Mahpuslara Acil Olarak Aşı Yapılmalıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mahpuslara Acil Olarak Aşı Yapılmalıdır
Cezaevleri toplu yaşam alanları oldukları için salgın hastalıkların yayılmasında yüksek risk taşımaktadır. Türkiye’de cezaevlerinde kapasitenin üstünde mahpus bulunmaktadır. Koğuşların kalabalık olması, sosyal mesafenin olmaması, yeterli hijyen ve temizlik koşullarının sağlanmaması, mahpusların sağlıklı ve dengeli beslenmemeleri gibi nedenlerle risk iyice artmaktadır. Bu koşullarda mahpusların sağlık ve yaşam hakları gasp edilmektedir. Salgından dolayı mahpuslar aileleri ve yakınları ile açık görüş gerçekleştirememektedir.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Fahrettin KOCAtarafından Anayasanın 98‘inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ıncı ve 99‘uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Murat ÇEPNİ

İzmir Milletvekili

Adalet Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 31 Aralık 2020 itibariyle 368 cezaevinde   toplam 266.831 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Cezaevlerinin kapasitesinden yaklaşık 66 Bin mahpus fazladır.  Cezaevlerinin toplu yaşanan yerleri olması nedeniyle hastalıkların  hızla yayılma riski mevcuttur.   Covid-19 salgınının yaşandığı bu süreçte; koğuşların kalabalık olması, havalandırmanın, mahpusların bulundukları ortak alanların temizliğini   ve kişisel hijyenlerini sağlayacak malzemelerin yetersiz olması, sağlıklı ve dengeli beslenmemeleri, sağlığa erişim haklarının zorlaştırılması, hastalığın yaygınlaşmasını önlemek için azami özen gösterilmemesi nedenleriyle mahpusların yaşam hakkı tehdit altına girmekte, salgın daha hızlı yayılmaktadır. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün (CTGM); 14 Mart 2020 tarihinden bu yana 117 cezaevinde 120 mahpusun Covid-19 yakalandığı, 12 mahpusun ise virüsüne bağlı olarak hayatını kaybettiği açıklamasına karşın; kamuoyunda sürecin şeffaf yönetilmediği, vaka sayısının açıklanandan daha çok olduğu iddiaları vardır.  Ayrıca bu süreçte aile görüşleri de imkânsız hale gelmiştir. Mahpuslar ay içerisinde 2 ziyaretçi ile 2 kapalı görüş gerçekleştirebilmektedirler. Mahpusların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi, aile bireyleri ile açık görüş yapabilmeler için bir an önce aşılanması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın aşı öncelik takviminde cezaevleri 2. aşamada A6 sırasında yer almaktadır. CTGM’nin 6 Ocak 2020 tarihli genelgesinde, salgın için yüksek riskli alanlar olan cezaevlerinde,  5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun gereğince, mahpusların sağlığının korunması, salgının önlenmesi için aşı takibinin yapılacağı duyurulmuştur. Anayasanın 56. Maddesi; herkesin sağlıklı yaşam hakkına sahip olduğunu belirtmektedir. Sağlık hakkı, Devletin herkes için hayata geçirmesi gereken bir haktır.

Bu bağlamda;

1- Cezaevlerinin,  salgında yüksek risk içeren alanlar olduğu dikkate alındığında, 1.564 hasta mahpus öncelikli olmak üzere; mahpusların aşı yapılmasında  esas alınacak olan “risk sıralamasında” 2. Aşamada ikinci  sırada aşı olmaları için çalışma yapacak mısınız? Cezaevlerinde aşı önceliği  konusunda Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmakta mısınız?

2-  Cezaevlerinde mahpuslara ne zaman aşı yapılacaktır? Bunun planlaması ne şekildedir? Cezaevlerinde mahpuslara yetecek miktarda aşı bulunmakta mıdır?

3- Cezaevi çalışanlarına  ne zaman aşı yapılacaktır? Bulaş riskini azaltmak için aşının koruyuculuk süresi dikkate alınarak mahpuslara ve cezaevi çalışanlarına eş zamanlı aşı yapılması için çalışmanız var mıdır? 

4- Cezaevinde bulunan Milletvekillerine öncelikli sırada aşı yapılması ile ilgili Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

5- Bakanlığınız verilerine göre kaç cezaevinde kaç mahpusun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır? Kaç mahpus Covid-19 nedeniyle vefat etmiştir?

6- Cezaevlerinde mahpusların aileleri ve yakınları ile açık görüş yapabilmeleri ne zaman için mümkün olacaktır? Bilim Kurulu’nda mahpusların açık görüş hakları için görüşmeler yapılmış mıdır? Bu konuda kamuoyu bilgilendirilecek midir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
HİJYEN DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYORÖnceki Haber

HİJYEN DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Almanya'da evsizler için uyku kapsülleri kurulduSonraki Haber

Almanya'da evsizler için uyku kapsülleri...

Başka haber bulunmuyor!