MERSİN BŞB YAPTI YAPACAĞINI

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MERSİN BŞB YAPTI YAPACAĞINI
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer kente ve halka hizmet için seferber olmuş durumda. İşte 2 çalışması daha:

YENİLİKÇİ VE İŞ BİRLİĞİ ALANI OLUŞTURAN PROJE: YEŞİL DÖNÜŞÜM MERKEZİ

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi öncülüğünde ‘Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi’ kurulması planlanıyor. Belediyeler arasında Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyacak olan merkez; iş dünyasını yeşil dönüşüm çabalarının bir parçası haline getirme, kentteki yeşil dönüşüm politikalarını geliştirme, ticaret ve sanayi odası, akademi ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının iş birliğini sağlama rolünü üstlenecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi öncülüğünde ‘Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi’ kurulacak. Merkez hem şehirdeki hem de bölgedeki sektörler için yeşil ekonomiye dair önemli bir odak olacak. Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi; iş dünyasını yeşil dönüşüm çabalarının bir parçası haline getirme, iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile kentteki yeşil dönüşüm politikalarını geliştirme, iş insanlarını bu doğrultuda destekleme ve yönlendirme ile ticaret ve sanayi odası, akademi ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının iş birliğini sağlama rolünü üstlenecek. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde; Mersin’deki çeşitli kurum ve kuruluşlar, akademisyenler ve STK temsilcileri ile Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Dr. Zorlu: “İklim değişikliği ile mücadele konusunda önemli adımlar atıyoruz”

İklim değişikliği ile mücadele konusunda Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak önemli adımlar attıklarını, bunlardan birinin de kurulacak olan Yeşil Dönüşüm Merkezi olduğunu kaydeden İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanı Dr. Kemal Zorlu, iklim değişikliğinin hayatın her alanında kendisini gösterdiğinden ve son yıllarda da etkisini artırdığından söz ederek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, belediyemizin kendi faaliyetleri içerisinde, daha iklim dostu bir bakış açısını etkin kılabilmek amacıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Yeşil Dönüşüm Merkezi çerçevesinde, her birimin kendi faaliyetleri ile ilgili neler yapması gerektiğine dair görüşlerini not aldık. Ayrıca dış paydaşlarımız olan üniversiteler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruşlarının temsilcileri ile de bir araya geldik” dedi.

“Kentteki tüm insanların, iklim değişikliği konusunda bilinçlenmesini amaçlıyoruz”

Amaçlarının hem belediye içerisinde, hem de belediye dışında Mersin’de yürütülen faaliyetlerin daha yeşil bir perspektifle yapılması, iklim değişiklikleri noktasında daha uyumlu ve çevreye zararları en az olacak şekilde faaliyetlerin gerçekleştirilmesi olduğunu ifade eden Dr. Zorlu, “Bundan sonra iklim değişikliği ve çevre konusu ile ilgili yürüteceğimiz faaliyetlerimizi, Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin çatısı altında gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Sadece belediye faaliyetleri ya da üretim sektörleri değil, kentte yaşayan tüm insanların iklim değişikliği konusunda bilinçlenmesini amaçlıyoruz. Vatandaşların; kendi evlerinde kullanmış olduğu elektrik, su, doğalgaz gibi kaynakların daha sürdürülebilir olması ve üretilen atık miktarının olabildiğince azaltılması gibi faaliyetlerle ilgili eğitim çalışmalarını da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bir ilke daha imza atıyoruz”

Türkiye’de belediyeler içerisinde herhangi bir Yeşil Dönüşüm Merkezi olmadığını ve Mersin’de bir ilk olacağını da sözlerine ekleyen Dr. Zorlu, “Biz Yeşil Dönüşüm Merkezi’ni kurarak, Türkiye’deki Büyükşehir Belediyesi ya da il belediyeleri içerisinde, ilk Yeşil Dönüşüm Merkezi’ni kuran belediye unvanını da alacağız” dedi.

