MEHMET GÜZELMANSUR: Turizm emekçileri perişan

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MEHMET GÜZELMANSUR: Turizm emekçileri perişan
Mevsimlik turizm çalışanlarının ekmek alacak paraları bile yok.Çünkü,- Salgın nedeniyle oteller kapalı, işe başlayamadılar, maaşları yok- İş akitleri askıya alındığı için işsiz olarak görülmüyorlar işsizlik maaşı alamıyorlar- Koşulları sağlayamadıkları için kısa çalışma ödeneğinden de faydalanamıyorlar (Ücretsiz izne aylık 1177 TL maaş ödemesinin kapsamına da girmiyorlar)Dolayısıyla sayıları 300 bini aşan mevsimlik turizm emekçileri, aileleriyle birlikte 1 milyonun üstünde insanımız açlık sınırında yaşıyorlar.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuktarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 99 uncu maddeleri gereğince talep ederim.

Mehmet GÜZELMANSUR

Hatay Milletvekili

Covid-19 salgınıyla birlikte turizm sektörünün sezon açılış tarihinin ertelenmesiyle mevsimlik turizm çalışanları da çok ciddi ekonomik darboğazla karşı karşıya gelmiştir.Bu kişiler turizm sezonunda çalıştıkları ve sezon bitimindeiş akitleri 4-5 ay boyunca askıya alındığı için işsizlik maaşı alamıyorlar. Diğer taraftan yılın 7-8 ayında çalıştıkları için Kısa Çalışma Ödeneği almak için gerekli olan asgari koşullara da sahip değiller. Şimdi virüs salgını tedbirleri kapsamında otellerin kapatılması nedeniyle iş başı da yapamıyorlar, herhangi bir gelirleri bulunmuyor.

Dolayısıyla sayıları 300 bini aşan mevsimlik turizm çalışanları banka kredilerini, kredi kartlarını, kiralarını ödeyemez, hatta ekmek dahi alamaz duruma gelmişlerdir. Bugüne kadar korona virüs kapsamında alınan tedbirlerde de mevsimlik turizm çalışanları göz ardı edilmiştir.

Konuya ilişkin olarak;

 1. Mevsimlik turizm çalışanlarının, bugüne kadar korona virüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında göz ardı edilmesinin nedeni nedir?
 2. Çalışmadıkları için maaşları olmayan, iş akitleri askıda olduğu için işsizlik maaşından yararlanamayan, yılın belli dönemi çalıştıkları için kısa çalışma ödeneği koşullarını taşımayan mevsimlik turizm çalışanlarına salgın dönemi boyunca asgari ücret tutarında nakdi yaşam desteği verilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?
 3. Mevsimlik turizm işçilerinin korona virüs salgını nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti ortadan kaldırma noktasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ne tür çalışmalar yapmaktadır?

BASIN BÜLTENİDİR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İzmir’de dayanışma büyüyorÖnceki Haber

İzmir’de dayanışma büyüyor

MÜZEYYEN ŞEVKİN: HAVALİMANI'NDA İHALE BİLMECESİ!Sonraki Haber

MÜZEYYEN ŞEVKİN: HAVALİMANI'NDA İHALE Bİ...

Başka haber bulunmuyor!