KORONA GÜNLERİNDE ÜRETİM MALİYETİ DÜŞÜRÜLMELİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KORONA GÜNLERİNDE ÜRETİM MALİYETİ DÜŞÜRÜLMELİ
Koronavirüs nedeniyle başta sağlık olmak üzere pek çok alanda tedbirler alınırken tarımda aynı özenin gösterilmediğini söyleyen CHP’li Özer, “Sahada sıkıntı var, çiftçi ürün ekmekte kararsız. Bakanın açıklaması rahatlatmadı, borç altında ezilen çiftçi tam destek istiyor” dedi.

Koronavirüs salgınına karşı hükümetin tarım alanında yeter önemde tedbir almaması sektör tarafından tepkiyle karşılanıyor. Tarım Bakanlığını tarımsal üretimi koronavirüsten korumaya yönelik tedbirler almaya ve konuyla ilgili gerekli özeni göstermeye davet eden CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Üreticiye moral şart!” dedi.

Bakanlığın sanki koronavirüs salgını tarım sektörüne etki etmiyor ve etmeyecek gibi rahat bir tutum içinde olduğunu belirten Özer, şunları söyledi: “Şu anda sahada kararsızlık var, üreticiler ekim yapmak istemiyor. Normal şartlarda değiliz, bu salgın nedeniyle bir bilinmezlik yaşanıyor, üretici önünü göremiyor. Zaten borç altında eziliyor, kafası rahat değil. Bakanın açıklamaları da kimseyi rahatlatmadı, üretici tam destek istiyor. Çiftçiye bu süreçte en azından kredi borçlarını bir yıllık faizsiz erteleme olanağı getirilmelidir.”

KIRSAL İÇİN TEDBİR PAKETİ GEREKLİ

Üretimin sürmesi ve salgın sonrası gıda sıkıntısı çekilmemesi için ülke genelindeki üreticilerin tamamını kapsayacak şekilde elektrik, gübre, mazot, ilaç ve tohum fiyatının düşürülmesinin de büyük önem taşıdığını ifade eden Özer, “2019 destek ödemeleri yapılmaya başlandı ama eğer üreticiye ‘bu sana yeter’ deniyorsa doğru olmaz. Çiftçi maliyetin yüksekliğini düşünmeden ekim yapabilmeli, fidesini dikebilmeli” dedi.

Kırsal için mutlaka bir tedbir paketi gerektiğinin altını çizen CHP’li Özer, bazı ürünlerde ekim yapıldığını, bazı ürünlerde ise hasadın yaklaştığını belirterek şunları söyledi:

“Her yıl sağlıksız barınma koşullarına mecbur kalan mevsimlik işçilerin tarlaya ulaşımlarını sağlamak üretimin devamı için yetmez. Bu işçilerin temizlik koşulları da en iyi şekilde sağlamalıdır. Yani ekonomik koşullar kadar sağlık koşullarına dair de önlemler alınmalıdır. Aksi halde tarımsal üretimi koronavirüsten koruyamazsınız.”                                                                        

HÜKÜMET ÇİFTÇİYİ VE EMEĞİNİ DESTEKLESİN

CHP’li Özer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin önceki gün yaptığı açıklamalarına ilişkin olarak da bazı değerlendirmelerde bulundu.

Stokların dolu olduğunu ama gerekirse et ve buğday ithalatı yapılabileceğini söyleyen Bakanın kalp kırdığını belirten Özer, “Üretici ve yetiştiriciyi ithalatla tehdit etmek doğru değil. Ayrıca neden hala üretim planlaması yapılmadığı açıklanmalıdır. Neden böyle küresel bir salgın krizi yaşanırken bile ithalat düşünülüyor da üretime odaklanılmıyor?” dedi.

Özer şöyle devam etti: “Bakan çiftçinin üretime devam etmesini, devletin çiftçinin yanında olduğunu ve gerekirse alım garantisi verileceğini söylüyor. Ürünü ekin tarlada kalmaz, diyor. Oysa çiftçi ürünün tarlada kalmasından korkmaz, verdiği emeğin gerçek karşılığını alamamaktan sıkılır. O nedenle eğer hükümet çiftçinin yanında olmak istiyorsa tarlayı toplamaya değil, emeği destekleyip emekçinin karşılığını alması için uğraş vermelidir.”

ÜRETİM DÜŞEBİLİR GIDA SIKINTISI OLABİLİR

CHP’li Özer, gıda sıkıntısı olmayacağını belirten Bakan Pakdemirli’nin üretim tedarik zincirinde gerekli tüm tedbirlerin alındığını da söylediğini hatırlatarak şu ifadelerde bulundu:

“Toptancı hallerindeki komisyoncular, tüccarların sokağa çıkma yasağı olacağını düşünerek tüketici hallerine mal yapmak istemediklerini belirtiyor. Tüccarların sebze talebi azaldığı için fiyatlar düşüyor, bu da üreticinin zarar etmesine neden oluyor. Tüketici ucuza ürüne ulaşacağını düşünüyor ama zarar eden üretici üretimden çekiliyor. Bu da önümüzdeki süreçte üretimin düşmesi ve gıda sıkıntısı demek. Bir yandan da gümrük kapılarındaki virüs tehdidi yüzünden ihracatçı piyasadan çekiliyor. Neticede üretim zincirinde büyük sıkıntı var. Bakan tedbir aldıklarını söylüyor, güzel, ama bu tedbirler nedir merak ediyoruz.”

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hatimoğulları'ndan Hatay'da Alevilere dönük Korona virüs salgını haberine ilişkin açıklamaÖnceki Haber

Hatimoğulları'ndan Hatay'da Alevilere dö...

Gürer “Kırsalda karantinalar artarsa tarımda sorun yaşanır”Sonraki Haber

Gürer “Kırsalda karantinalar artarsa tar...

Başka haber bulunmuyor!