Kurtuluş ateşinin yakıldığı binayı tantunici yapacaklar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kurtuluş ateşinin yakıldığı binayı tantunici yapacaklar
Mersin’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Kasım 1918’de kaldığı ve Kuvayi Milliye direnişinin ateşinin yakıldığı tarihi Karamancılar Konağı, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Gastronomi Müzesi olacak. Tantuni, kokoreç, lahmacun gibi yöresel yemekler sunulacak.

Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 4 Kasım 1918’de Mersin’de kaldığı ve Kuvayi Milliye direnişinin ilk örgütlediği tarihi Karamancılar Konağı, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Gastronomi Müzesi altında tantuni, kokoreç, lahmacun gibi yöresel yemeklerin sunulacağı restorana dönüştürülüyor. Belediye Meclisi’nde MHP, AKP, CHP ve HDP’li Meclis üyelerinin oy birliğiyle alınan karar büyük tepki çekti. Atatürkçü yurttaşlar, tarihi binanın Kuvayi Milliye Müzesi yapılması için kampanya başlattı.

GAZETECİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin Temmuz 2017’deki toplantısında aldığı karar, Mersin’in yerel gazetelerinden Haberonda’nın editörü Ahmet Söyler’in dikkati sayesinde tekrar gündeme geldi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bastığı kitapta tarihi Karamancılar Konağı’nın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Kuvayi Milliye ateşini yaktığı yer olduğunu tespit eden Söyler, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin MHP’li Başkanı Burhanettin Kocamaz’a bir çağrıda bulundu.

KURTULUŞ MÜZESİ OLSUN

Söyler’in çağrısı şöyle: “Başkan Kocamaz her yıl Pozantı Karboğazı’nda Fransız Lejyon Taburu’nun Kuvayi Milliyeciler tarafından esir alınmasını kutluyorsunuz. Fakat esas Kuvayi Milliye direnişinin tarihi miladı 4 Kasım 1918’de Gazi Mustafa Kemal’in Suriye’den İstanbul’a dönerken Mersin’e gelip bu binada direniş ateşini yakması ile başlamıştır. Başkan Kocamaz sizde bir Kuvayi Milliye torunusunuz. Gastronomi Müzesi her yere yapılır, gelin bu yanlıştan dönün. Atamızın anısına sahip çıkıp bu binayı Kuvayi Milliye ve Kurtuluş Müzesi yapalım.”

DESTEKLER İSTEDİLER

Aydınlık’a açıklama yapan Söyler, “Atamızın kurtuluş ateşini yaktığı bu tarihi binanın Gastronomi Müzesi altında lokanta yapılmasını Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu teklif etmiş. Başkan Kocamaz, Lokmanoğlu’nun teklifini Belediye Meclisi’ne taşıyarak oy birliği ile karar aldırmış. Biz ‘Gastronomi Müzesi’ne karşı değiliz. Fakat büyük kurtarıcımızın hatıralarına sahip çıkmak boynumuzun borcu” diyerek kampanya başlattıklarını açıkladı. Söyler, vatandaşları kampanyaya destek vermeye çağırdı: “Kuvayi Milliye ruhunu halen yaşayan Doğu Perincek’in de kampanyaya destek vereceğinden eminiz” diye konuştu.

‘HARP DAHA BİTMEDİ!’

Söyler, Karamancılar Konağı’nın tarihine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Yıldırım Orduları ve 7’nci Ordu Komutanı iken Suriye Cephesi’nden trenle İstanbul’a dönen Gazi Mustafa Kemal, 3 Kasım’da Adana’da ilgililerle toplantı yapmıştır. Kemal 5 Kasım 1918’de trenle Mersin’e geçerek, 23’üncü Tümen Komutanı silah arkadaşı Bursalı Bahattin Bey’in kiracı olarak oturduğu Karamancılar Konağı’nda misafir edilmiştir. Bu konakta kurtuluşun ilk stratejik planları yapılmıştır. 5 Kasım 1918’de Karamancılar Konağı’nda yapılan toplantıya Mutasarrıf Galip Bey, Tümen Yaveri Enis Bey, Jandarma Tabur Komutanı Hasan Zühtü Bey, Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Talat, Arslanköy Jandarma Komutanı Hüsnü Bey ve diğer ilgililer katılmıştır. Gazi bu toplantıda, ‘Harp bitmedi. Asıl mücadele bundan sonra başlayacaktır. Silahlarınıza sahip olun’ diyerek, depolardaki silah ve cephanelerin Toros eteklerindeki karakollar ve köylerdeki Kuvayi Milliyecilere dağıtılması emrini vermiştir.

Kaynak: AYDINLIK

Link:https://www.aydinlik.com.tr/kurtulus-atesinin-yakildigi-binayi-tantunici-yapacaklar-turkiye-eylul-2018


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avukattan kıssadan hisseli paylaşımÖnceki Haber

Avukattan kıssadan hisseli paylaşım

Kavalcı'dan Kocamaz'a sert çıkışSonraki Haber

Kavalcı'dan Kocamaz'a sert çıkış

Başka haber bulunmuyor!