MAHKUM AİLELERİ BAKIRKÖYDE TOPLANIP HÜKÜMETE SESLENDİ: AF İSTİYORUZ!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MAHKUM AİLELERİ BAKIRKÖYDE TOPLANIP HÜKÜMETE SESLENDİ: AF İSTİYORUZ!
Mahkum aileleri Adil Yaşam Derneği Önderliğinde bir araya gelerek, Muhammed Haluk Çavuşoğlu başkanlığında basına açıklama yaptılar. AF İSTEDİLER....

Sosyal Medya hesaplarıdan dayınışmaya çağıran Mahkum aileleri, adil Yaşam Derneği öncülüğünde dün bir çağrı yaptılar. Bakırköy’de açıklama yapacağız, sesimizi duyuracağız aramıza katılın dendi.

Haber sitemiz bu açıklama ve çağrıyı sayfasına taşıdı.

https://www.haberanaliz.net/haber/mahkum-ve-mahkum-aileleri-af-icin-aciklama-yapacaklar-15722

Sosyal medya hasaplarında ardı ardına yapılan paylaşımlardan sonra dün kalabalık bir topluluk saat 15.00’te Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplandı.

HÜKÜMETTEN AF İSTEDİLER

Mahkum yakınları son yıllarda adalette yaşanan sıkıntıları dile getirerek, mahkum ve mahkum ailelerinin toplamı 10 milyona yakın mağdur insanın mağduriyetinin giderilmesini istediler. Siyasilere seslenen mahkum ailileri, sesimizi duyun ve çare olun dediler.

BASIN AÇIKLAMASI METNİNİ ADİL YAŞAM DERNEĞİ BAŞKANI OKUDU

Adil Yaşam Derneği Başkanı M. Haluk ÇAVUŞOĞLU,  “Ülkemizde Adalet arayışı toplumun birinci derecede önceliği haline gelmiştir” diyerek şu espitlerde bulundu:

• Yapılan araştırmalar adalete güven seviyesinin %30’lara düştüğünü göstermektedir.

• Görevden alınan örgüt bağlantılı hâkim, savcı ve diğer çalışanların yaptıkları iş ve işlemler halen geçerliliğini korumaktadır.

• Anayasa Mahkemesi açıklamalarına göre başvuru yapanların yüzde 77’si adil yargılanma hak ihlali başvurularıdır. Başvuru yapabilenlerin %52,1’inin adil yargılanmadığı ortaya konulmuştur.

• Adil yargılama ihlali için başvuramayan başvuru yollarını bilmeyen, başvuru sürelerini bilmeyen, hatta avukat dahi tutamayan, o kadar gariban insan var ki, bu noktada çözüme odaklı af şart olmuştur.

• Uygun kıdem ve liyakate sahip olmayan hâkim ve savcıların görevlendirilmesi verdikleri hatalı kararların oranlarını yükseltmiştir. Genç hâkim ve savcıların bilgi tecrübe eksikliği kamuoyunda genel kabul görmüş çok önemli bir sorundur.

• Cezaevlerindeki yoğunluk bilinen bir gerçektir. Üstelik pandemi koşullarının yaşandığı günümüzde, yoğunluğun devam etmesi, infazı ağırlaştıran koşullar yaratmaktadır. Cezaevlerindeki yoğunluk ve pandemi nedeniyle hükümlülerin aileleriyle yüz yüze veya iletişim vasıtaları yoluyla iletişim kurması dahi büyük bir probleme dönüşmüş durumdadır. Bulundukları koşullar insan haklarına uymayan şartlardır. Mahkumlar vardiyalı şekilde yatmakta, tuvalet önlerinde ve yerlerde yatmaktadırlar ki; bu şartlar altında hijyen ve Sağlıklı Yaşama Hakkı ihlali oluşmaktadır. Ceza insan onur ve haysiyetine uygun infaz edilmelidir. Ceza içerisinde cezadır, bu yaşanılanlar.

