir.

Göçmen kuşlar için oldukça önemli bir konaklama noktası olan lagün çevresi,yeşil deniz kaplumbağasının (Cheloniamyda) ve adi deniz kaplumbağasının (Carettacaretta) yumurtlama ve yuva alanıdır.Aynı zamanda bu bölge, 15 Nisan 1998 tarihinde Ramsar Sözleşmesi (Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşme) ile Ramsar alanı ilan edilmiştir.Bölgede yapılması planlanan balık çiftlikleri, sulak alanların korunmasını sağlamayı amaçlayan bu uluslararası sözleşmenin ihlali demek olacaktır.

Özel bir ekosisteme sahip olan bu alanda yaşayan tüm canlıların ve habitatların birbirleri ile bağlantılı olduğu unutulmamalıdır. Rant odaklı yapılmak istenen bu projenin hayata geçirilmesi bölge için telafisi olmayacak bir ekolojik yıkıma neden olacaktır. Bu nedenle bu proje henüz yasalaşmadan rafa kaldırılmalıdır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYASOFYA CAMİİ TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OLSUNÖnceki Haber

AYASOFYA CAMİİ TÜRK MİLLETİNE HAYIRLI OL...

Turan, İstanbul Havalimanı’nı meclis gündemine taşıdıSonraki Haber

Turan, İstanbul Havalimanı’nı meclis gün...

Başka haber bulunmuyor!