Güleç: “Belediyelerin yerel ekonomik kalkınma çalışmalarındaki gücünü artırmaya çalışıyoruz”

RESLOG Türkiye Ulusal Proje Yöneticisi Burcu Özüpak Güleç ise, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile uzun zamandır RESLOG projesi kapsamında çalıştıklarını belirterek, “Şu anda Mersin’de göç master planı çalışmalarımız ile deprem sonrası yol haritasının ve kent önceliklerinin belirlenmesine yönelik çalışmalarımızı tamamladık. Yerel ekonomik kalkınma çalışmasının sonucu için bir araya geldik. Yenilikçi ve iş birliği alanı oluşturan bir proje olduğu için de mutluluk duyuyoruz. Projede; belediyelerin bu anlamdaki yerel ekonomik kalkınma çalışmalarındaki gücünü artırmayı ve buradaki rollerini güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yeşil dönüşüm dendiğinde sadece kentsel altyapıdan bahsetmediklerini, aynı zamanda toplumsal bir dönüşümden bahsettiklerini kaydeden Güleç, “Bunun için de kentteki tüm paydaşların birlikte hareket etmesi gerekir. Mersin Yeşil Dönüşüm Merkezi’nin de, bu iş birliğinin ilk aşaması olduğu için önemli olduğunu düşünüyor ve RESLOG projesi olarak destekliyoruz” ifadelerini kullandı.


BÜYÜKŞEHİR’İN ‘ORGANİK TARIM’ PROJESİ İLE ÜRÜNLERİN VERİMİ ARTTI

Bölgesel üretimi güçlendirmek için sürdürülebilir ve çevre dostu uygulamaları ile üreticilerin yanında olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımsal projeleri ile üreticilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Bu kapsamda çiftçilikle geçinen ve 3 yıl önce Büyükşehir’in başlatmış olduğu ‘Organik Tarım’ projesinden faydalan Yel ailesi, öğrendikleri bilgiler ışığında hasat yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Her geçen gün artan girdi maliyetleri karşısında üretmekten vazgeçme noktasına gelen üreticiler için hayata geçirdiği projelerle onlara can suyu olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bölge üreticilerinin yanında olmayı sürdürüyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından, üreticilerin çevre dostu tarım uygulamalarını benimsemesi ve teşviki için 3 yıl önce başlatmış olduğu ‘Organik Tarım’ projesinden faydalanan Yel ailesi de bunlardan bir tanesi. Silifke İlçesine bağlı Gündüzler Mahallesi’nde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Yel ailesi, öğrendikleri bilgiler ışığında hasatlarını yapmanın mutluluğunu yaşıyor.

Kimyasal herhangi bir girdi kullanılmadan, üretimden tüketime kadar her aşamasında kontrollü ve sertifikalı üretim biçiminin yaygınlaştırıldığı proje ile Büyükşehir, sürdürülebilir tarımın önünün açılmasını kolaylaştırıyor. Tüketicilerin daha sağlıklı ve organik ürünlere erişim sağladığı, üreticilerin de daha kaliteli ve verimli ürünler sayesinde katma değer elde ettiği proje, hem üreticinin hem de tüketicinin yüzünü güldürüyor.

Proje kapsamında organik tarımın yetiştirilmesi, toplanması, hasadı, kesim ve işleme, ambalaj ve muhafaza gibi adımları ve nasıl yapılacağını öğrenen üreticiler, eğitim sonunda sertifikalı bir şekilde üretimlerini yapabiliyor. Dışarıda oldukça maliyetli olan sertifikasyon aşamasını Büyükşehir’le ücretsiz bir şekilde aşan üreticiler; hem ilaç, gübre gibi girdi maliyetlerini azaltmaktan hem de doğa dostu uygulamadan oldukça memnun kalıyor. Organik tarım sertifikası almak için daha önce dolandırıcılara para kaptıran aile, Büyükşehir’in desteklerini fazlasıyla hissettiklerini ve Başkan Vahap Seçer ile birlikte, belediyecilik anlayışının halk adına nasıl yapıldığını gördüklerini ifade ettiler.

