Küresel Virüs Salgını Koşullarında 58. Yıl Kutlu Olsun

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Küresel Virüs Salgını Koşullarında 58. Yıl Kutlu Olsun
Her yıl Genel-İş’in kuruluşunu bildiriler yazarak, afişler tasarlayarak, toplantılar düzenleyerek kutladık. Her yıl kutlaması değişik koşullar altında gerçekleşti; söylediklerimize ve yazdıklarımıza bu koşullar yön verdi.

Küresel Virüs Salgını Koşullarında 58. Yıl Kutlu Olsun
 

 Her yıl Genel-İş’in kuruluşunu bildiriler yazarak, afişler tasarlayarak, toplantılar düzenleyerek kutladık. Her yıl kutlaması değişik koşullar altında gerçekleşti; söylediklerimize ve yazdıklarımıza bu koşullar yön verdi.
2018 yılında taşeron şirket işçilerinin kadroya geçirilmesi sürecinde yaşanan eşitsizlikleri ön plana çıkardık; 2019 yılında benzer konuyu sendikal haklar vurgusuyla işledik; toplumsal krize dönüşen ve giderek ağırlaşan ekonomik krize odaklandık.
Bu yılın gündemi ise küresel virüs salgınının yarattığı ağır sonuçlar olacak.
1962 22 Nisan günü Abdullah Baştürk ve arkadaşları tarafından kurulan Genel-İş çok sayıda badireden geçti, nice engelleri aştı ve bugünlere kadar geldi.
Kolay değildir bir işçi sınıfı örgütünün bunca darbe, tehdit, baskı ve sindirme girişimine rağmen ayakta kalması ve 100 bini aşan bir üye sayısına ulaşması.
Zordur işçi sınıfını savunmak vahşi kapitalizm koşullarında sermaye hükümetlerine karşı.
Zordur işçi sınıfının hakkını hukukunu savunmak zorba iktidarlara karşı ve hak hukuk savunurken toplumun emekçi kesimlerinin hakkını ve hukukunu da savunmak; onlar için demokrasi talep etmek, onlar adına demokrasiyi savunmak, onların sesi, nefesi olmak…
Bugünün virüs salgını koşulları tüm insanlığa meydan okuyor ve salgının yarattığı sağlık tehdidi ile ekonomik, sosyal, siyasal ve psikolojik sonuçlar belki de bugüne dek görülmedik bir tahribat yaratacak, bilmiyoruz.
Bildiğimiz işsiz kalıyoruz, canımız tehlikede, üretim bandındayız, sokaktayız, atölyedeyiz, hastanedeyiz; işsiz kalmak aç kalmak anlamında, evde kalmak istiyoruz ama işsiz kalmamak için ayaklarımız geriye giderek işe gidiyoruz.
İşverenler ister kamu olsun ister özel sektör olsun bizleri oraya buraya sürülecek insanlar olarak görüyor; bizler onların gözünde birer maliyet unsuruyuz; 3 ay nasıl kurtuluruz; 3 ay 5 ay ücret ödemeden bir yol bulabilir miyiz veya yükümlülüklerden nasıl kurtuluruz diye üzerinden hesap yapılan insanlarız biz…
Öte yandan Devlet de bizlerin hakkını hukukunu koruyacağı yerde bize cep harçlığı vermeyi lütuf gibi gösteriyor. Çaresizliğimizi bizi yönetmek için kullanıyor.
Biz devlet, işveren, sermaye politikalarını, uygulamalarını biliyor ve tanıyoruz. Genel-İş daha ilk kurulduğunda işçileri işçi olarak değil maraba olarak gören belediye başkanlarına kendimizi kabul ettirme mücadelesi verdik. Bırakın sendikayı karşısında itiraz eden işçiye tahammül edemeyen işverene toplu sözleşmeyi, grevi kabul ettirdik; işçiye istediğini yapabileceğini sanan, toplu sözleşme neymiş diyen belediye yöneticilerine karşı kilometrelerce yürüdük ülkenin kuzeyinden batısından Başkente…
Bugün farklı mı? İşçiye maliyet unsuru olarak bakan ve sana ben değil devlet ücret versin diyerek işçiyi kısa çalışmayla 3-5 aylığına başından atmayı marifet sayan, bunu kamu yöneticiliğine sığdıran belediye yönetimlerine ne demeli? Kendilerini bir an olsun o işçinin yerine koyamayacak kadar duyarlılık yoksunu işverenlere ne demeli?
Yaşadığımız dünya kapitalizmin esareti altında, işçiler ve emekçi insanlar bu esaretin altındayken bir de virüsün yarattığı küresel salgının yarattığı ekonomik, sosyal, siyasal ve insani dram ile yüzyüze kaldılar.
Sendikamızın 58. Yaşını insanlığın başındaki büyük bir bela altında kutluyoruz. “Büyük insanlık” bu badireyi de atlatacaktır; Sendikamız üyelerimizin ve işçi sınıfının sağlığı için elinden gelen çabayı göstermektedir, her türlü zorluğa karşı hazırlık yapmaktadır.
Sağlıklı günlere biran önce ulaşmak umuduyla DİSK/Genel-İş’in 58.yılı tüm üyelerimize kutlu olsun, başta Abdullah Baştürk olmak üzere kurucularımızı ve sendikal mücadelede yitirdiğimiz yoldaşlarımızı saygı ve sevgiyle anıyoruz. Bu salgın ve işsizlik sürecinde yitirdiğimiz üyelerimizi de unutmuyoruz.
Yaşasın DİSK Yaşasın Genel-İş

basın bülteni


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KORONAVİRÜS SÜRECİNDE ESNAFIN DA YANINDAÖnceki Haber

KORONAVİRÜS SÜRECİNDE ESNAFIN DA YANINDA

Milli Eğitim Müdürünün hassasiyetiSonraki Haber

Milli Eğitim Müdürünün hassasiyeti

Başka haber bulunmuyor!