Levent Gök, Ulusal Orman Envanteri Hakkında soru önergesi verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Levent Gök, Ulusal Orman Envanteri Hakkında soru önergesi verdi
Levent Gök: 2020 yılı Eylül ayında yayınlanan Orman Genel Müdürlüğü 2019 yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda Orman Genel Müdürlüğü(OGM) tarafından hazırlanması gereken Uluslararası Norm ve Standartlara Uygun Ulusal Orman Envanteri’nin bulunmadığı ifade edilmiş, Türkiye’nin en önemli kaynaklarından olan ormanların korunması ve ormancılık politikalarının geliştirilebilmesi için bu çalışmanın gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Sözü geçen bulguya ve Sayıştay’ın uyarılarına rağmen güncel Ulusal Orman Envanteri çalışması tamamlanmamış, bağlayıcı uluslararası anlaşmaların gereklilikleri göz ardı edilmiştir. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde 28 Temmuz’da başlayan orman yangınları günlerce sürmüş, binlerce hektar genişliğindeki orman arazisi kül olmuştur. Güncel Ulusal Orman Envanteri bulunmayan Türkiye’nin mevcut durum içerisinde orman yangınlarıyla mücadele etmesi ve orman yangınları sonrasında durum tespiti yaparak etkin ağaçlandırma projeleri uygulaması mümkün görünmemektedir. Ormanlarımız hakkında detaylı veriye sahip olmayan OGM’nin büyük orman kayıplarından sonra nasıl bir strateji izleyeceği kamuoyu tarafından merak edilmektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirlitarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

2020 yılı Eylül ayında yayınlanan Orman Genel Müdürlüğü 2019 yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nda Orman Genel Müdürlüğü(OGM) tarafından hazırlanması gereken Uluslararası Norm ve Standartlara UygunUlusal Orman Envanteri’nin bulunmadığı ifade edilmiş, Türkiye’nin en önemli kaynaklarından olan ormanların korunması ve ormancılık politikalarının geliştirilebilmesi için bu çalışmanın gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Sözü geçen bulguya ve Sayıştay’ın uyarılarına rağmen güncel Ulusal Orman Envanteri çalışması tamamlanmamış, bağlayıcı uluslararası anlaşmalarıngereklilikleri göz ardı edilmiştir. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde 28 Temmuz’da başlayan orman yangınlarıgünlerce sürmüş, binlerce hektar genişliğindeki orman arazisi kül olmuştur. GüncelUlusal Orman Envanteri bulunmayan Türkiye’nin mevcut durum içerisinde orman yangınlarıyla mücadele etmesi ve orman yangınları sonrasında durum tespiti yaparak etkin ağaçlandırma projeleri uygulaması mümkün görünmemektedir.Ormanlarımız hakkında detaylı veriye sahip olmayan OGM’nin büyük orman kayıplarından sonra nasıl bir strateji izleyeceği kamuoyu tarafından merak edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. Ulusal Orman Envanteri’nin geliştirilmesi için 2016 yılında başlanan çalışmalarda herhangi bir ilerleme sağlanamamasının sebeplerini açıklar mısınız?
 2. İlgili Sayıştay raporuna rağmen Ulusal Orman Envanteri’nin güncellenmesi ve uluslararası norm ve standartlara uygun hale getirilmesi için neden herhangi bir adım atılmamıştır?
 3. Güncel Ulusal Orman Envanteri bulunmadığı halde 28 Temmuz’da başlayan orman yangınlarında kaybedilen binlerce hektar genişliğindeki ormanlık alanın ağaçlandırılması ve orman özelliği kazandırılması nasıl sağlanacaktır?
 4. Ulusal Orman Envanteri’nin güncelleneceği ve uluslararası norm ve standartlara uygun hale getirileceği tarihi açıklar mısınız?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “TÜİK yine yanıltmadı”Önceki Haber

Gürer: “TÜİK yine yanıltmadı”

YENİ BAKANA İLK SORU ÖNERGESİ: ESKİ BAKAN SELÇUK’UN DANIŞMANINA KADRO KIYAĞI MI YAPILDI?Sonraki Haber

YENİ BAKANA İLK SORU ÖNERGESİ: ESKİ BAKA...

Başka haber bulunmuyor!