Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili soru önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili soru önergesi verdi
HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini meclis gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL’ünyanıtlamasıiçin soru önergesi verdi.

“Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde, hak ihlallerine karşı 13 tutuklunun 19 Mayıs 2020 tarihinde başlatmış olduğu dönüşümlü açlık grevi 114 gündür devam etmektedir. Açlık grevi eylemcilerinden olan Cumali Yıldırım, Cezaevi Yönetimi tarafından sistematik olarak uygulanan hak ihlallerine karşı açlık grevine başladıklarını, fakat açlık grevi süresince hak ihlallerinin daha da arttığını ifade etmektedir. Cumali Yıldırım’ın aktarımlarına göre açlık grevine katılan 13 tutuklu dört aydır tek kişilik hücrelerde tutulmakta, günde sadece 20 dakika havalandırmaya izin verilmekte ve günde yarım saat soğuk su ve sıcak su verilmektedir. Ayrıca Kırşehir E Tipi Cezaevi Yönetimi tarafından Yeni Yaşam, BirGün ve Evrensel gazeteleri tutuklulara verilmemektedir.

Geçtiğimiz yıl içerisinde özellikle Covid-19 salgını ile birlikte Türkiye’deki cezaevlerinde hak ihlallerinde ciddi bir atış olduğu gözlemlenmektedir. Kırşehir E Tipi Cezaevi de yaşanan hak ihlallerinin başında gelmektedir. Tutuklulara yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerine yönelik Bakanlık tarafından maalesef hiçbir adım atılmadığı için, tutuklular ellerinde tek çare olarak açlık grevine başvurmaktadır.

Kırşehir E Tipi cezaevinde sistematik biçimde uygulanan hak ihlalleri, Türkiye’nin tarafı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Malta Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalarla çelişmektedir. Kırşehir E Tipi Cezaevinde tutuklara istenilen gazetelerinin verilmemesi tutukluların haber alma hakkını ihlal eden bir tecrit uygulamasıdır. Dolayısıyla Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerinin ivedilikle ortadan kaldırılması ve tutuklulara yönelik uygulamaların Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası anlaşmalarda belirtildiği gibi uygulanması bir zorunluluktur.” denilen önergede şu sorular soruldu:

 1. Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde tutuklulara yönelik uygulanan hak ihlallerinden Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?
 2. Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde uygulanan hak ihlallerine ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir araştırma ve inceleme yapılarak soruşturma açılacak mıdır?
 3. Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde 114 gündür açlık grevinde olan tutuklular hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Eğer var ise Bakanlığınızın bu konuda herhangi bir girişimi olacak mıdır?
 4. Kırşehir E Tipi Cezaevi Yönetim tarafından tutukluların haber alma hakkının elinden alınmasına yönelik Bakanlığınız tarafından tutukluların haber alma hakkının teslim edilmesi konusunda bir adım atılacak mıdır?
 5. Kırşehir E Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutuklulara yönelik günde yarım saat su verilmesinin temel gerekçeleri nelerdir?
 6. Geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’nin farklı cezaevlerinde uygulanan tecrit politikalarının son bulması için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GİRGİN: HÜDAYİ BAŞ’I ÖLÜME GÖTÜREN ANLAYIŞIN HESABI SORULMALIDIR!Önceki Haber

GİRGİN: HÜDAYİ BAŞ’I ÖLÜME GÖTÜREN ANLAY...

CHP’Lİ ANTMEN ‘AKP İLE 12 EYLÜL KALICI HALE GELDİ’Sonraki Haber

CHP’Lİ ANTMEN ‘AKP İLE 12 EYLÜL KALICI H...

Başka haber bulunmuyor!