• Açık cezaevinden pandemi sebepli 91bin mahkûm, suç ayrımsız izine gönderilmişler, tekrar suç işlememişler topluma adapte olmuşlardır. Her insan ikinci bir şansı hak eder sözüne en iyi örnek bu durumdur ki; birde adil yargılanma hak ihlali söz konusu iken şans istemekte ayrı bir gurur kırıcı durumdur.

• Başta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kamuoyuna yansıyan Af açıklamaları, Meclise getirilen Şartlı Ceza İndirimi kanun teklifi ve diğer af açıklamaları mahkûm ve ailelerini beklenti içerisine sokmuştur. Lakin 4 yıl gibi süre geçmesine rağmen çözüm odaklı çalışma yapılmamıştır. Devletimiz şefkatini de göstermeli ki, milyonlarca insanımızın devletle bağı da güçlenmelidir. Sorun niteliğindeki hususlara ek olarak,

• İstinaf mahkemeleri onama mercii görevi görmekte hatalı kararlar ayıklanamamaktadır.

• 5 yıl altı cezaların istinaf onayından sonra Yargıtay’a götürülememesi ayrı bir hukuksuzluk oluşturmaktadır. Keza Yargıtay’a giden dosyaların çoğunun bozulduğu bir gerçektir.

• Balyoz, Ergenekon gibi kamuoyunca bilinen dosyalarda görüldüğü üzere, örgüt mensubu polislerin uydurma deliller ortaya koyması ve örgüt mensubu hâkimlerin hukuksuz kararlar verdikleri kesin bir gerçektir. Diğer dosyalarda verdikleri kararların yeniden yargılanmaya açılmaması adalette çelişki yaratmaktadır.

• Her maddede suçsuz yatan insanlar olduğu iftiraya uğrayanlar delilsiz, beyanlara dayalı cezalar alıp suçsuzca ceza yatanlar söz konusudur. Tutuklu ve hükümlülerle birlikte, denetimli serbestlikte olanlar, ülke dışında olanlar, HAGB olanlar, Yargıtay’da dosyası bekleyenler, firar etmiş olanlar vb. durumda olanlar ve aileleri ülke nüfusunda azımsanmayacak sayıdadır ve beklentileri ortaktır. Cumhuriyetimizin kurulusunun 100. Yılının gelmesi adına, 2023 gelmeden, ortak bir uzlaşı ile af ilanı şu zor günlerde acil, gerekli ve elzemdir. Tüm siyasi parti önderleri, cezaevlerinde suçsuz yatan insanların varlığına yönelik açıklamalar yapmışlardır.

YAŞANILAN GERÇEKLİKLER ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALIDIR.

Adil Yaşam Derneği Başkanı M. Haluk ÇAVUŞOĞLU, “Toplumsal Barış, Aile Birliklerinin tekrar kurulması, Ekonomik Canlandırma için beklentilerin ivedilikle çözüme kavuşmasını talep ediyoruz. Hiçbir suçu legalleştirmiyoruz, önce geçmiş temizlenmelidir ve TCK sisteminde yapılacak değişiklikler ile adalet hakkını bulmalıdır. Geç gelen Adalet Adalet değildir. Haksız yere bir gün bile cezaevinde kalmak insan hakları açısından kabul edilemez bir durumdur. Bu sebeple ivedilikle af çalışmalarına başlanmalı uzlaşı ile toplumsal barış sağlanmalıdır”dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından meydanda güvercin uçuruldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN DEMOKRAT PARTİ KARAGÖZDEN SONRA HACIVAT DÖNEMİNİ YAŞAMAYA BAŞLADIÖnceki Haber

MERSİN DEMOKRAT PARTİ KARAGÖZDEN SONRA H...

ÖLDÜRÜLEN DOKTOR CAN GÜVENLİĞİNDEN SİLAH RUHSATI İSTEMİŞ VERİLMEMİŞSonraki Haber

ÖLDÜRÜLEN DOKTOR CAN GÜVENLİĞİNDEN SİLAH...

Başka haber bulunmuyor!