Şahman: “Projemizde hem üreticileri, hem de tüketicileri düşündük”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Emine Sevgül Şahman, 2021 yılında başlattıkları ‘Organik Tarım’ projesini, 2022 ve 2023 yılında devam ettirerek tamamladıklarını ifade etti. Üreticileri, sertifikalı organik tarıma teşvik etmek için projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Şahman, “Projemizi 2021 yılında 100, 2022 yılında 99 ve 2023 yılında 98 üreticimizle tamamladık. Tüm üreticilerimiz sertifika alma hakkını kazandı. Ürün yelpazemizde ise; üzüm, badem, buğday, zeytin ve çeşitli sebzeler yer alıyor” dedi.

Organik tarım projesi ile hem üreticileri de hem tüketicileri düşündüklerini söyleyen Şahman, “Üreticilerimiz bu sayede, kimyasal madde içermeyen ürün üretiyorlar. Bu süreçte üreticilerimize organik tarım üretimi ile ilgili eğitimler verdik. 3 sene boyunca organik gübre desteği sağladık. Üreticilerimizin daha çok verim almalarını sağlayıp, ekonomilerine katkı sunduk. Bu sayede yerelde üretimin artmasını da sağlamış olduk. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimize tarımsal desteklerimizi daha güçlü bir şekilde sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

Muhtar Yel: “Organik tarım sayesinde ürünlerimizin katma değeri artıyor”

Gündüzler Mahalle Muhtarı Mahmut Yel, Gündüzler Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin başlatmış olduğu proje sayesinde 46 üreticiye ulaştıklarını ve bu üreticilerin organik tarımla uğraştıklarını ifade etti. Dışarıda verilen organik tarım eğitimi ve sertifikasının oldukça pahalı olduğunu kaydeden Muhtar Yel, “Büyükşehir bunu bize ücretsiz sağladı. Hem eğitimimizde, hem de gübre konusunda destek oldu. Daha önce hayvan gübresi kullanıyorduk. Organik tarım sayesinde ürünlerimizin katma değeri de artıyor” dedi. Daha önce organik tarım yapmak ve sertifika almak için paralarını kaptırdıklarını kaydeden Muhtar Yel, “Vahap Başkanım sayesinde şu anda organik tarım yapıyor ve devletten de destek alıyoruz” diye konuştu.

Üretici Abdullah Yel: “Büyükşehir sayesinde maliyeti düşürdük”

Badem üreticisi Abdullah Yel, belediyelerin son yıllarda tarımsal destekleri artırdığını kaydederek, “Bunların başında Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni sayabiliriz. Küçükbaş hayvan, sulama borusu, gübre, fide fidan, hamur yoğurma, üzüm sıkma makinası verildi. Hepsinden çok memnunuz. Geçen sene ürünlerimiz güzel para etti. Geçen yıla kadar sattığımız ürünler, yaptığımız masrafı karşılamıyordu. Aldığımız para ilaca, gübreye gidiyordu. Büyükşehir sayesinde ilaç ve gübre masrafını ve maliyeti de düşürdük” dedi.

Başkan Seçer’in halkıyla iç içe olan bir Başkan olduğunu da belirten üretici Yel, “Çok ılımlı bir Başkanımız var. Köylülerimiz de O’nun dik duruşunu çok beğeniyor. 31 Mart seçimlerinde de bu belli oldu ve herkes Başkanımızı takdir etti. Büyükşehir sayesinde biz üreticiler rahat bir nefes aldık. Memnuniyetle tarım yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Üretici Nurten Yel: “Ürünlerden şimdi daha çok verim alıyoruz”

Üzüm üreticisi Nurten Yel de organik tarım sayesinde ürünlerden daha çok verim aldıklarını belirterek, “Bu destek ve eğitimden sonra çok şey öğrendik. Daha önce ektiğimiz yerden az kazanıyorduk. Şu anda daha çok verim alıyoruz. Önceden, bildiğimiz çok yanlış varmış” diye konuştu.

 

 

 

 


ALİ BOZAN İÇİŞLERİ BAKANINA SORDUÖnceki Haber

ALİ BOZAN İÇİŞLERİ BAKANINA SORDU

MHP ve Cumhur İttifakı sonuna kadar direnecektirSonraki Haber

MHP ve Cumhur İttifakı sonuna kadar dire...

Başka haber bulunmuyor!