Kemal Peköz: Türkiye Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri araştırılmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kemal Peköz: Türkiye Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri araştırılmalıdır
HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Son dönemlerde cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri oldukça artmıştır, diyerek Kırıkkkale ve Şakran Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini aktararak Mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını talep etmiştir. Peköz ayrıca İHİK komisyonuna dilekçe ile başvurup söz konusu cezaevleri hakkında bilgi ve cezaevlerine acil ziyaret talep etti.

İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA

2 Ekim 2021 tarihinden bu yana Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevinde kalan en az 100 tutuklu kendi istekleri dışında "güvenlik" gerekçesiyle ile başka cezaevlerine sevk edilmiştir. Tutuklulara sabaha karşı sevk edilecekleri bilgisi verilerek 10 dakika içinde hazırlanmaları istenmiştir ve tutuklular kişisel temel ihtiyaçlarını, özel eşyalarını, paralarını alamadan farklı cezaevlerine gönderilmiştir.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi Başkanı Şevin Kaya’nın konu ile ilgili aktarımları şöyledir;

 “Birçok cezaevine sürgünler olmuş. Cezaevine gerekçesini ilk sorduğumuzda ‘güvenlik’ ardından ise ‘rutin sevk işlemi’ denildi. Aylardır sevk başvurusunda bulunan tutuklulara da cevap verilmedi. Tutuklular sevk talebinde bulunmasına rağmen kabul edilmeyip bir sabah 10 dakika sonra sevk edilecekleri bildirildi. Tutuklular eşyalarını, paralarını alamadan farklı cezaevlerine gönderilmiş. Pandemi gerekçe gösterilerek, tekli karantina koğuşlarına alınmış. Parasız ve yedek kıyafetleri yanlarında yok. Bir hafta önce sevk edilen bir tutuklu da sevk edilmiş. Olağandışı bir sevk işlemi. Böyle toplu sevk işlemleriyle karşılaştığımız olmadı. Tutukluların çoğu zaten ailelerinden uzaktadır. Şimdi daha uzak şehirlere gönderildiler”

Tutuklulardan Tekirdağ 1 Nolu Cezaevi’ne sevk edilen Sedat Alçiçek’in kardeşi PeldaAlçiçek,kardeşinin başka bir cezaevine sevk edildiğini tesadüfen görüşe giden bir avukattan öğrendiklerini, abisinin kendilerini telefonla arayarak sevk sırasında ring aracının içinde klimayı soğuk yerine sıcak çalıştırıldığını, tutukluların sıcaktan hastalandıklarını, bir arkadaşının ayakkabısını dahi almasına izin verilmediğini ve sürgünden önce gece yarısı bir grup tutukluyu odadan çıkarıp temiz olmayan bir hücrede uyuttuklarını aktardığını ifade etmiştir.

Silivri Cezaevi’ne sevk edilen İsa İpekli’nin kardeşi ve vasisi Zeynep İpekli dekardeşinin 5 gün boyunca hangi cezaevine sevk edildiğini öğrenemediklerini, daha sonra kardeşinin telefonla arayarak tek kişilik hücrede tutulduğunu, birlikte götürüldüğü arkadaşlarından bilgi alamadığını aktardığını ifade etmiştir.

Tüm bunlara ek olarak Kırıkkale Cezaevi’nden 3-4 Ekim 2021 tarihlerinde Tekirdağ 2 No.lu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Fatih Kaplan, Fikret Aslan, Mesut Eren ve Bülent Özcan, Hüseyin Bektaş, Kenan Çiçek, İsrafil Aras ve Mehmet Develi cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kalmıştır ve uygulamayı kabul etmeyen tutuklular, kameranın olmadığı bir odada darp edilmiştir. Çıplak arama dayatması ve darp edilmelerini ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde aktaran Hüseyin Bektaş, darp edilen tutukluların iki gün sonra revire çıkarıldığını iletmiş ve talep etmelerine rağmen revir doktorunun darp raporu vermediğini belirtmiştir. Bektaş ayrıca cezaevi idaresinin kendilerine yatak, yorgan ve battaniye vermediğini de eklemiştir.  İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun bahsi geçen konular ile ilgili inceleme yapmasını ve Komisyonunuz bünyesinde bulunan Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun, Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevive Tekirdağ 2 No.lu F Tipi Cezaevi’nde söz konusu iddialar ile ilgili bilgi almasını ve siyasimahkumların durumunu araştırmak üzere kuruma bir ziyaret gerçekleştirmesini arz ve talep ederim. 14.10.2021

Kemal PEKÖZ - Adana Milletvekil


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çepni: AKP'li yıllarda belki de tarihte eşi benzerine çok az rastlanır bir yolsuzluk, hırsızlık düzeni inşa edildiÖnceki Haber

Çepni: AKP'li yıllarda belki de tarihte...

Engelli sağlık kurulu raporu olmadığı halde ödeme yapılmışSonraki Haber

Engelli sağlık kurulu raporu olmadığı ha...

Başka haber bulunmuyor!